هر آنچه درباره جراحی زیبایی «بینی» باید بدانیم

ايران؛ بهشت جراحي‌هاي زيبايي دنيا

817

این روزها جراحی زیبایی الخصوص جراحی بینی رونق بسیار گسترده ای دارد به طوری که جراحی‌های زیبایی برای برخی‌ها از نان شب هم واجب‌تر شده و حاضرند به هر قیمتی یکی از بخش‌های صورت و بدن خود را عمل کنند.

اگرچه آمار دقیق و رسمی از جراحی‌های زیبایی در کشور موجود نیست اما آنچه مشخص است، تب جراحی زیبایی به خصوص در ناحیه صورت، دامن بسیاری را گرفته و هر روز در اطراف خود افرادی را می‌بینیم که یا چسبی به بینی زده‌اند یا فرم بینی آنها نشان از این دارد که پیش از این جراحی زیبایی داشته‌اند.

واقعیت این است که جراحی زیبایی به خصوص جراحی بینی در سایر کشورهای جهان هم روند رو به رشدی داشته است اما این آمار در ایران نسبت به سایر کشورهای دیگر بسیار بالا‌تر است و برخی آمارها نیز ایران را در ردیف دوم یا سوم جهان از نظر جراحی‌های زیبایی می‌دانند؛ شاید هم  بتوان گفت «ایران؛ بهشت جراحی‌های زیبایی در دنیا است.»

در این نوشتار با «دکتر محسن نراقی» فلوی فوق تخصصی رسمی جامعه جراحان بینی آمریکا، عضو آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی درباره جراحی بینی به گفت‌وگو نشسته‌ایم و اگر شما هم تصمیم‌تان‌ برای مراجعه به اتاق عمل جدی است، بهتر است حداقل از چند و چون این عمل جراحی و حتی عوارض آن مطلع شوید. توصیه می‌کنیم این مطلب را تا آخر با دقت بخوانید تا از همه آن چیزهایی که ممکن است در این عمل جراحی سر راهتان قرار بگیرد، باخبر شوید.

«راینوپلاستی» تلفیقی از دانش، هنر و تجربه

« راینولوژی» و «راینوپلاستی» چیست؟ پرسشی که دکتر نراقی در پاسخ به آن می‌گوید: «راینولوژی» از کلمه لاتین «راینو» به معنای بینی منشا گرفته است. راینولوژی یک شاخه فوق تخصصی در دانش پزشکی است که به جراحی ها و درمان بیماری های بینی، سینوس ها و ساختمان های اطراف بینی در سر و صورت می پردازد. توجه به عملکردهای حیاتی بینی از مهم ترین اهداف دانش راینولوژی به شمار می‌آید.

راینولوژی نوین دسترسی به ظریف ترین عناصر بینی را با حداقل آسیب بافتی و روش های پیشرفته امکان پذیر ساخته است. «راینوپلاستی» یا همان جراحی پلاستیک بینی،  مشکل‌ترین جراحی‌های پلاستیک است زیرا جراح عضوی را جراحی می کند که هم مرکز زیبایی در صورت است و هم کارایی و عملکردش نقش حیاتی در زندگی فرد دارد. به عبارت دیگر راینوپلاستی آمیزه‌ای از دانش، هنر و تجربه است.

هدف تمام جراحی بینی «زیبایی» نیست

دکتر نراقی جراحی بینی را به دو گروه جراحی‌های ترمیمی و زیبایی تقسیم‌ می‌کند و با بیان اینکه تمام جراحی‌های بینی به دلیل «زیبایی» نیست، می‌گوید: جراحی‌ ترمیمی برای درمان و بازسازی شکل و عملکرد بینی که بر اثر ابتلا به بیماری، حوادث یا اختلالات مادرزادی از شکل طبیعی خارج شده اند انجام می شود.

