نسل جدید دستگاه های لیزر پوست؛ از معجزه تا درمان

تاريخچه ليزر از گذشته تا كنون

1,180

انتشار خبر ساخت میکروسکوپ نانو STM توسط پزشکان ایرانی در محافل خبری پزشکی دنیا انعکاسی بی نظیری داشت. عکسی هم که از مولکول ایمونوگلوبین جی (IgG) گرفته شده است، حاصل کاربری بی نظیر این میکروسکوپ در علم پزشکی است و از نظر کیفیت در دنیا بی نظیر است.
دکتر فرامرز فریدنی طراح مدارات الکترونیک میکروسکوپ نانو STM است. او علاوه بر تدریس لیزر برای پزشکان متخصص پوست در انجمن جراحان ایران، سابقه تدریس در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشجویان مهندسی پزشکی را در کارنامه کاری خود دارد.
این پزشک اکنون در کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر درمان های پوستی را با استفاده از لیزر برای بیماران این کلینیک انجام می دهد.

داستان لیزر از نگاه یک متخصص

دکتر فریدنی با لهجه شیرین اصفهانی اش تاریخچه لیزر را در دنیا چنین توصیف می کند: لیزر با عمر کوتاه ۵۳ ساله اش، دست به شاهکارهایی در عرصه پزشکی زده که پیش از این، هرگز در مخیله بشر نمی گنجید.
وقتی برای نخستین بار “لیزر یاقوت” در سال ۱۹۶۰ توسط یک آمریکایی اختراع شد، هیچ کس گمان نمی کرد اختراع بعدی به نام “لیزر گازی” مربوط به یک ایرانی به نام “پروفسور جوان” باشد. لیزر در طول این سال ها رفته رفته از کاربری نظامی به کاربری پزشکی، صنعت و بعد لوازم خانگی تغییر جهت داد.
لیزر با کاربری های زیادش با اینکه هنوز برای بشر بسیار تازگی دارد و جامعه ما تقریبا از کاربرد های بسیار آن اطلاعی ندارد اما در تمام شاخه های پزشکی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است به طوری که نمی توان از درمان هایی که لیزر در نارسایی های قلبی، برداشتن ضایعات و تومورهای پوستی، درمان نوعی از سرطان پوست، سنگ شکنی کلیه و عمل قرنیه چشم و بسیاری دیگر از درمان هایی که تا پیش از این بشر از انجام آن عاجز بود یا توسط عمل جراحی باز انجام می شد، چشم پوشید.
دستگاه های لیزر که انواع و اقسام متفاوتی از آن با کاربری های مختلف موجود است، نور را با شدت بسیار زیاد، به طور خالص و قابل کنترل تولید می کند.

لیزر در پزشکی ابتدا با دو کاربرد جداگانه (تاباندن نور ضعیف و تاباندن نور قوی) روی قسمت های مورد نظر بدن انجام شد. با تاباندن نور ضعیف لیزر پی برده شد این نور تا سه برابر زخم را زودتر بهبود می دهد. تاباندن نور ضعیف لیزر در درمان بیماران نارسایی قلبی نیز کاربرد دارد.
تاباندن نور لیزر بر بدن نیز کاربردهای زیادی دارد که مهم ترین آن درمان نوعی از سرطان پوست با استفاده از فتو داینامیک تراپی برای بیمار مبتلاست و نحوه درمان در بسیاری موارد جواب می دهد.
با لیزر تقریبا تمام ضایعات پوستی و عروقی، خال ها، کک و مک ها و جای جوش های دائمی و موهای زائد بدن و صورت قابل درمان است به جز خال بکر (لکه وسیع مادرزادی روی بازوها که در زمان بلوغ گسترش می یابد) و لکه های حاملگی که در هر دو مورد پس از برداشتن خال و لک، بدن دوباره آنها را می سازد.

سابقه ترمیم پوست و جوان سازی با لیزر پوست

دکتر فرامرز فریدنی درباره سابقه ترمیم پوست و جوان سازی آن به وسیله لیزرها می گوید:
کشف خاصیت لیزرها در ترمیم و جوان سازی پوست به زمان های قدیم بر می گردد. در آن زمان پزشکان متوجه شده بودند کسانی که صورتشان می سوزد، در مواقع خاصی، بعد از بهبود سوختگی، پوست صورت جمع تر و در نتیجه جوان تر می شود.

