صندل؛ پوشیدن یا نپوشیدن

1,032

این روزها، روزهای پوشیدن کفش‌های بنددار، دمپایی‌های ساده یا صندل هاست. گرمای تابستان نه تنها جنس و رنگ لباس‌ها را تغییر می‌دهد بلکه باعث می شود به جای کفش‌های پوشیده و بلند زمستانه به دنبال کفش های مناسب تنفس پاها باشیم.

قرن‌‌ها پیش صندل، پاپوشی مختص ماهی‌ گیران بود که به آنها کمک می‌‌کرد آبی را که وارد کفششان می‌شد به راحتی تخلیه کنند اما امروزه استفاده از کفش‌های باز و نیمه‌باز بین مردان، زنان و کودکان در فصل گرم تابستان، برای کاهش دمای بدن رواج دارد.

داستان صندل

صندل نوعی درخت است و انسان‌های مبتکر از چوب آن برای ساخت نوعی از کفش‌های اولیه استفاده می‌کردند. این نوع از پاافزارها، رو باز و سبک بودند و از این رو امروزه در فصول و مناطق گرم استفاده می‌شوند و به همان نام جنس ابتدایی، صندل خوانده می‌شوند.

صندل با یک یا دو بند که پشت پا یا بین انگشتان پا قرار می‌گیرد طراحی می‌شود و امروزه به صورت پاشنه کوتاه یا پاشنه بلند نیز تولید می‌شوند. همچنین صندل‌ها ممکن است از چرم، پلاستیک، چوب، طناب یا دیگر مواد ساخته شوند.

قدیمی‌ترین صندل، در غار راک فورت در ایالت اورگان کشور آمریکا با قدمت ده هزار سال کشف شده است. در یونان باستان، صندل را با استفاده از شاخ و برگ گیاهان می‌ساختند و برای ضخامت بیشتر کفی صندل از چوب پنبه کمک می‌گرفتند.

مصریان باستان نیز صندل را از برگ‌های درخت نخل و پاپیروس می‌ساختند که نمونه‌هایی از آنها در مجسمه‌های مصریان وجود دارد. اما از قرن چهارم و پنجم میلادی که تفکرات مسیحی غالب می‌شوند، کفش‌ها هم تغییر می‌کنند و چون مسیحی‌ها اعتقاد داشتند کفش باید به طور کامل پوشاننده باشد به همین دلیل کفش‌ها از حالت صندل به شکل رو بسته در آمدند.

صندل‌ها انواع مختلفی دارند اما می‌توان آنها را بر اساس اینکه کجا استفاده می‌شوند در سه دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

 • صندل‌های بنددار: این صندل‌ها راحت و ارزان قیمت هستند و برای کنار دریا بسیار مناسبند. صندل‌های بنددار ساده هستند و سطح یکنواختی دارند. بهتر است این مدل صندل را فقط با شلوارک بپوشید و یادتان باشد که هیچ وقت این مدل صندل بنددار را با جوراب نپوشید.
 • صندل‌های اسپرت: این صندل‌ها ضدآب هستند و دارای کفه ورزشی خاصی هستند که به کشش و انقباض آن کمک می‌کند. صندل‌های ورزشی چند نوار عرضی پهن دارند تا روی پا را محافظت کنند.

صندل اسپرتی که به خوبی طراحی شده باشد و سبک و راحت باشد، برای قایق سواری، پیاده روی و همچنین برای سایر فعالیت های بیرون از منزل در فصل تابستان بسیار خوب و مناسب است. این صندل‌ها از جنس لاستیکی، پلی‌اورتان یا وینیل است و در انواع رنگ‌ها موجود است.

 • صندل‌های رسمی: جایگزین کردن چرم به جای لاستیک و سگک‌های فلزی به جای نوارهای نایلونی باعث می‌شود تا صندل‌های اسپرت به مدل‌های رسمی‌تری تبدیل شوند. با رسمی‌تر کردن این صندل‌ها می‌توان آنها را در مراسمی که در فصل بهار و تابستان در بیرون از منزل برگزار می‌شود، پوشید. می‌توانید این مدل صندل را با کت و شلوار جنس کتان بپوشید تا زیباتر دیده شوید.

