با کنترل تعریق، تابستان را به آغوش بکشید

1,381

تابستان فصل گرماست و طبیعی‌ترین واکنش بدن برای مقابله با آن عرق کردن است. اما اگر این وضعیت کنترل نشود و عرق بویناک شود، آن وقت است که روزهای بلند و داغ تابستان برای ما و اطرافیان به کابوسی بدل می شود!

تعریق یکی از مکانیسم‌های دفاعی بدن به خصوص در فصل گرماست. عرق انسان به خودی خود بو ندارد و بوی بد آن به علت باکتری هایی است که روی سطح بدن (مخصوصا زیر بغل) و با تغذیه از عرق تکثیر می شوند  و درنتیجه بوی بد تولید می کنند.

تعریق به خودی خود برای بدن مفید است اما در برخی افراد به صورت آزاردهنده و بیمارگونه ای صورت می گیرد بنابراین برای این دسته افراد باید راه درمانی پیشنهاد شود.

توصیه هایی برای کنترل تعریق

* مصرف ادویه را کاهش دهید

ادویه ها می توانند باعث بالا رفتن دمای بدن و افزایش تعریق شوند. مصرف سبزی هایی نظیر سیر و پیاز نیز روی بوی عرق تاثیر می گذارد و آن را بدبو می کند.

برخی موادغذایی حاوی روی نظیر نان گندم کامل هم همین تاثیر را دارند اما بدن به روی نیاز دارد و نمی توان منابع حاوی آن را از برنامه غذایی حذف کرد.

 

*مصرف نوشیدنی های کافئین دار را محدود کنید

نوشیدن برخی مایعات ازجمله چای، قهوه و نوشیدنی های گازدار حاوی کافئین می تواند باعث افزایش تعریق در فصل های گرم شوند، پس مصرف آنها را به حداقل برسانید.

 

*شام سبک بخورید

اگر شب ها در خواب زیاد عرق می کنید، قبل از خواب، شام مفصل نخورید زیرا اگر چند ساعت قبل از خواب شام سبکی میل کنید، غذایتان سریع تر هضم می شود و در نتیجه دستگاه گوارش مجبور نیست در طول زمان خواب فعال باشد و سموم را به شکل عرق از بدن دفع کند.

 

*مقدار پروتئین دریافتی خود را متعادل کنید

هضم غذا با افزایش دمای بدن همراه است. هرچه وعده غذایی شما حاوی پروتئین بیشتری باشد، دمای بدنتان بالاتر می رود و بیشتر عرق می کنید. به گفته متخصصان تغذیه، روزانه مصرف یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کافی است. 

 

*آب خیلی سرد ننوشید

نوشیدن مایعات خیلی سرد باعث ایجاد تغییرهای شدید دمایی در بدن و تعریق بیشتر می شود. برخلاف آنچه تصورمی کنیم، نوشیدن آب خنک باعث کاهش دما و خنک شدن بدن نمی شود.

وقتی بدن خنکی آب را احساس می کند، عکس العمل نشان می دهد و سعی می کند خود را گرم کند و افزایش دمای بدن در این حالت، باعث تعریق بیشتر می شود. برعکس وقتی مایع گرمی می نوشیم، بدن سعی می کند خود را خنک کند. از آنجا که نوشیدن مایعات گرم در تابستان دلچسب نیست، بهترین توصیه مصرف مایعاتی است که دمای متناسبی دارند.

 

*اپیلاسیون را فراموش نکنید

تعریق عکس العمل طبیعی بدن برای کاهش دما و رساندن آن به دمای ۳۷ درجه است. عرق ترکیبی از نمک و آب است و بوی نامطبوعی ندارد و همانطور که گفته شد، آنچه باعث بوی بد آن می شود، باکتری هایی هستند که روی پوست زندگی می کنند و در محیط گرم و مرطوب جاهایی مثل زیر بغل تکثیر می شوند.

موهای این مناطق جایگاه مناسبی برای رشد باکتری ها هستند زیرا رطوبت را در خود نگه می دارند. بهترین توصیه برای از بین بردن بوی نامطبوع عرق، اپیلاسیون زیربغل و پاها و شست وشوی روزانه بدن با صابون یا شامپو و خشک کردن کامل تمام نواحی از جمله بین انگشتان پا است.

