نکات ایمنی در آرایش چشم

1,265

چشم‌ ها اندام‌های ظریف و حساسی هستند و بافت ظریف آنها نسبت به عفونت آسیب‌پذیر است. به همین  دلیل ممکن است با هر عامل خارجی از تحریک کننده‌های طبیعی مانند باد، آفتاب، گرد و غبار و آلودگی گرفته تا محصولات به کار رفته در آرایش چشم مانند سایه چشم و ریمل که در نزدیکی آن استفاده می‌شوند تحریک شوند. حتی ممکن است ورود جسم خارجی به چشم باعث التهاب، سوزش و عفونت شود و برخی از عفونت‌های شدید می‌تواند به از دست دادن بینایی یا کوری منجر شود.

به جز تمام مواقع زندگی که باید مراقب چشم‌هایمان باشیم، هنگام آرایش کردن هم باید تمام نکات ایمنی درباره چشم را رعایت کنیم تا مصداق ضرب‌المثل «بکشم و خوشگلم کن» نشویم. پس نکات ایمنی زیر را جدی بگیرید!

ایمن‌ترین راه برای آرایش چشم چیست؟

اول و از همه مهم تر، این است که آرایش چشم را در یک اتاق کاملاً روشن انجام دهیم نه در اتومبیل در حال حرکت و در حال رسیدن به محل کار! آرایش کردن در خودرو کار بسیار خطرناکی است چراکه هر لغزش یا اشتباه می‌تواند به وارد آمدن صدمه یا آسیب به چشم منجر شود.

قبل از آرایش چشم ، دست‌ها و ناخن خود را به خوبی بشویید. محصولات آرایشی را در فاصله مناسبی از چشم استفاده کنید تا از مسدود شدن غدد چربی موجود در پلک جلوگیری شود.

هرگز از بزاق دهان برای پاک کردن مواد آرایشی خشک شده روی چشم یا پوست استفاده نکنید.

همیشه قبل از خواب مواد آرایشی را پاک کنید و برای این کار از پنبه استریل استفاده و هرگونه ماده خارجی را به آرامی از روی پلک و مژه‌ها پاک کنید.

 

ایمن‌ترین راه برای آرایش چشم چیست؟

 

استفاده از چه محصولاتی در نزدیکی یا داخل چشم بی‌خطر است؟

تمامی لوازم آرایشی و بهداشتی به خصوص لوازم آرایش چشم حتما باید دارای استاندارهای وزارت بهداشت باشند و مجوزهای لازم را دریافت کرده باشند. پس هنگام خرید لوازم آرایش، چه داخلی و چه خارجی از داشتن برچسب مجوز وزارت بهداشت روی محصول مطمئن شوید.

متاسفانه این روزها لوازم آرایشی تقلبی در بازار فراوان است و ممکن است بسته‌بندی و ظاهری شبیه به محصولات اصل داشته باشند. پس حتما از داروخانه‌ها و مراکز مجاز خرید کنید و سلامتی خود را با خرید محصولی نامطمئن به خطر نیندازید.

همچنین توجه کنید که بعد از خریداری محصول، مسئولیت حفظ و نگهداری از آن بر عهده شما خواهد بود! بنابراین بهتر است تمام دستورالعمل‌های مندرج بر روی برچسب محصول را مطالعه و مورد توجه قرار دهید. در ضمن فراموش نکنید که لوازم آرایشی خود را در تاریخ مناسب مصرف کنید و هیچ وقت با یک محصول تاریخ گذشته، صورت خود را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های پوستی قرار ندهید.

 

استفاده از چه محصولاتی در خارج چشم خطرناک است؟

 تمامی محصولاتی که برای استفاده در خارج چشم تولید می شوند، در صورت تغییر کاربرد خطرآفرین خواهند بود. این هشدار در مورد رنگ موهایی که به جای رنگ ابرو استفاده می شوند هم صادق است.

 حتی اقلامی که برای استفاده در نزدیکی چشم‌ها تولید می‌شوند باید ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ خرید، استفاده شود و پس از آن دور انداخته شوند. اگر سایه چشم یا محصولات مشابه را بیش از حد معمول استفاده کنید، ممکن است مواد نگهدارنده آن تأثیر واقعی خود را از دست دهند و نتوانند در برابر باکتری‌ها مقاومت کنند.

همچنین، مواد آرایش چشم که حاوی براق کننده هستند، به مرور زمان حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند و ممکن است باعث تحریک چشم شوند بنابراین باید با دقت از آنها استفاده کنید. در مورد خرید و استفاده از سرمه چشم هم احتیاط کنید.

 

آیا مدت زمان مشخصی برای استفاده از مواد به کار رفته در آرایش چشم وجود دارد؟

مصرف مواد آرایشی مانند سایه، ریمل و خط چشم که بیش از ۳ ماه پیش خریداری شده‌اند، ممکن است خطرساز باشد. همچنین لازم است تمام مواد آرایشی را که باعث تحریک یا عفونت چشمی می‌شوند، دور بیندازید.

اگر دچار عفونت یا سوزش چشم شدید، تا بهبود کامل استفاده از مواد آرایشی مخصوص چشم را متوقف کنید. برای کسانی که آلرژی یا پوست‌های حساس دارند، لازم است استفاده از هر نوع ماده آرایشی جدید با احتیاط کامل انجام شود و در صورتی که ماده آرایشی جدید باعث بروز سوزش یا واکنش دیگری در آنها نشد از آن استفاده کنند.

همچنین هرگز از مواد آرایشی چشم به صورت مشترک استفاده نکنید چراکه این کار خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد. این هشدار «نمونه‌های» آرایشی موجود در فروشگاه‌ها را هم شامل می‌شود. اگر لازم است از “تستر” یک محصول استفاده کنید، ابتدا از نو بودن ابزار آن مطمئن شوید.

 

نکته پایانی

درصورت انجام عمل جراحی، از مواد آرایش چشم استفاده نکنید و این کار را تا زمانی که پزشک از  بهبود کاملتان مطمئن شود، به تعویق بیندازید. در آن زمان هم، فقط از مواد آرایشی نو و تازه تولید شده استفاده کنید.

در پایان یادآوری می‌کنیم که در صورت انجام تاتو یا استفاده از مژه‌های مصنوعی یا کاشت مو و مژه در سالن‌های آرایشی حتما از استاندارد بودن آنها مطمئن شوید و خود را با خیال راحت به دست سالن‌های آرایشی نسپارید.

 

 

مطالب مرتبط:

آشنایی با رمزهای زیبایی چشم

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 2 =