راهکار‌های ساده و مؤثر برای افزایش رشد مو کدامند؟

34

با افزایش سن و نزدیک شدن به سنین میانسالی، رشد مو‌ها کم‌تر از قبل شده و اکثر افراد در این سنین دوست دارند که مو‌هایی پرپشت و سالم داشته باشند. به همین دلیل معمولا هر راهی را امتحان می‌کنند تا رشد مو‌هایشان افزایش پیدا کرده و تقویت شوند. خوب است بدانید که مو‌های هر فرد سالم در ماه ۱.۲۵ سانتی‌متر و در سال ۱۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند. سرعت رشد مو‌ها به عواملی نظیر سن، سلامت، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی دارد. رژیم غذایی سالم و متناسب یکی از مواردی است که افراد می‌توانند به واسطه نظارت و برنامه‌ریزی در آن رشد سریع مو‌ها و تقویت مو را تجربه کنند.

برای رشد مو چه بخوریم؟

همانطور که می‌دانید مصرف مواد غذایی غیر مغذی می‌تواند منجر به ریزش مو شود. از سوی دیگر، رعایت رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می‌تواند به رشد سریع مو‌ها کمک کند.

در این مقاله از وب‌سایت زیبای ایرانی قصد داریم لیست غذا‌هایی که باعث افزایش رشد مو و همچنین تأمین مواد مغذی مو می‌شوند را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

برای تقویت مو چه بخوریم؟

در ادامه مطالب نام بهترین غذا‌هایی که می‌توانید برای تقویت مو‌ها و افزایش رشد مو مصرف کنید، آورده شده است که عبارتند از:

تخم مرغ برای تقویت مو‌های نازک

تخم مرغ منبع عالی پروتئین و بیوتین است، دو ماده مغذی مهم که باعث افزایش رشد مو‌ها می‌شود. خوردن پروتئین کافی برای رشد مو بسیار مهم است. زیرا فولیکول‌های مو عمدتا از پروتئین ساخته شده‌اند. مطابق با تحقیقات محققان مشخص شده است که کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث ریزش مو و توقف رشد مو‌ها می‌شود.

توت‌ برای تقویت پیاز‌ مو و افزایش رشد مو‌ها

توت‌ها سرشار از ترکیبات و ویتامین‌های مفیدی هستند که باعث رشد سریع مو‌ها می‌شوند. همچنین سرشار از ویتامین سی هستند که خواص آنتی اکسیدانی قوی دارند. آنتی اکسیدان‌های موجود در توت باعث جلوگیری از آسیب رادیکال‌های آزاد شده و از فولیکول مو محافظت می‌کنند.

اسفناج محرک رشد سریع مو‌ها

اسفناج یک سبزی مغذی و سالم است که سرشار از مواد مفیدی مانند فولات، آهن و ویتامین‌های A و C است که همگی باعث رشد سریع مو‌ها می‌شوند. ویتامین A موجود در اسفناج به غدد موجود در پوست سر کمک می‌کند تا سبوم تولید کنند. این ماده روغنی باعث رطوبت پوست سر و همچنین حفظ سلامت مو‌ها می‌شود.

انواع ماهی چرب برای کاهش ریزش مو و تقویت مو

انواع ماهی‌های چرب مانند سالمون، شاه ماهی و ماهی خال مخالی دارای مواد مغذی بسیاری هستند که باعث رشد سریع مو‌ها می‌شوند. این مواد غذایی سرشار از امگا سه منابع عالی اسید‌های چرب هستند که با رشد مو مرتبط است.

سیب زمینی شیرین برای تقویت مو و رشد سریع مو‌ها

سیب زمینی شیرین منبع عالی بتاکاروتن است. بدن انسان بتاکاروتن را را به ویتامین A تبدیل می‌کند که با سلامت مو و رشد سریع مو‌ها مرتبط است.

یک سیب زمینی شیرین متوسط حاوی بتاکاروتن کافی برای تأمین بیش از چهار برابر نیاز روزانه شما به ویتامین A است.

رشد سریع مو در یک هفته با آب برنج

به طور کلی انواع دانه‌ها خصوصا غلات مقدار زیادی از مواد مغذی بدن را تأمین می‌کنند. برنج یکی از مواد مغذی مهم برای رشد موهاست که حاوی ویتامین E فراوان و روی و سلنییوم است. با خوردن آب برنج و یا مالیدن آب برنج روی مو‌ها می‌توانید رشد سریع مو‌ها را تجربه کنید.

رشد سریع مو در یک هفته با روش خانگی

اگر می‌خواهید رشد سریع مو‌ها را تجربه کنید، علاوه بر مصرف مواد مغذی باید روش‌های خانگی تقویت مو‌ها را نیز امتحان کنید. روش‌هایی مانند استفاده از انواع ماسک مو خانگی افزایش رشد مو، استفاده از روغن نارگیل و روغن زیتون، مصرف قرص‌های مکمل، ماسک آب پیاز و استفاده از شامپو‌های تقویتی و…

قرص افزایش رشد موی سر (قرص برای رشد سریع مو)

در حال حاضر قرص‌ها و مکمل‌های زیادی برای رشد سریع مو در بازار وجود دارد. به منظور رشد سریع مو‌ها باید از قرص‌های افزایش رشد موی سر مرغوب و استاندارد و همچنین مکمل‌های دارویی مناسب استفاده کنید. با استفاده مداوم از انواع مکمل‌ها علاوه بر رشد مو‌ها، ریزش مو‌هایتان را نیز متوقف می‌کنید.

رشد مو با زغال

کربن فعال موجود در ذغال باعث افزایش رشد موها شده و مانع از ریزش آن‌ها می‌شود. تقویت مو با زغال روشی است که از دیرباز توسط هندی‌ها به کار گرفته شده است.

وازلین برای رشد مو سر

وازلین از دیر باز به زعم افراد، ماده‌ای بوده که باعث افزایش رشد سریع مو‌ها می‌شده است. البته هیچ تحقیق علمی دال بر اثبات این موضوع انجام نشده؛ اما اگر وازلین برای رشد سریع مو‌ها هم مؤثر باشد، باز به اسطه چرب بودن بیش از حدش باعث بستن منافذ پوست سر و فولیکول‌های مو شده و ریزش مو در دراز مدت را سبب می‌شود.

مادامیکه انواع محصولات مراقبت از مو نظیر شامپو‌های بدون سولفات، انواع ماسک مو تقویتی، سرم مو ویتامینه، قرص‌های مکمل تسریع رشد مو و… وجود دارد، استفاده از وازلین برای رشد مو‌ها چندان منطقی نیست.

تقویت موی سر با خوراکی ‌ها

به طور کلی آنچه می‌خورید می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت مو‌ها وهمچنین افزایش رشد مو‌ها داشته باشد. کمبود مواد مغذی مناسب از جمله ویتامین‌های A ،C ،D ،E، روی، ویتامین‌های B، آهن، بیوتین، پروتئین و اسید‌های چرب ضروری ممکن است رشد موها را کند کرده و یا حتی باعث ریزش موها شود.

خوشبختانه، جبران کمبود هر یک از این مواد مغذی، باعث تقویت مو، درمان ریزش مو و همچنین رشد سریع مو‌ می‌شود. اگر فکر می‌کنید کمبود هر یک از این مواد مغذی دارید، سعی کنید برخی از غذا‌های فوق را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

برای مراقبت از موهای خود مقالات سلامت مو را نیز مطالعه کنید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =