هشت عادت مراقبت از مو سر برای داشتن مو‌های سالم و زیبا

110

شرط لازم و ضروری داشتن مو‌های سالم و زیبا، مراقبت از مو سر است. تا به حال چند بار با فردی روبرو شده‌اید که مو‌هایی زیبا و درخشان داشته است و آرزو کرده‌اید که‌ ای کاش جای او بودید؟ نگاه کردن به مو‌های سالم و زیبا، هنگامی که خود با مشکلات مو، ریزش مو و… دست به گریبان هستید، بسیار ناامید‌کننده است. مطمئنا شما هم دوست دارید مو‌هایی سالم و زیبا داشته باشید، اما شاید راه رسیدن به آن را ندانید.

خوب است بدانید افرادی که مراقبت از مو‌هایشان را به درستی و به روش‌های اصولی انجام می‌دهند و یا بهتر بگوییم روتین مراقبت از مو‌ها را به درستی رعایت می‌کنند، همیشه مو‌های سالم و شاداب دارند. برای یادگیری اصول مراقبت از موی سر تا انتهای این مقاله از وب‌سایت زیبای ایرانی با ما همراه باشید.

روتین مراقبت از مو چگونه است؟

داشتن مو‌های سالم فقط به این نیست که از چه محصولات درمانی مو، شامپو، ماسک مو و یا نرم‌ کننده‌ ای استفاده می‌کنید، بلکه به این بستگی دارد که چگونه با مو‌های خود رفتار می‌کنید و روتین مراقبت از مو‌های خود را چگونه انجام می‌دهید. هر دقیقه عادت مراقبت از مو مهم است. به نحوه عملکرد بانوان با مو‌های زیبا خوب دقت کنید. در واقع عادات روزانه مراقبت از مو‌هایشان است که باعث شده مو‌هایی سالم و براق داشته باشند.

برای مراقبت از موهای خود مقاله راهنمای جامع مراقبت از مو را نیز مطالعه کنید.

برای اینکه شما را در مسیر درست مراقبت از مو سر قرار دهیم، لیستی از عادات مراقبت از مو سر را تهیه کرده‌ایم که شامل موارد زیر هستند:

مهمترین اصل روتین مراقبت از مو سر، مو‌های خیس را‌ شانه نکنید.

آیا می‌دانستید مو‌های خیس، آسیب پذیرترین حالت ممکن را دارند؟ بله، درست است. حتما دیده‌اید که هنگام‌ شانه زدن مو‌های خیس، ریزش مو‌هایتان بیشتر می‌شود. وقتی مو‌هایتان خیس است، فولیکول‌های مو آب را بیشتر جذب کرده و متورم می‌شوند. این کار مو‌های شما را مستعد شکستگی و آسیب می‌کند. برای جلوگیری از این حالت، ابتدا اجازه دهید که مو‌ها در درمای طبیعی خشک شوند. سپس زمانی که مو‌ها کاملا خشک شدند، آن‌ها را‌ شانه کنید.

برای داشتن مو‌های سالم استفاده از سشوار را محدود کنید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در روتین مراقبت از مو سر انجام می‌دهیم، استفاده مکرر از محصولات حالت دهنده، مانند سشوار، بابیلیس و… است. اگر چه تمامی دستگاه‌های صاف‌کننده و بیگودی‌ها حالت دادن به مو‌ها را آسان‌تر می‌کنند، اما آسیب‌های جبران ناپذیری نیز به مو‌هایتان وارد می‌کنند. حرارتی که به مو‌های خود می‌دهیم، مو‌ها را خشک و زبر می‌کند و در نهایت آن‌ها را مستعد آسیب و شکنندگی می‌کند.

استفاده مکرر از اتوی مو اغلب منجر به دو شاخه شدن انتهای مو می‌شود که باعث توقف رشد مو‌ها شده و مو‌ها را زبر و شکننده می‌کند. اگر خواهان مو‌های سالم و زیبا هستید، مو‌های خود را از محصولات حالت دهنده مو دور نگه دارید.

برای مراقبت از مو سر، از روبالشی ابریشمی استفاده کنید.

شاید فکر کنید که داشتن روبالشی مناسب آنقدر‌ها هم برای داشتن مو‌های سالم و زیبا لازم نیست، اما اگر بخواهیم واقعیت را بگوییم، داشتن روبالشی ابریشمی، یکی از ترفند‌های مهم برای داشتن مو‌های سالم و زیباست.

روبالشی معمولی و یا پلاستیکی می‌تواند به شدت به مو آسیب برساند. هنگامی که روی یک روبالشی نخی می‌خوابید، تمام رطوبت مو‌هایتان توسط رو بالشی جذب شده و مو‌ها خشک و آسیب‌پذیر می‌شوند. معمولا بین مو‌ها و بالش‌های نخی اصطکاک ایجاد می‌شود که این حالت منجر به وزشدن مو‌ها و درهم تنیدگی‌شان می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگان خواب از روبالشی ابریشمی استفاده کنید.

