با ضد لک ها آشنا شویم

نه کک، نه مک

1,300

یکی از خصلت های بارز آدم ها تمایل آنها به فاش نشدن رازهایشان است. بیشترآدم ها برای اینکه دیگران از رازشان باخبر نشوند، هزینه می کنند و حاضرند هر کاری انجام دهند تا کسی جز خودشان به وجود آن پی نبرد.عوارض پوست به ویژه وقتی در چهره باشد از رازهایی است که خیلی ها دوست ندارند کسی از آن خبرداشته باشد. استفاده از انواع و اقسام کرم ها و پنکیک های پوشش دهنده پوست از جمله کارهایی است که انجام می دهیم تا از فاش شدن برخی رازهای چهره مان همچون لک صورت جلوگیری کنیم.

اما این مخفی کاری به خصوص در درازمدت تبعات منفی به دنبال دارد. بنابراین بهتر است به جای مخفی کاری، به فکر مراقبت و درمان پوست خود باشید و برنامه ای ترتیب دهید تا پوستی سالم داشته باشید.

لک صورت چیست، از کجا می آید و چگونه برطرف می شود

لک صـورت یا ملاسـما عـارضه پوستی شـایعی به خصوص در دختران و خانم های جوان است. این عارضه به صورت لک های قهـوه ای روشن تا تیره روی گونه ها، پیشانی و چانه و لب بالا به شکل دو طرفه و قرینه دیده می شود.

شـایع ترین سنین بروز لک ۲۰ تا ۳۰ سالگی است اگرچه در دوره یائسگی هم ممکن است دیده شود. همچنین بروز لک در خانم ها بیشتر از آقـایان است.

عـلت های مختلفی در ایجـاد لک نقـش دارند ولی عامل اصلی تشدید کننده این بیماری را اشعـه ماورای بنفش خورشید می دانند. عامل ایجاد لک، افزایش و تجمع ملانین است پس برای مبارزه با لک باید مانع از تولید ملانین شد. در تولید ملانین، ماده اولیه تیروزین تحت تاثیر آنزیم تیروزیناز به ملانین تبدیل می شود.

برای فعالیت این آنزیم عنصر مس و اکسیژن لازم است. بنابراین برای مهار لک باید مانع از فعالیت آنزیم تیروزیناز و در نتیجه تولید ملانین شد. معمولا محصولات و کرم های ضد لک با اثرگذاری روی آنزیم تیروزیناز که در لایه اپیدرم (لایه بیرونی) پوست قرار دارد لک هایی که روی پوست ایجاد شده اند را برطرف می کند.

مصرف برخی داروها به خصوص قرص های ضد بارداری برای برخی خانم ها تبعاتی نظیر لک به همراه دارد. در این صورت با قطع مصرف دارو، برنامه های مراقبتی و ترمیمی را آغاز کنید.

همچنین لک هایی که در دوران بارداری روی پوست نمایان می شود، اغلب بعد از پایان این دوران از بین می رود اما اگر لک ناشی از بارداری بر جای ماند بهتر است برنامه درمان را با مشورت پزشک متخصص آغاز کنید.

همچنین لک هایی که در اثر تابش نور آفتاب، افزایش سن، جای جوش های سطحی و لک های ناشی از لیزر و پیلینگ روی پوست ایجاد شده اند نیز با یک برنامه ریزی ساده و مراقبت و آمادگی معمول قابل درمان است.

تنها به یاد داشته باشید هر زمان قصد داشتید این لک ها را برطرف کنید مالیدن کرم ضدآفتاب با SPF  بالای ۵۰ را تحت هیچ شرایطی چه در اتاق یا بیرون از یاد نبرید. چرا که عامل ایجاد اکثر لک های پوستی تابش اشعه خورشید است و حتی با پیشگیری از تابش مستقیم اشعه خورشید روی صورت می توان تا حد زیادی از ایجاد لک جـلوگـیری کرد.

افـراد با رنگ چـشــم روشـن و مـوهـای روشــن مـقـــدار رنگـدانـه پـوسـتی کـمتری نسـبت به پوسـت های تیره دارند و به همین دلیل نور آفتاب بیشتر در پوست این افراد نفوذ می کند و چون یکی از اثرات نور آفتاب ایجاد لک روی صورت و همچنین کــک و مک است برای پیشگیری و درمان ، این افراد نیاز مبرم به ضد آفتاب دارند.

یکی از درمان های لک صـورت استفاده از پیـلینگ است ولی این روش، مناسب همه افراد به خصوص افرادی که پوست تیره دارند، نیست چــون یکی از عـوارض پیلـینگ در کسانی که مستعد انجام آن نیستند، ایجاد لک است و احتمال ایجاد آن در افراد با پوست تیره بیشتر می شود.