انواع صندل

مشکلات صندل پوشان

اگر چه پوشیدن یک جفت صندل در روزهای گرم می‌تواند در خنک شدن بدن مفید باشد اما بهترین صندل‌ها هم تاول‌های دردناکی را در پا ایجاد می‌کنند. این نوع زخم‌ها در اثر ساییده شدن کفش به پوست پا ایجاد می‌شوند به این ترتیب که محل ساییدگی مثل بادکنک متورم و مایع آبکی در آن پر می‌شود تا از لایه‌های عمیق زیرین پوست محافظت کند.

علاوه بر این پوشیدن بیش از حد صندل می‌تواند باعث افزایش ترک‌ها، درد پاشنه پا و التهاب تاندون‌ها و حتی بد شکل شدن انگشت شست پا شود. مشکلات پوشیدن صندل‌ها تا حدی جدی هستند که بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که برای مدت طولانی صندل نپوشید. اما این مشکلات را می‌توان با این روش ها کاهش داد:

 • کفش‌های راحت و اندازه بخرید. به دنبال کفش‌هایی از جنس پارچه‌های نرم یا چرم باشید و سپس برای اینکه مطمئن شوید به پاهای شما فشار نمی‌آورد، قبل از اینکه بیرون از خانه آنها را بپوشید، یک یا چند ساعت آنها را در خانه پا کنید. طول پای شما نقش مهمی برای انتخاب صندل‌ مناسب دارد اما عوامل دیگری مانند عرض، قوس و فعالیت‌هایی که شما انجام می‌‌دهید نیز در انتخاب سایز صندل موثر است. هیچ ‌گاه کفش و صندل را فقط برحسب این که سایز مشخصی به پا می‌کنید خریداری نکنید. به علاوه،  یک صندل مناسب باید از کف پا، انگشتان، پاشنه و رویه پای شما محافظت کند. پس بهتر است جلوی صندل نیز پوششی وجود داشته باشد تا از وارد شدن هر نوع ضربه به انگشتان جلوگیری شود.

 

 • جوراب و چسب‌های نخی را همراه با کفش‌های نامناسب استفاده کنید. اگر کفش راحتی ندارید، روی هر نقطه‌ای که احساس درد می‌کنید با چسب‌های الیاف نخی بپوشانید تا از اصطحکاک کفش و پا جلوگیری کنید. جوراب هم می‌‌تواند مانع مناسبی بین پا و بندهای صندل باشد و از آسیب و تاول پا جلوگیری کند.

 

 • اگر تاول زدید با یک صابون معمولی مخصوص شستن دست‌ها تاول‌ها را شست وشو دهید و سعی کنید بدون اینکه به آنها آسیبی برسانید، آنها را به حال خود رها کنید.

 

 • سنگ پا علاج مشکل شماست. پوشیدن کفش‌های باز می‌تواند لایه نرم پاشنه پا را از بین ببرد و سبب ترک خوردن پوست پای شما شود. درصورتی که ترک‌های عمیقی روی پاشنه پاهایتان به وجود آمده و می‌توانید خون خشک شده را روی آن مشاهده کنید به پاشنه‌های پایتان پماد آنتی‌بیوتیک بزنید و آن را با یک باند ببندید. اگر فقط دچار یک خشکی معمولی در تابستان هستید، هر روز از مرطوب کننده‌های لایه بردار استفاده کنید و یک یا دو بار در هفته از سنگ پا استفاده کنید.

 

 • به کفی صندل دقت کنید. صندل‌ها برای پوشیدن در کوتاه مدت مناسبند و نمی‌توانید آنها را از صبح تا شب به پا کنید. زیره یا کفی خیلی سفت با هر قدمی که برمی ‌دارید به پای شما آسیب می‌‌رساند. از سوی دیگر، کفی نباید آن قدر شل و نرم باشد که موجب درد کف پا شود. بهترین انتخاب برای کف صندل، زیره‌‌هایی با جنس چرم است تا در عین حال که نرم و انعطاف ‌پذیرند از پا نیز محافظت ‌کنند. همچنین کفی صندل باید از جنسی باشد که گرمای زمین را در فصل تابستان به پا منتقل نکند و پا را نسوزاند. زیره‌‌های لاستیکی نیز که در سطوح خیس لیز می‌‌خورند و سبب زمین خوردن فرد می‌‌شوند، مناسب نیستند. هنگام خرید صندل‌هایی را انتخاب کنید که کفی ضخیم تر با رویه منحنی داشته باشند تا پای شما کمتر آسیب ببیند.