 

*استرس خود را کم کنید

تنش های بیش از حد روزانه و استرس باعث تعریق بیشتر می شوند. برای کنترل تعریق و کاهش آن در کنار تمام مسائل یاد شده به استرس های روزمره هم توجه کنید و کمی آرام تر باشید.

 

*سیگار نکشید

مصرف سیگار علاوه بر بدبو کردن دهان، موجب بدبو شدن عرق نیز می‌شود. در نظر داشته باشید که هفته‌ها طول می‌کشد تا بوی بد سیگار و اثر آن در عرق بدن بعد از ترک سیگار از بین برود.

 

*کفش چرمی و لباس کتانی روشن بپوشید

الیاف طبیعی مثل کتان یا پنبه، عرق را به خوبی به خود می گیرند در حالی که الیاف مصنوعی آن را جذب نمی کند و باعث رطوبت بیشتر بدن و بوی بد عرق می شود بنابراین بهتر است در فصول گرم لباس های سبک و روشن بپوشید که نور خورشید را کمتر جذب می کنند و خنک تر هستند. بیش از همه بهتر است از پوشیدن لباس‌های تنگی که زیر بغل را لمس می کند خودداری کنید.

همچنین بهتر است کفش را هم از نوع جلوباز و از جنس چرم انتخاب کنید زیرا کفش های بسته آن هم از جنس الیاف مصنوعی، باعث تعریق بیشتر پا و بوی نامطبوع آن می شوند.

 

* از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید

استفاده از صابون آنتی باکتریال، گوگرددار و ترکیبات ضد قارچ می‌تواند میزان باکتری‌های مزاحم و بدبو شدن عرق را کم کند.

 

روش‌های خوشبوتر کردن عرق!

علاوه بر آنچه گفته شد، برای کنترل تعریق بدن درمان‌های طبیعی زیادی وجود دارند. این روش ها معمولا برای عرق زیر بغل، تعریق صورت، عرق کردن سر و کف دست و پا عملی است. به عنوان مثال، ضد عرق حاوی «کلریدآلومینیوم» را می‌توان برای جلوگیری از تعریق بیش از حد زیربغل استفاده کرد.

«دئودورانت»ها نیز برای از بین بردن بوی نامطبوع استفاده می شوند اما در جلوگیری از عرق کردن کمکی نمی‌کنند البته دئودورانت هایی نیز وجود دارند که نه تنها بوی نامطبوع عرق را از بین می برند بلکه میزان تعریق را هم تنظیم می کنند.

امروزه «پد»هایی در بازار وجود دارند که با چسباندن آن در قسمت زیربغل لباس و جذب عرق، اجازه نمی دهند روی لباس لکه ای بیفتد.

جایگزین دیگری که در جلوگیری از تعریق وجود دارد، استفاده از پودر «تالک» یا «زاج سفید» است. این پودر بعد از دوش گرفتن باید زیر بغل پاشیده شود.

روش دیگر برای جلوگیری از عرق کردن، مالیدن یک تکه «سیب‌زمینی» زیر بازوهاست البته توصیه می شود همراه با این تکنیک از دئودورانت و عطر هم استفاده کنید تا ردی از بوی سیب‌زمینی در شما باقی نماند.

برای جلوگیری ازعرق کردن زیاد صورت می توان از لوسیون ها و مرطوب کننده هایی که بر اساس خاک رس هستند استفاده کرد.

مالیدن آب آلوئه ورا روی صورت و شست وشوی آن با آب تمیز نیز در جلوگیری از عرق کردن کمک می کند.

با این حال، در صورتی که تعریق صورت درنتیجه عوامل ژنتیکی باشد، برای درمان آن دارو نیاز است.

برای جلوگیری از عرق کردن کف دست و پا پاشیدن پودر تالک روی پا قبل از پوشیدن کفش، شست وشوی پاها با صابون ضد باکتری، پوشیدن جوراب های تمیز و روشن که به تهویه هوا و نور کمک می کند و استفاده از پودرهای دارویی پا نیز موثر است.