در این موارد جراح با استفاده از بافت های پیوندی مختلف به بازسازی بینی اقدام می‌کند. این بافت ها ممکن است برای تامین اسکلت بینی از غضروف های نقاط دیگر بدن یا برای فراهم کردن پوشش بینی از پوست نقاط دیگر صورت مانند پیشانی به دست آید.

در مقابل این جراحی های ترمیمی، نوع دیگری از جراحی بینی ، فقط جراحی زیبایی است و برای بهتر و زیباترشدن شکل ظاهری صورت انجام می‌شود. البته در بسیاری از موارد هم ترکیبی از جراحی ترمیمی به همراه زیبایی انجام می‌شود.

ویژگی‌های یک جراحی موفق «بینی» چیست؟ این پزشک ایرانی عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت آمریکا  در این باره نیز می‌گوید: در ابتدای بحث باید به یک نکته بسیار مهم در زمینه جراحی‌های زیبایی از جمله جراحی بینی اشاره کنیم و آن این‌ است که در جراحی زیبایی نباید آثار جراحی به چشم بیاید.

یعنی کسی به‌راحتی نتواند تشخیص بدهد که بیمار جراحی انجام داده است. در نتیجه اگر یک بینی عمل شود و معلوم باشد که عمل شده دیگر اسم آن عمل را نباید “جراحی زیبایی” گذاشت چون در این حالت توجه به‌جای این‌که به چشم معطوف شود به بینی جلب می‌شود. به خاطر داشته باشید یک بینی طبیعی و زیبا باعث جلب توجه نمی‌شود.

البته این اصل در همه درمان‌های زیبایی مصداق دارد به عنوان مثال وقتی ما لب، گونه یا چانه را با تزریق حجم می دهیم، نباید غیرعادی جلوه کند و باعث جلب توجه بشود؛ این خلاف اصول زیبایی است. یک جراحی موفق بینی علاوه بر ایجاد یک زیبایی طبیعی که حاصل ایجاد هارمونی و تناسب است، مستلزم حفظ یا بهبود تنفس از راه بینی است.

فاکتورهای مهم در تعیین الگوی بینی برای جراحی بینی

نمی‌دانم شما هم به خاطر دارید که تا همین چند سال قبل همه افراد با وجود اختلاف ظاهری و اسکلتی صورت‌شان، دماغ‌شان یک مدل عمل می‌شد به عنوان مثال یا آنقدر نوک بینی بالا می‌رفت که از چند متری سوراخ های بینی مشخص بود یا آنکه بینی آنقدر کوچک می‌شد که تنها هاله‌ای از آن در صورت دیده می‌شد؛ گویا همه این افراد با یک قالب جراحی شده‌ بودند.

به گفته دکتر نراقی امروزه اینگونه جراحی‌های به اصطلاح «سری‌دوزی شده» منسوخ شده است و تاکید جراحان ماهر و مجرب این رشته بر این است که فرم و شکل «طبیعی» بینی حفظ شود و به عبارت دیگر بینی «طبیعی» دیده شود.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به متدهای قدیمی جراحی بینی که بیشتر متکی بر برداشتن و خارج‌کردن غضروف و بافت بینی بود، می‌گوید: در گذشته بیشترعمل‌های جراحی برای کوچک کردن بینی انجام می‌شد. در این جراحی‌ها حجم زیادی از بافت‌ها را خارج می‌کردند، پره بینی را برش می‌دادند و سوراخ‌های بینی را کوچک می‌کردند.

در این روش‌ها در درازمدت بافت‌ها دچار فروافتادگی می‌شدند چون ساپورت بینی کم می‌شد.  در سنین بالا هم بینی حالتی چروکیده و افتاده پیدا می‌کرد و بیمار دچار مشکلات تنفسی می‌شد. از لحاظ زیبایی نیز تناسب بینی در صورت از دست می‌رفت اما امروزه در جراحی بینی باید حداقل تغییرات مورد لزوم انجام شود تا فرم طبیعی و عملکرد بینی حفظ شود.

در جراحی بینی سعی می‌شود نه تنها هیچ بافتی از بینی دور ریخته نشود بلکه از قسمت‌هایی که بافت اضافه وجود دارد به قسمت‌های بینی که کمبود ساپورت دارد منتقل شود به عبارت دیگر  در این روش‌ها ما بافت‌ها را تغییر شکل می‌دهیم نه این‌که آن‌ها را بدون حساب و کتاب خارج کنیم. در این روش‌ها اسکلت بینی بازسازی و بافت‌های نرم تقویت می‌شوند. بنابراین در درازمدت بینی کمتر دچار افتادگی می‌شود؛ البته مبنای کار همان آنالیز صحیح ابتدایی است.

مهم ترین اصل در انتخاب الگوی بینی برای جراحی چیست؟

دکتر نراقی به این پرسش اینگونه پاسخ می‌دهد: مهم‌ترین اصل در زیبایی صورت وجود «تناسب» است. اجزای چهره باید با هم متناسب و به‌صورت یک کل زیبا باشند. زیبایی در جراحی بینی اصلا به این معنی نیست که بینی کوچک شود زیرا گاهی حتی در جراحی‌های زیبایی ما مجبوریم بینی را بزرگ کنیم. پس نکته مهم «تناسب» است نه «سایز و اندازه». ما باید بین قسمت‌های مختلف بینی با اجزای  صورت هارمونی و تناسب ایجاد کنیم.

در اینجا تاکید می‌کنم در جراحی بینی هیچ‌ وقت دو مورد عمل نمی‌توانند شبیه هم باشند زیرا هر چهره‌ای خصوصیات منحصر به خود را دارد و پزشک باید براساس این خصوصیات جراحی بینی کند و این مستلزم تفکر خلاقانه در زمان جراحی است.

در مجموع آنالیز زیبایی‌شناسی صورت، نوع بافت و جنس پوست بینی، توجه به عملکرد تنفسی فرد سه فاکتور مهم در انتخاب الگو و فرم نهایی بینی است که جراحان باید به آنها توجه می‌کنند.

جراحی بینی از منظر زیبایی‌شناسی

ویژگی‌های یک جراحی بینی مطلوب چیست؟

این راینولوژیست با اشاره به اصل زیباشناسی صورت، می‌گوید: در علم زیبایی‌شناسی در یک چهره زیبا درنگاه اول چشم‌ها جلب توجه ‌می کنند نه سایر اجزا مثل بینی، با این حساب عملی موفقیت‌آمیز است که بعد از آن بینی طبیعی باشد و اصلا کسی متوجه عمل شدن آن نشود.

وقتی عمل باعث شود اولین چیزی که در صورت فرد توجه را جلب کند بینی‌اش باشد یعنی این عمل از نظر زیبایی موفق نبوده است. به بیان دیگر در یک چهره زیبا نباید هیچ چیزی غیر طبیعی جلوه کند؛ زیبایی باید طبیعی باشد تا جایی که هیچ‌کس متوجه عمل‌هایی که روی صورت انجام گرفته ‌است نشود. با این تعریف خیلی از افراد به هیچ عملی نیاز ندارند زیرا همه‌چیز در صورت آنها طبیعی و زیبا است.

آیا انتخاب «مدل» برای جراحی بینی از روی آلبوم یا عکس دوستان و هنرپیشگان و … را تایید می‌کنید؟

این پزشک و راینولوژیست با تاکید بر غیرعلمی و حتی پرخطربودن این اقدام که گاهی اوقات از سوی برخی جراحان برای جلب رضایت افراد انجام می‌شود، می‌افزاید: پزشک جراح باید در این باره به بیمار آگاهی بدهد و او را در این باره متقاعد کند.