با مصرف کرم های ضدآفتاب به فواصل هر ۳ ساعت و همچـنین دوری از تابش نور مستقیم خـورشـید روی صورت در افراد مستعـد، می توان از ایجـاد لک پیشگیری کرد. به یاد داشته باشید که برطرف کردن لک در طول یک فرآیند و با رعایت همه نکات پیشگیرانه امکان پذیر است پس باید صبر و حوصله و دقت داشته باشید تا به نتیجه دلخواه برسید.

همچنین توجه کنید که هیچ کدام از روش های درمانی لک صورت دائمی نیست و در یک جلسه نیز انجام نمی گیرد و نیاز به تجـدید درمان دارد زیرا استـعداد افراد برای ایجاد لک با این روش های درمانـی برطرف نمی شود. به هر حال مصرف ضدآفتاب در افراد مستعد بروز لک یک نیاز حیاتی در درمان و پیشگیری از آن است.

لک صورت را بشناسیم

کرم های AHA و روش صحیح مصرف آن

شاید یادتان باشد که مادر بزرگ ها برای طراوت بخشیدن و جوان‌سازی پوست، عصاره میوه‌ها و گیاهان گوناگون را روی پوست صورت و دست خود می مالیدند.

این کار قدیمی ها چندان بیراه هم نبوده چراکه نتیجه تحقیقات و بررسی های شرکت های سازنده محصولات بهداشتی این حقیقت را بر ملا کرده است که ترکیبات اسید میوه با عنوان آلفاهیدورکسی اسید(AHA) به عنوان لایه‌بردار، ترمیم‌کننده و شفاف‌کننده سطح پوست عمل می کند و نسبت به انواع لایه برداری های شیمیایی، فیزیکی و حتی لیزر که معمولا با صرف هزینه های گزاف و عوارض و تحریک های احتمالی پوستی همراه است عوارض کمتری دارد.

این فرآورده‌ها که به صورت ترکیبات کرمی و در فرم های مختلف در بازار محصولات بهداشتی موجود است با غلظت‌ ۱۰ بدون تجویز پزشک، مناسب برای همه افراد است و با غلظت ۱۵ با تجویز پزشک متخصص ارائه می شود.

این محصولات با ایجاد پوسته‌ریزی سطح پوست و نفوذ به لایه شاخی پوست اتصال بین سلول های مرده را می شکند و باعث ریزش سریع تر آنها می شود. اثربخشی این کرم ها به صورت جوانسازی پوست و روشن شدن و کاهش لک های تیره سطح پوست همراه است.

این کرم هاعلاوه بر ترکیبات اسیدهای طبیعی شیر و میوه، از دو ویتامین A و E برخوردارند و دارای خواص مرطوب کنندگی، کاهش چروک های سطحی پوست و از بین بردن جای جوش های سطحی قدیمی هستند.

از ترکیبات دیگر کرم های لایه بردار و جوان کننده ماده ضد التهاب گیاهی به نام بیسابولول است که این ماده از عصاره گیاه بابونه تهیه شده است و مانع تحریکات شدید پوستی می شود. اما ممکن است استفاده از این کرم ها برای برخی افراد که پوست حساس تری  دارند همراه با تحریکات پوستی باشد.

البته اگر تحریکات پوستی در حد قرمزی کم و قابل تحمل باشد، نشانه اثربخشی کرم است و موارد منع مصرف به همراه ندارد اما اگر تحریکات شدید بود و به صورت سرخی، سوزش و خارش شدید عارض شد باید مصرف کرم قطع و به پزشک متخصص مراجعه شود.

برای استفاده صحیح کرم های لایه بردار و نتیجه گیری بهتر از مصرف آن باید به این صورت عمل شود:

  • ابتدا و در سه روز اول کرم روی پوست ساعد دست آزمایش شود. چنانچه سرخی، خارش یا تحریک رخ نداد، مصرف آغاز شود.
  • بعد از آزمایش کرم، دو شب در میان، ۵ نوبت به مقدار بسیار کم (به اندازه یک عدس) در نواحی کمتر حساس صورت (به جز دور چشم و دور لب) مالیده شود.
  • بعد از آن ۵ نوبت، یک شب در میان به همان میزان کم استفاده شود.
  • آن گاه هر شب و به مقداربیشتری(به اندازه یک نخود) در هر نوبت استفاده شود.
  • به دلیل آنکه طی لایه برداری، پوست صورت نازک و حساس می شود، کرم های لایه بردار حتما باید در شب استفاده شود تا اشعه UV خورشید پوست را تحریک نکند. همچنین در طول روز از مصرف کافی و صحیح ضدآفتاب با SPF بالای ۵۰ به هیچ وجه کوتاهی نشود.
  • در طول دوره لایه برداری، پوست صورت نازک شده و تبخیر رطوبت پوست بیشتر می شود بنابراین در طول روز کرم مرطوب کننده و نوشیدن آب به میزان کافی (حداقل ۸ لیوان در روز) فراموش نشود.