 

جلوگیری از عرق کردن

دئودورانت یا ضد عرق؟

 خیلی ها فکر می کنند دئودورانت‌ها و ضدعرق‌ها تفاوتی با هم ندارند ولی هنگام خرید آنها از داروخانه یا فروشگاه لوازم بهداشتی باید به این نکته توجه کنید که این دو نوع محصول با هم متفاوت هستند.

ضد عرق ها ترکیباتی آلومینیوم دار دارند که منافذ غدد عرق را در سطح پوست مسدود می کنند بنابراین عرق نمی تواند روی سطح پوست ترشح شود اما دئودورانت ها با از بین بردن باکتری های سطح پوست، مانع ایجاد بوی بد عرق می شوند.

بهتر است این محصولات شب ها استفاده شوند. ابتدا باید زیر بغل خشک شود سپس این محصولات را زیر بغل بزنید. پس از دو تا  سه هفته که تعریق کاهش پیدا کرد، می توانید هفته ای دو تا سه مرتبه از این محصولات استفاده کنید.

ضدتعریق ها و دئودورانت‌ها – که به صورت اسپری، مام، ژل و صابون تولید و به فروش می‌رسد- باید روی پوست سالم استفاده شوند بنابراین اگر قسمتی از پوست بدن دارای زخم یا خراشیدگی است، نباید این مواد را در آن قسمت ها به کار برد.

توصیه می‌شود موقع ورزش ‌کردن، از ضدتعریق استفاده نکنید و اجازه دهید بدن به طور طبیعی عرق کند. باور کنید بوی عرق همیشه هم بد نیست.

در پایان تاکید می‌شود هرگز به طور مداوم از ضدعرق‌ها استفاده نکنید، زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شود.

 

عرق کردن ، سلاحی موثر برای حفاظت از بدن در برابر میکروب‌ها

آیا می‌دانستید نوعی آنتی‌بیوتیک طبیعی به نام «درمیسین» که پوست بدن در هنگام تعریق آن را تولید می‌کند، ماده‌ای فوق العاده موثر برای مقابله با میکروب های خطرناک است.

این یافته جدید متخصصان علوم پزشکی دانشگاه ادینبورگ می تواند در آینده برای تولید آنتی بیوتیک‌های جدید و کنترل باکتری‌های مقاوم به دارو کاربرد زیادی داشته باشد زیرا «درمیسین» می‌تواند مانند سلاحی موثر برای مقابله با میکروب ها و باکتری‌های خطرناک عمل کند.

عرق بدن آنتی بیوتیک‌های فوق العاده موثری را روی پوست تولید می‌کند که می‌توانند از بدن در برابر میکروب های مضر و بیماری زا حفاظت کنند. به این ترتیب وقتی پوست آسیب می‌بیند مثلا بریده یا گزیده می‌شود، این ترکیبات آنتی بیوتیک ترشح می شوند و میکروب های مهاجم را نابود می‌سازند.

 

چگونه از عرق سوز شدن پوست نوزادان جلوگیری کنیم؟

پوست حساس کودک هنگام قرار گرفتن در معرض آب و هوای گرم و مرطوب به علت این که دهانه غدد عرق مسدود می‌شود، عرق سوز شده و جوش می زند.

پزشکان آکادمی اطفال آمریکا، رعایت برخی از نکات را در جلوگیری از عرق سوز شدن پوست نوزادان موثر می‌دانند که این نکات عبارت است از:

-پوست کودک خود را خشک و خنک نگه دارید.

– لباس راحتی برای نوزاد خود در نظر بگیرید تا پوستش خشک و خنک باقی بماند.

-از چین خوردگی‌ها و لایه‌های پوست که ممکن است از طریق آب دهان کودکان، عرق کردن و ادرار مرطوب و خیس شده باشد، بیشتر مراقبت کنید.

– نوزاد را با آب سرد تمیز کنید تا عرق و چربی بدنش پاک شود سپس پوست او را به طور کامل خشک کنید.

 

 

آیا مقاله بالا برای شما مفید بوده است؟

مطالب مورد علاقه خود را با مجله آنلاین زیبای ایرانی در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =