قاتل موی خود یا دیگران نباشید

استفاده درست از اتو مو

970

اتو مو مثل هر وسیله دیگری می تواند هم خوب باشد هم بد. در واقع وقتی از وسیله ای به طور صحیح استفاده می کنید می توانید از فواید حاصل از آن بهره ببرید و اگر نحوه استفاده صحیح از آن را نمی دانید، ممکن است حتی با یک یا چند بار استفاده نادرست، برای مدتی، زیبایی خود یا دیگران را به مخاطره بیندازید.

 

چگونگی استفاده صحیح از اتو مو

* ابتدا مو را با شامپوی مناسب شسته و پس از اتمام مراحل شست وشو از نرم کننده های مو استفاده کنید. بهتر است هنگامی که موهایتان را به تازگی شسته‌اید و تمیز کرده‌اید، از اتو مو برای حالت دادن و صاف کردن موهایتان استفاده کنید. وقتی موهایتان چرب است و چند روزی است حمام نرفته‌اید، اگر از اتو مو استفاده کنید، این چربی‌ها و آلودگی با حرارت اتو به خورد موهایتان می‌روند و موهایتان آسیب می‌بینند.

* مقدار کمی سرم، ژل یا کرم مو را برداشته و به تمام کف دست بمالید. گرمای دست اثر مفید سرم مو را زیاد می کند. سپس آن را به تمام مو مخصوصا نوک های مو بزنید اما از این مواد زیاد استفاده نکنید چون باعث چرب شدن مو می شود.

* مو را با برس و سشوار خشک کنید. سعی کنید مو را نکشید ولی به مو حالت صاف بدهید. همچنین به جای استفاده از باد داغ سشوار از باد سرد آن استفاده کنید. این کار موهای شما را براق‌تر می‌کند و در عین حال چون از باد گرم سشوار استفاده نکرده‌اید، باز هم به نفع سلامت موهایتان کار کرده‌اید.

 

اتو مو

 

+ برای این که حرارت اتو مو کمتر روی موهایتان باقی بماند، پیش از اتو کردن موهایتان، آنها را شانه کنید. حتما قبول دارید که اتو کردن و صاف کردن موهای شانه شده بسیار راحت‌تر از موهای نامرتب و درهم است. شما در این صورت می‌توانید دفعات کمتری اتو مو را روی موهایتان بکشید.

+اگر شب به حمام می روید و موهایتان را می شویید، همان موقع آنها را با اتو صاف کنید و به رختخواب بروید چون این کار موجب می‌شود صبح موهای مرتب تر و زیباتری داشته باشید. اگر با موهای خیس و نامرتب بخوابید، صبح روز بعد باید مدت بیشتری را برای صاف کردن موهایتان با اتو مو صرف کنید و به طور مسلم، موهایتان حرارت بیشتری خواهند دید.

* برای اتو کردن مو ابتدا از پشت سر شروع کنید و تکه کوچکی از مو را برداشته و بقیه را به سمت بالا کلیپس بزنید. بعد از گرم شدن اتو مو در حالی که تکه ای از مو لای دو انگشت اشاره و وسط انگشتان شماست با اتو مو را گرفته و بدون اینکه مو را بکشید، اتو خود را روی مو به سمت پایین سر دهید. در هیچ کجا توقف نکنید و اگر لازم شد این کار را سه دفعه تکرار کنید. در هر دفعه چون مو خیلی داغ می شود و می تواند دست شما را بسوزاند از شانه استفاده کنید تا مو صاف شود.

نکته مهم برای کسانی که موی شخص دیگری را اتو می کنند این است که مواظب پوست سر مدل خود باشند. اگر آماتور هستید این کار را چند بار وقتی که اتو به برق نیست امتحان کنید یا از عروسک های آرایشگری استفاده کنید.