راز کرم های روشن کننده پوست

یکی از ترکیباتی که در برخی کرم های روشن کننده به کار رفته است و اثربخشی سریع تری نسبت به ترکیبات دیگر که پایه گیاهی دارند ایجاد می کند، ماده هیدروکینون است. هیدروکینون پایه شیمیایی دارد و به عنوان قوی ترین عامل ضد لک روی آنزیم تیروزیناز تاثیر می گذارد و جلوی تولید ملانین را می گیرد.

از آنجا که مصرف این ماده همراه با تحریکات شدید پوستی نظیر خارش، سوزش، التهاب و قرمزی است، مصرف آن به صورت طولانی مدت آسیب های زیادی به پوست وارد می کند. بنابراین ترکیبات این کرم ها باید حتما با تجویز پزشک متخصص پوست و با انجام یک سری ملاحظات صورت گیرد.

به عنوان مثال مصرف این ماده پس از تجویز یک دوره سه ماهه باید به تدریج متوقف شود و اگر در ماه اول ترکیب ماده هیدروکینون درکرم ۵ درصد است در ماه دوم به سه درصد و در ماه سوم به یک درصد کاهش یابد و سپس متوقف شود. رعایت نکردن این ملاحظات در نحوه مصرف کرم های حاوی ماده هیدروکینون، باعث می شود لک ها مقاوم شوند و با شدت بیشتری برگردند.

این ماده با وجود آنکه یک ضدلک فوق العاده قوی و موثر است و پزشکان تمایل به تجویز این ماده دارند اما در صورتی که فرد تحت معالجه، زمینه ارثی  یا ژن نهفته برای بیماری پوستی پیسی(برص) داشته باشد، مصرف هیدروکینون باعث فعال شدن این ژن و زمینه بروز این بیماری می شود بنابراین پزشک معالج باید حتما اطمینان یابد که فرد زمینه بیماری لک و پیس را ندارد و بعد تجویز را انجام دهد.

این نوع کرم ها باید به رنگ سفید عرضه شوند و حاوى مواد رنگى نباشند زیرا هیدروکینون موجود در کرم ها، در مدت ۶ ماه تا یک سال به صورت اکسید درآمده و قهوه اى رنگ مى شود که نشان می دهد کرم غیرقابل مصرف است و خاصیت خود را از دست داده است.

به تازگی مواد سفیدکننده ضدلک ها از جلبک ها، خزه ها و سایر گیاهان دریایى استخراج و تولید مى شوند که ضمن داشتن خاصیت سفیدکنندگى و ضدلکی، اثرات مضری روى پوست ندارند و مصرف آنها توصیه مى شود.

ترکیبات گیاهی ضد لک مانند اسید کوژیک و آربوتین جایگزینی مناسب برای ماده هیدروکینون در کرم های روشن کننده محسوب می شوند و فاقد عوارض منفی هیدروکینون هستند.

عصارۀ شیرین بیان نیز حاوی فلاونوئید است که می‌ تواند با پراکنده کردن ملانین، موجب روشن شدن پوست شود. ترکیبات این مواد به همراه ویتامینC که در نقش یک آنتی اکسیدان مانع از رسیدن اکسیژن لازم برای فعالیت آنزیم تیروزیناز می‌شود، اثر ضد لک و روشن کننده پوست را به همراه دارد.

برای تأثیر بهتر ترکیبات ضد لک  بهتر است این محصولات حاوی ترکیبات لایه بردار باشند چون لایه بردارها هم به نفوذ بهتر ضد لک ها کمک می کنند هم با سطحی کردن لک به درمان سریع تر آن کمک می کنند. همچنین وجود ترکیبات ضد آفتاب  در محصولات ضد لک اثر بخشی آنها را بیشترمی کند.

البته گاهی به دلیل عمیق بودن لک ها، درمان موضعی به تنهایی کافی نیست و به درمان های دیگر نظیر لیزر یا میکرودرم ابریژن  نیاز است.

با مصرف کرم های ضدآفتاب به فواصل هر ۳ ساعت و همچـنین دوری از تابش نور مستقیم خـورشـید روی صورت در افراد مستعـد، می توان از ایجـاد لک پیشگیری کرد.

آشتی با آفتاب با کرم‌های ضد آفتاب

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − دو =