خوشبختانه عمده بیماران وقتی برایشان درست و دقیق توضیح می‌دهیم قانع می شوند و روش علمی و درست را می‌پذیرند. به بیان دیگر اگر ما اصول زیبایی را برای بیمار توضیح بدهیم،طرز فکر بیمار اصلاح می شود و بعدا خود همین بیماران نه تنها تحت‌تاثیر برخی اظهارنظرهای غلط قرار نمی‌گیرند بلکه نظرات غلط اطرافیان را هم تصحیح می‌کنند.

حالا اگر پزشک به‌جای راهنمایی صحیح بیمار به درخواست‌های نادرست او جامه عمل بپوشاند تمام زیبایی چهره او را نابود کرده است زیرا بیمار که علم جراحی پلاستیک نخوانده است و این جراح است که باید با بیمار صحبت‌ و به او تفهیم کند این نظر و اقدام اشتباه است.

ما در جراحی پلاستیک می‌خواهیم فرد را زیباتر کنیم و برای این‌ کار باید از اصول زیبایی تبعیت کنیم. ما که نمی‌توانیم اصول جراحی زیبایی را به‌خاطر نظر شخصی و غیرعلمی فردی که آشنایی با اصول زیبایی شناسی ندارد کنار بگذاریم.

به عنوان مثال  اگر بیمار بگوید در جراحی بینی سوراخ‌های بینی مرا کوچک کنید یا آنکه خواست با جراحی شبیه یکی از هنرپیشگان و ستارگان شود، جراح نباید این کار را انجام بدهد حتی اگر مجبور باشد ده‌ها بیمار را هم رد کند. در نرم افزارهای طراحی چهره و در فتوشاپ می توان هر بینی را به هر شکلی در آورد اما در عمل موانع و فاکتورهای محدودکننده زیادی وجود دارند که اگر علم به آنها نداشته باشیم و فقط براساس ایده آل های ذهنی کار کنیم، نتیجه جراحی در جهت صدمه به زیبایی و سلامت بینی خواهد بود.

جراحی بینی

ادعای جراحی تضمینی، غیرواقعی است

شاید مهم ترین قسمت در یک جراحی بینی که به بیمار مربوط می‌شود «انتخاب صحیح جراح» است، نکته‌ای که رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران بر آن تاکید دارد و می‌گوید: اگر بیمار جراحی را انتخاب کند که تخصص و مهارت کافی در زمینه راینوپلاستی ندارد احتمال بروز عوارض و مشکلات جراحی افزایش می‌یابد به عنوان مثال متخصصانی که به جراحی زیبایی اقدام می‌کنند اگر آناتومی آن ناحیه را به طور دقیق نشناسند ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را برای بیمار به جا بگذارند.

هیچ جراحی نمی‌تواند ادعا کند احتمال بروز عوارض در جراحی او «صفر» است و قول تضمینی دهد. این ادعا مردود و غیرعلمی است زیرا در علم پزشکی همیشه درصدی احتمال بروز عوارض وجود دارد هرچند برای یک جراح این احتمال کمتر و برای جراح دیگری بیشتر است.

طبعا بیماران باید جراحی را انتخاب کنند که عوارض جراحی‌ او حداقل باشد. انتخاب جراح مثل انتخاب یک هواپیما برای مسافرت است. همه مسافران به سراغ هواپیمایی می‌روند که نقص فنی ندارد و قطعا کسی سراغ هواپیمایی نمی‌رود که احتمال سقوط دارد.

قوز کاذب مشکل بینی خیلی از ایرانی‌ها

آیا همه مشکلات بینی نیازمند جراحی است؟ به گفته دکتر نراقی، متاسفانه فرهنگی در ایران به وجود آمده‌ که می‌خواهند همه مشکلات زیبایی را با جراحی بینی حل کنند؛ مثلا هستند کسانی که برای جراحی بینی اقدام می‌کنند در حالی که بینی‌شان هیچ مشکلی ندارد و مشکل از دیگر اجزای صورت است که تناسب را به هم زده‌.