 

چند نکته خیلی مهم

  1. اگر موهای خیلی فر یا وز دارید، برای اتو کشیدن، لایه های مو را باریک و نازک بردارید.
  2. برای موهای تقریبا صاف که فقط موج دارند، حتما قبل از اتو، موادی مثل واکس مو یا کرم مو به مقدار کم به نوک انگشتان زده و به همه جای موها بمالید تا پوششی بین موی شما و اتو باشد و از سوختن مو جلوگیری شود چرا که این موها نسبت به موهای فر شکننده تر و ضعیف ترند و مقاومت کمتری دارند.
  3. اما در مورد موهای فر قبل از اتو به مقدار خیلی کم از براق کننده هایی مانند واکس و کرم مو روی کف دست ها زده و روی موها بکشید. استفاده زیاد،  موها را وز خواهد کرد.
  4. برای موهای خیلی فر بعد از یک بار اتو کشیدن همه موها با لایه های نازک، مقدار کمی واکس مو را کف دست ها زده و روی موها بکشید و بعد دوباره با جدا کردن لایه های ضخیم تر مو، آنها را اتو کنید تا کاملا لخت و صاف شوند.
  5. با فاصله دو سانتیمتر از ریشه، موها را اتو بکشید زیرا اتو کشیدن موها از ریشه و نزدیک پوست سر به موها آسیب جدی می رساند و باعث ریزش آنها خواهد شد.
  6. استفاده مکرر و زیاد از اتو مو باعث ریزش و کم شدن و فاصله انداختن بین موها خواهد شد. پس بهتر است تنها در مواقع خاص و گاهی اوقات، این کار را انجام دهید.
  7. موهای رنگ و هایلایت و مش شده را حتما قبل از اتو با مقدار کمی واکس مو بپوشانید تا کمتر آسیب ببینند، زیرا دکلره و رنگ، مقاومت مو را در برابر حرارت کم می کند و به راحتی با گرم شدن موها، آنها از وسط شکسته و می ریزند.
  8. بعد از شست وشوی موهای خیلی فر، چه طبیعی و چه رنگ شده، قبل از اتو حتما از نرم کننده استفاده شود تا موها راحت تر صاف شوند، ولی برای موهای نازک اما حالت دار استفاده از نرم کننده توصیه نمی شود.
  9. از مالیدن ژل مو یا تافت و مواد چسبنده بعد از اتو کشیدن موها خودداری کنید، مگر در شینیون یا مدل های فانتزی خاص که باید مو سفت و چسبنده شود.

 

استفاده از اتو مو روی موهای مصنوعی

این روزها بعضی از خانم‌ها در لابه‌لای موهایشان، موهای مصنوعی (اکستنشن) را اضافه کرد‌ه‌اند و از کلاه گیس‌ها برای پر پشت‌تر نشان دادن موهایشان استفاده می‌کنند.

اتو کردن موهای مصنوعی به دقت بیشتری نیاز دارد. برای اینکه اگر شما این موها را با همان درجه حرارت اتو مو که موهای طبیعی را با آن اتو می‌کنید، صاف کنید یا با همان دفعات آنها را صاف کنید، امکان سوختن و آسیب دیدن این موها وجود خواهد داشت. برای اینکه این موها آسیب نبینند و سالم باقی بمانند، حرارت اتو مو را هنگامی که آن را روی این دسته از موها می‌کشید، کاهش دهید و از طرف دیگر، دفعات کمتری این موها را لای چنگک‌های اتو مو قرار دهید.

اتو مو در انواع و اقسام مدل های آن با مارک های معتبر و گاهی نامعتبر با قیمت های متنوع از ۱۵ هزار تومان تا حدود ۳۰۰ هزار تومان در بازار وجود دارد. توصیه اکید این است که یادتان باشد هیچ ارزانی بی حکمت نیست.

متاسفانه این دستگاه برقی که در مورد توصیه های ایمنی آن سخن گفته شد مانند وسایل دیگر از تیررس واردکنندگان یا فروشندگان کالاهای نامعتبر دنیا در امان نمانده و بعضی ها محصولی غیر ایمن را به مشتری قالب می کنند. بنابراین خریداری مارک های معتبر با قیمت بیشتر هم حافظ پولتان است هم زیبایی تان.

 

 

ماسک مو خانگی برای سلامت و زیبایی موهای شما

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − شش =