بنابراین اگر دستگاهی ساخته می شد که بتوان به وسیله آن پوست را بدون آسیب دیدگی حرارت داد، عملکرد جوانسازی پوست انجام می شود. در ابتدا دستگاه های لیزر CO2 به کمک علم پزشکی آمدند اما مشکل این دستگاه ها این بود که در حین درمان، زخم وسیعی در پوست ایجاد می شد.
بعدها دستگاه های جدیدتری به نام دستگاه های فراکشنال RF اختراع شد که به صورت کسری و نقطه ای زخم ایجاد می کرد و بعد از درمان، بیمار بلافاصله خوب می شد و می توانست از فردای آن روز سر کار خود برود. برای دریافت نتیجه بهتر نیز بیمار یکی دو ماه بعد درمان را تکرار می کرد.
درمان با دستگاه های فراکشنال RF عارضه ای که دستگاه های لیزر CO2 ایجاد می کردند به دنبال نداشت و دوران نقاهت نیز بسیار کوتاه بود. چندی بعد پزشکان متوجه شدند می توان به جای استفاده از لیزر از برق با فرکانس بالا استفاده کرد.

این تازه ترین نسل دستگاه های فراکشنال است که شامل فیدل هایی است که وارد پوست می شود و بین فیدل ها، برق فرکانس بالا مبادله می شود. به این ترتیب ظاهر پوست اصلا آسیب نمی بیند و اصلا سوختگی در سطح وجود ندارد.
عملکرد دستگاه فراکشنال RF به زبان ساده
توسط این دستگاه نزدیک به ۱۵ هزار سوراخ به وسیله فیدل های بسیار باریک دستگاه در پوست ایجاد می شود که اصلا دیده نمی شود و با مبادله انرژی بین این فیدل ها که زیر لایه بیرونی پوست صورت می گیرد، نوعی لیفتینگ بدون جراحی و بدون جراحت را ایجاد می کند که اصلا دوره نقاهت ندارد و بسته به میزان و شدت عمل دستگاه، بیمار می تواند همان فردا به میهمانی برود.
این پزشک ادعا نمی کند که فراکشنال RF همه کارها را انجام می دهد ولی می گوید این دستگاه قادر است کارهای بسیاری را انجام دهد. به گفته وی فرق اساسی عملکرد دستگاه های فراکشنال RF با جراحی های متعارف این است که در جراحی، بافت ها برش داده می شود ولی در عمل با تکنیک فراکشنال RF ، یک ساعت روی صورت بیمار کار می شود و در آخر بیمار بلند می شود و صورتش را پاک می کند و می رود.

چون این روش کاملا غیر تهاجمی است و آرام آرام پیش می رود. البته برای حصول نتیجه بهتر درمان معمولا سه تا چهار بار بسته به شدت افتادگی پوست صورت این کار را تکرار می کنند.

جوان سازی پوست با لیزر پوست

یکی از کاربردهای لیزر در زیبایی، جوان سازی پوست است.
دکتر فریدنی در تعریف پوست پیر می گوید: اگر پوست فردی که پیر شده زیر میکروسکوپ دیده شود، سطحی چین خورده دارد و کشسانی آن در اثر کاهش پروتئین (کلاژن) و الاستین پوست کاهش یافته که اصطلاحا گفته می شود این پوست آتروفیک شده است.