برای مثال چانه آنها خیلی عقب است، این افراد را باید با توجه به آنالیز زیبایی صورت توجیه کرد که اشکال اصلی در چانه است نه بینی و ما با جلو آوردن چانه بدون دست زدن به  بینی، هارمونی و زیبایی در صورت ایجاد می کنیم زیرا عقب بودن چانه و جلوتر بودن بینی، باعث می‌شود فرد گمان کند که بینی بزرگی دارد.

در مجموع یکی از عمده‌ترین مشکلات در مورد بینی این است که بیمار فکر می‌کند بینی‌اش بزرگ است و چیزی اضافه دارد ولی وقتی با دید دقیق‌تری نگاه کنیم متوجه می‌شویم این بینی نه تنها چیزی زیاد ندارد بلکه کم هم دارد.

این است که در بسیاری موارد پهن بودن نوک بینی به دلیل کمبود بافت و ساپورت در پره وسط بینی است نه زیاد بودن بافت نوک آن. مانند مثلثی که وقتی ارتفاع آن کم شود، پهنای آن زیاد می شود.

این مساله در ایرانی‌ها بسیار شایع است. حالا وقتی چنین مشکلی تشخیص داده نشود و با تصور بزرگ بودن، بافت های نوک بینی برداشته شود، حاصل کار فاجعه‌بار خواهد بود. نمونه دوم قوز کاذب بینی خیلی از ایرانی‌ها است.

بخش قابل ملاحظه‌ای از مراجعات مربوط به قوز بینی در واقع، همان افتادگی نوک بینی است که به سبب ضعف حمایت اسکلتی آن رخ داده و موجب بروز قوز کاذب می شود. آنالیز صورت گروه قابل ملاحظه‌ای از دختران و پسران ایرانی وجود این موضوع را نشان می‌دهد. به زبان ساده‌تر، علت قوز بینی در بسیاری از افراد، نه بلندی پشت بینی بلکه ضعف جلوآمدگی نوک بینی و عمیق بودن ریشه بینی است که در ایرانی‌ها و کشورهای خاورمیانه بسیار شایع است.

در این حالت باید قسمت پایینی یا همان پایه بینی، جلو آمده، ریشه بینی هم کمی پر شود و همزمان از قوز بینی به طور متعادل کاسته شود. به بیان دیگر، باید نقاط ضعف بینی را تقویت کنیم تا صورت به مراتب زیباتر شود.

در روش‌های قدیمی بدون تقویت نوک و ریشه بینی، قوز بینی را برمی‌داشتند. این امر گاهی به بی قوارگی و حتی نازیباتر شدن چهره می انجامید چرا که از زاویه بین بینی و صورت به شدت کاسته می‌شد. امروز در روش های نوین جراحی بینی، سعی می‌شود که پشت بینی، کامل باشد. این اطلاعات با علم آنالیز صورت به دست می‌آید و برای این کار جراح باید علم آنالیز صورت و زیبایی را به‌طور دقیق بداند.

خط قرمز جراحی بینی چیست؟

هیچ عمل جراحی نیست که بدون احتمال عوارض جانبی باشد و هر جراحی عوارض ویژه خود را دارد. این عوارض از درد و تورم و خونریزی می تواند باشد تا عوارض دیگر. البته در صورت دقت و مهارت جراح و رعایت نکات و دستورات توسط بیمار، احتمال این عوارض به حداقل می‌رسد.

شایع‌ترین عوارض و تبعات جراحی بینی چیست؟

رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران درباره عوارض جراحی بینی ، این عوارض را به دو دسته عوارض در عملکرد و ظاهر بینی تقسیم می‌کند و می‌گوید: عوارض در عملکرد بینی مانند چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی است که موجب بروز مشکل تنفسی می‌شود. عوارض در ظاهر بینی نیز عمدتا ناشی از برداشتن بیش از اندازه بافت‌های بینی است، مانند کوچک شدن بیش از حد بینی که با دیگر اجزای صورت نامتناسب می شود و درمان و ترمیم این جراحی‌ها بسیار مشکل است.

بینی اولین عضو بدن از نظر عبور جریان هواست که وظیفه تنظیم دمای هوا و رطوبت و تصفیه هوا را به عهده دارد. از این‌رو در جراحی بینی نباید تنها به جنبه زیبایی آن توجه شود بلکه باید کارکرد بینی که مهم ترین و حیاتی‌ترین آن «تنفس» است،به بهترین شکل حفظ شود و به عبارت دیگر خط قرمز در جراحی بینی حفظ کارایی و عملکرد این عضو است. اگر فرد پس از عمل مشکل «تنفس» داشته باشد آن جراحی حتی اگر به یک بینی زیبا هم منجر شود، فاقد ارزش است و جراحی یک جراحی شکست خورده است.

به گفته این پزشک ایرانی عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت امریکا، کم نیستند بیمارانی که پس از جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی می شوند. این موضوع اهمیت توجه به مسائل داخل بینی را در حین جراحی بینی خاطر نشان می کند به بیان دیگر ابعاد جراحی بینی بسیار فراتر از ایجاد تغییرات در ظاهر بینی است و توجه چند جانبه جراح به تمام این ابعاد، میزان بروز عوارض تنفسی را به حداقل می‌رساند.

اختلال در عملکردهای حیاتی بینی، عواقب ناگواری را در سلامت افراد بر جای خواهد گذاشت. محرومیت از تنفس بینی باعث خشکی مجاری تنفسی و ضعف سیستم دفاعی آن می شود. تنفس‌‌ از راه دهان‌ سبب‌ تغییرصدا، خشکی‌، زخم ‌و درد در ناحیه دهان و حلق می‌شود. بیشتر عوارض و مشکلات بینی پس از جراحی به خاطر کوچک شدن بیش از حد بینی است.

تودماغی صحبت کردن، اختلال بویایی، احساس سرماخوردگی طولانی، خرخر کردن و مشکلات تنفسی حین خواب از علائم دیگر اختلال در عملکرد بینی است. در یک کلام کیفیت زندگی کسی که دچار مشکل تنفسی است کاهش پیدا می‌کند به عبارت دیگر عوارض یک جراحی ناموفق بینی نه تنها «سلامت» بلکه روابط روحی اجتماعی و فردی افراد را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

جراحی ترمیمی چندین برابر دشوارتر از جراحی بینی

این مدرس ایرانی آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا درباره جراحی ترمیمی بینیی نیز می‌گوید: یکی از مشکل‌ترین اعمال جراحی پلاستیک، تصحیح و ترمیم بینی‌هایی است که بیش از حد کوچک شده‌اند. در چنین مواردی ما مجبوریم بافت‌هایی که اضافه برداشته شده‌اند را بازسازی و جایگزین کنیم.

در این جراحی‌ها مجبوریم از غضروف گوش یا دنده برداشته و بینی را ترمیم کنیم که البته یک جراحی ترمیمی از چند جراحی بار اول، دشوارتراست و برای بازسازی باید ساعت‌ها وقت صرف کنیم تا بلکه بتوانیم بخش کوچکی از مشکلات ایجادشده را برطرف کنیم.

آیا عمل جراحی بینی خطرناک است؟

برخلاف تصور برخی افراد که فکر می‌کنند جراحی بینی ساده و بی‌خطر است، به جرات می‌توان گفت که عمل بینی جزو دشوارترین جراحی‌هاست که درصورت اشتباه حتی می‌تواند زندگی فرد را به مخاطره بیندازد.

به توصیه این پزشک، افراد برای جراحی بینی باید تنها به تبیلغات اکتفا نکنند و با تحقیق و بررسی بیشتر درباره تخصص و تجربه و مشاهده نتایج جراحی‌های گذشته پزشک جراح، خود را برای جراحی به آنها بسپارند.