از محصولات مراقبت از مو سر به صورت هفتگی استفاده کنید.

مو‌های شما نیاز به تغذیه دارند. با انجام عادات نادرست سبک زندگی، رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض آفتاب و آلودگی، مو‌ها استحکام خود را از دست می‌دهند. در این شرایط، استفاده از ماسک مو به تقویت مو‌ها کمک کرده و باعث پاک شدن پوست سر و تحریک فولیکول‌های مو و سلامت مو می‌شود. بدین منظور، هفته‌ای یکبار از ماسک مو روی مو‌های خود استفاده کنید.

البته اگر مایل به استفاده از ماسک‌های شیمیایی نیستید، می‌توانید یک ماسک موی خانگی سالم تهیه کنید. اینترنت مملو از گزینه‌های ماسک موی خانگی است.

برای مراقبت از مو‌های بلند، آن‌ها را سفت نبندید.

همه ما عاشق بستن مو‌ها به سبک دم اسبی هستیم. معمولا دوست داریم مو‌هایمان را بالا ببندیم، طوری که پوست شقیقه‌هایمان کشیده شود. غافل از اینکه چه آسیبی به ریشه مو‌های خود وارد می‌کنیم. سفت بستن مو سر به ریشه مو‌ها فشار وارد می‌کند.

کشیدن مداوم ریشه‌های مو باعث تضعیف ریشه‌ها و در نتیجه ریزش مو می‌شود. بنابراین، توصیه می‌شود به سراغ مدل‌هایی بروید که مو‌هایتان احساس راحتی کنند.

برای مراقبت از مو سر، از‌ شانه مناسب استفاده کنید.

برس زدن مو‌ها باعث باز شدن گره مو‌ها شده و گردش خون را در پوست سر افزایش می‌دهد. با افزایش گردش خون در پوست سر، رشد مو‌ها تقویت شده و روغن‌های طبیعی به طور یکنواخت در پوست سر پخش می‌شوند. با این کار وز و زبری مو‌ها از بین می‌رود.

البته استفاده از‌ شانه مناسب برای رسیدن به تمامی این مزایا ضروری است. برای‌ شانه زدن مو‌هایتان بهتر است که از‌ شانه‌های چوبی استفاده کنید، چرا که نوع پلاستیکی آن‌ها باعث ایجاد الکتریسیته در مو‌ها و موخوره می‌شوند. پلاستیک یک ماده غیر‌رسانا است.

استفاده از‌ شانه پلاستیکی باعث استاتیک شدن مو‌ها و ضعیف شدن ریشه مو و شکستگی مو می‌شود. بنابراین، اگر از یک ‌شانه پلاستیکی معمولی استفاده می‌کنید، حتما آن را با یک ‌شانه چوبی تعویض کنید.

برای شستن مو‌ها و مراقبت از مو سر، برنامه منظمی داشته باشید.

نوع شستشوی مو‌ها بیش از آنچه که تصور می‌کنید روی مو‌های شما تأثیر می‌گذارد. استفاده زیاد و مکرر از شامپو‌ها و نرم‌کننده‌ها می‌تواند منجر به تجمع مواد شیمیایی روی پوست سر شود. البته اگر شستن مو‌ها مکررا انجام شود، تجمع مواد شیمیایی بیشتر می‌شده، فولیکول‌های مو مسدود می‌شود و نهایت مشکلاتی مانند شوره سر، خشکی، ریزش مو، شکستگی مو و رشد کند مو به وجود می‌آید.

بنابراین به منظور مراقبت از مو سر، باید یک برنامه شست و شوی موی منظم داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم مو‌های خود را بیش از ۲ تا ۳ بار در هفته با فاصله حداقل ۲ روز بین هر بار شستشوی مو بشویید.

برای مراقبت از مو‌های رنگ شده، استرس زدایی کنید.

شاید فکر کنید که استرس زدایی چه ربطی به مراقبت از مو مردانه یا زنانه و داشتن مو‌های سالم دارد. استرس نه تنها برای سلامتی، بلکه برای مو‌های شما نیز مضر است. مطابق با نتایج تحقیقات ارائه شده، استرس عامل اصلی ریزش مو است.

با زندگی پر شتاب و ماشینی این دوره، نمی‌توان همیشه از استرس دور ماند، اما کاری که ما می‌توانیم برای مراقبت از مو سر انجام دهیم این است که هر روز چند لحظه برای کاهش استرس و آرامش خود وقت بگذاریم. این باعث بهبود سلامت مو‌های شما، سلامت بدنی و داشتن مو‌های سالم و زیبا می‌شود.

راهکارهای افزایش رشد مو را در این مقاله مطالعه کنید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 6 =