به همین دلیل باید پروتئین پوست را افزایش و مساحت پوست را کاهش داد. کاری که در اصطلاح لیفتینگ پوست نامیده می شود. روش انجام این کار با جراحی پلاستیک این است که پوست را برش داده، کشیده و اضافات آن را برمی دارند به این ترتیب پوست در ظاهر جوان می شود.
اما روش های دیگری هم برای این کار وجود دارد که لیزر یکی از این روش هاست. تابش حرارت کنترل شده دستگاه لیزر روی پوست پیر باعث می شود مساحت پوست کم شود و با تحریک پوست، پروتئین سازی نیز صورت می گیرد.
جوان سازی پوست با استفاده از دستگاه های لیزر CO2، ND-YAG، لیزر دیود، رادیو فراکوانسی(فراکشنال RF که لیزر نیست و با استفاده از انرژی برق کار می کند) و امواج ماوراء صوت (صوت) انجام می شود.
به تازگی دستگاه پیشرفته ای به تعداد محدود به ایران وارد شده که یکی از آنها نیز در کلینیک تخصصی پوست و موی ساعی مستقر است. دکتر فرامرز فریدنی به عنوان یکی از اپراتورهای استفاده از این دستگاه در ایران می گوید: دستگاه های پیشرفته ممکن است در برخی کلینیک ها و مراکز پزشکی وجود داشته باشد اما نکته مهم این است که دستگاه توسط پزشک مسلط به کار گرفته شود.
دکتر فرامرز فریدنی می گوید: کار با این دستگاه ساده است، بیهوشی و عوارض ندارد و بیماران هم راضی هستند.

جوان سازی پوست برگشت دارد؟

این پزشک در پاسخ به این پرسش می گوید: خیلی از بیماران این سئوال را می پرسند. پاسخ این است که این یک جراحی میکروسکوپی است و بازگشت ندارد. با این حال همه چیز بستگی به خود بیمار و میزان و نحوه مراقبت از پوست دارد. یک شخص در هر شرایطی می تواند از پوست خود محافظت نکند، پوستش را آفتاب بدهد و به واسطه عدم نگهداری مناسب پوست خود را تخریب کند و این مساله ربطی به نحوه درمان ندارد. اما این یک واقعیت است که با بالاتر رفتن سن، پوست آدم ها شل می شود و تغییراتی در آن ایجاد می شود.

هزینه های جوان سازی پوست با لیزر

محمدرضا کرمی مدیر کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر ساعی، هزینه های درمان با دستگاه فراکشنال RF را مقرون به صرفه می داند و می گوید: به دلیل آنکه استفاده از این دستگاه هم حکم پیشگیری دارد و هم درمان بنابراین بخشی از هزینه ای که بیمار بابت درمان می پردازد در قالب سرمایه گذاری به او باز می گردد و بیمار نیاز به جراحی های پلاستیک بعدی که نیاز به مراقبت و بیهوشی و صرف هزینه سنگین دارد نخواهد داشت.
وی می گوید: انجام هر نوع سرمایه گذاری روی چهره مقرون به صرفه است زیرا چهره به عنوان شناسنامه ای است که تا آخر عمر با انسان در ارتباط است و هر قدر با روش های پیشگیرانه ای نظیر فراکشنال RF که یک پنجم جراحی های بزرگ هزینه در بردارد بتوانیم پوست را جوان تر نگه داریم مقرون به صرفه تر خواهد بود.

زمان و فصل مناسب برای لیزر پوست

این پزشک متخصص لیزر می گوید: زمان و فصل خاصی برای انجام لیزر توصیه نمی شود چون شما هر زمان که پوست را ملتهب کنید، اگر پوست در معرض اشعه ماورای بنفش قرار بگیرد در آن لک ایجاد می شود. در این صورت تابستان و زمستان تفاوتی ندارد. حتی در روزهای برفی زمستان، اشعه ماورای بنفشی که به پوست می رسد بسیار زیادتر است و باید بعد از درمان از پوست به طور ویژه نگهداری کرد.

آیا لیزر سرطان زاست؟

دکتر فریدنی با قطعیت اثر سرطان زا بودن لیزرها را رد می کند و می گوید: حتی این لیزرها برای سلامتی انسان مفید هم هستند. به همین دلیل الان لیزر را با شدت پایین روی قلب کسانی که سکته کرده اند یا مشکلات قلبی دارند می تابانند تا فرایند خون رسانی بهتر شود.

لیزر در دوران شیردهی و بارداری

این متخصص لیزر می گوید: در دوران بارداری و شیردهی هم لیزرها هیچ زیانی ندارند. اما در دنیای پزشکی ما حتی برای کسانی که در این وضعیت قرار دارند در زمینه تجویز ویتامین هم احتیاط می کنیم چه رسد به لیزر بنابراین لیزر روی خانم های باردار اجرا نمی شود.

برای خواندن مطالب بیشتر در خصوص زیبایی پوست کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سلامت پوست

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + پنج =