 

 • بنددارها، سالم ترند. هرچه صندل‌ها دارای بندهای بیشتری باشند بهتر است چون می‌توانند فشار وارده بر انگشت شست پا را برای محکم گرفتن آن کاهش بدهند بنابراین صندل به راحتی از پای شما سر نمی‌خورد. صندل یا هر نوع کفش دیگر باید آنقدر محکم باشد که نتوانید آن را از وسط تا کنید. این مهم ترین راهنمای شما برای خرید کفشی است که می خواهید محافظ پای شما باشد. البته یادتان باشد برای اتاق رختکن یا استخر از دمپایی‌های بسیار نازک استفاده کنید. بندهای محافظ در حفظ تعادل پا مفیدند و از جلو و عقب رفتن زیاد پا در آن جلوگیری می‌کنند. جنس بندهای به کار رفته در صندل باید طوری باشد که سبب فشار آمدن به پا و ایجاد تاول در پشت پا و انگشتان نشود.

 

 • سلامت را فدای زیبایی نکنید. صندل‌هایی را نخرید که پاشنه‌اش بلندتر از ۳ سانتی‌‌متر باشد. هر چه پاشنه صندل بلندتر باشد، فشار به کف پا بیشتر می‌شود و انگشتان از صندل بیرون می‌زنند و بیشتر آسیب می‌بینند. عوارضی مانند انحراف انگشتان پا، میخچه، تاول و خمیدگی انگشتان و دردهای کمر، زانو و پاشنه پا به دلیل خرید کفش و صندل‌هایی با پاشنه بلند است.

 

زیبایی و سلامت

گروهی از محققان در دانشگاه ابرون در آلاباما، معتقدند که مدل راه رفتن افراد وقتی کفش‌های تابستانی را می‌پوشند، تغییر می‌کند و همین بد راه رفتن موجب بروز دردهایی در پاشنه پا، ساق پا و حتی ران و لگن و کمر افراد می‌شود.

در این حالت، افراد قدم‌های کوتاه‌تری برمی‌دارند و پاشنه‌ پا نیز هنگام برخورد با زمین نیروی کمتری بر زمین وارد می‌کند. پس هنگام راه رفتن دقت کنید تا قدم‌های متناسبی بردارید و از مشکلات صندل‌ها کم کنید.

صاف بودن کف صندل‌ها هم دردسرساز است. پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است کف صندل، اندکی پاشنه داشته باشد و از قوس طبیعی پا تبعیت کند اما به یاد داشته باشید پاشنه‌های بلندتر از ۳ سانتی‌متر برای کمر خطرساز است.

سبکی، انعطاف‌پذیری و راحتی سه اصل برای خرید صندل است و باید برای زنان، مردان و کودکان در نظر گرفته شود. بیشتر والدین در خرید صندل‌های کودکان سعی می‌کنند تا کفش‌هایی بزرگ تر از اندازه معمول پای آنها را خریداری کنند اما این کار موجب سر خوردن پای کودکان در صندل‌ها می‌شود و احتمال پیچ خوردن پا را بالاتر می‌برد. صندل‌های مردانه نیز همانند صندل‌های کودکان بیشتر بدون پاشنه هستند اما اگر کفی صندل‌ها نرم و از جنس چرم باشد، می‌تواند از آسیب‌های آن بکاهد.

مدل‌های کفش تابستانی زنانه بهار ۲۰۱۲ پاشنه‌های لژدار و به رنگ چوب داشتند اما مدل‌های امسال بیشتر روی صندل‌هایی تمرکز دارند که پاشنه‌های یک تا پنج سانتی‌متری دارند و بیشتر آنها هم لای انگشتی نیستند. مدل‌های امسال بند دارند و به نظر می‌رسد طراحان مد، معیارهای سلامت را بیشتر در نظر گرفته اند.

فراموش نکنید وقتی صندل می پوشید باید سایر پوشش‌ها همانند مانتو، شال و شلوار هم متناسب با آن تغییر کند.

مطالب مرتبط
1 نظر
 1. مینا می‌گوید

  سلام.
  من قصد خرید آنلاین و غیر حضوری یکی از مدلهای صندل سورنا رو دارم از اونجایی که خرید اینترنتی هست میخواستم بدونم کسی تجربه خرید ازشون رو داشته یا خیر؟ ممنون میشم کمکم کنید.
  https://www.sorenaleather.com/product-category/%d8%b5%d9%86%d8%af%d9%84-%da%86%d8%b1%d9%85-%d8%b2%d9%86%d8%a7%d9%86%d9%87/

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 1 =