در کشور ما در برنامه تخصصی  سه رشته فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، جراحی گوش و حلق و بینی و جراحی  فک و صورت، برای آموزش جراحی بینی قسمت هایی در نظر گرفته شده است اما صرف داشتن عناوین کافی نیست و تجربه های موفق قبلی جراح در حفظ همزمان سلامت و زیبایی از مهمترین مسائل است.

آیا «سن» در جراحی‌ بینی موثر است؟

دکتر نراقی در پاسخ به این پرسش نیز می‌گوید: برای بسیاری از افراد، حداقل و حداکثر سن برای عمل جراحی بینی مورد سوال است. بهترین زمان جراحی برای اصلاح شکل ظاهر بینی، بعد از پایان دوران رشد است البته گاهی اوقات در صورت وجود نقص‌های داخلی در بینی که مشکلات جدی در تنفس فرد ایجاد کرده باشد، درمان در سنین پایین‌تر انجام می‌شود.

البته در بعضی از این موارد، ممکن است بعد از بالغ شدن کودک، نیاز به جراحی مکمل وجود داشته باشد اما به طور کلی بهتر است برای انجام عمل جراحی بینی تا پایان زمان بلوغ منتظر بمانیم تا رشد اسکلت بینی کامل شده باشد. البته افراد میانسال و حتی سالمند هم که براثر سن دچار افتادگی بینی شده‌اند درصورت نداشتن بیماری زمینه‌ای می‌توانند برای زیبایی بینی و چهره اقدام کنند و منعی وجود ندارد.

چند توصیه برای مراقبت های بعد از جراحی بینی

بسیاری از مردم در مورد مراقبت‌های بعد از عمل تصورات نادرستی دارند مثلا فکر می کنند بعد از عمل چسب زدن اهمیت دارد در حالی که اگر یک بینی بعد از جراحی دچار اشکال باشد، علت تکنیک جراحی است نه چسب‌زدن یا نزدن بیمار.

بعضی از بیماران ماه‌ها چسب می‌زنند که این کار غلط است. زدن چسب حداکثر برای یک هفته کافی است و بیش از آن، خودش باعث بروز مشکل و التهاب در پوست می‌شود. تنها نکته مهم بعد از عمل، پرهیز از ضربه‌خوردن به بینی است و اگر ضربه شدید باشد ممکن است به بینی صدمه وارد شود. غیر از این، مراقبت‌های بعد از عمل بیشتر برای کاهش تورم است و نقش آنچنانی در نتیجه جراحی ندارد.

برخی از توصیه‌ها برای مراقبت بعد از جراحی بینی عبارت است از:

-از اعمالی که باعث حرکت شدید عضلات صورت می شوند، مانند گریه کردن، خندیدن و صحبت کردن زیاد در هفته اول پرهیز کنید.

-دندان‌ها را به آرامی و با یک مسواک نرم، مسواک کنید. از دستکاری لب بالا (برای جلوگیری از حرکت بینی) بپرهیزید.

-در هفته اول بعد از عمل، از لباس‌هایی که از عقب یا جلو بازمی‌شوند، استفاده کنید.

-داروهای تجویز شده را به طور کامل و دقیق استفاده کنید.

-تا دو هفته پس از عمل فین نکنید، می‌توانید ترشحات را به کمک محلول نمکی شست وشو دهید.

-از فعالیت شدید بدنی پرهیزکنید و انجام ورزش‌های ایروبیک، کاهش وزن، بلند کردن جسم سنگین و ورزش‌های کششی را تا سه هفته بعد از عمل به تاخیر بیندازید.

-بیمار ارتباط خود را با پزشک جراح خود قطع نکند و سالی یک بار برای معاینه بینی به جراح بینی خود مراجعه کند.

در پایان تاکید می شود فرهنگ‌سازی برای کاهش تقاضا به منظور جراحی‌های غیرضروری بینی بسیار مهم است زیرا به گفته رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی بیش از ۵۰ درصد مراجعان جراحی بینی را می‌توان با راهنمایی صحیح از جراحی بی‌مورد منصرف کرد.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + سیزده =