روتین روزانه مراقبت مو چگونه است؟

38

آیا داشتن مو‌های پرپشت و حجیم که در تبلیغات مراقبت مو خودنمایی می‌کنند، برایتان رویایی دور از ذهن است؟ اگر چه کمی اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد؛ اما داشتن مو‌هایی خاص و پرپشت مانند تبلیغات تلویزیونی چندان هم دست نیافتنی نیست. کافیست برای حفظ سلامت مو، روتین روزانه مراقبت به روش صحیح و اصولی انجام دهید.

اهمیت مراقبت از مو

اهمیت مراقبت از مو بر هیچ کسی پوشیده نیست. داشتن مو‌هایی سالم و پرپشت نه تنها از نظر ظاهری، بلکه از نظر بهداشت عمومی نیز بسیار مهم است. مو‌های ضخیم براق سالم و البته پرپشت همیشه تأثیر بسیار خوبی در زیبایی و سلامت ظاهر شما دارند بنابراین مهم است که مراقبت از مو را جدی بگیرید. برای این کار باید روتین روزانه مراقبت از موی خود را داشته باشید.

همانطور که می‌دانید اولین چیزی که در برخورد اول با هر فردی به چشم می‌خورد، مو و سلامتی موهاست. زیبایی و پرپشتی مو‌ها می‌تواند نشان از نوع شخصیت شما و همچنین احساستان نسبت به خود باشد. داشتن مو‌های سالم، اعتماد به نفستان را افزایش داده و باعث می‌شود که دیگران نیز شما را از دید مثبتی بنگرند. به همین منظور اگر می‌خواهید مو‌هایی سالم پرپشت و زیبا داشته باشید، باید روتین مراقبت از مو روزانه و منظمی داشته باشید. برای اطلاع بیشتر از انجام اصولی مراقبت از مو و ترتیب مراقبت از مو، مطالب این مقاله از مجله زیبایی ایرانی را مطالعه کنید و با ما همراه باشید.

ترتیب مراقبت از مو

اگر بتوانید مراقب از مو‌هایتان را از شامپو زدن تا برس زدن به ترتیب و با روش اصولی انجام دهید، قطعا ترتیب مراقبت از مو را رعایت کرده‌اید. کارشناسان زیبایی در این زمینه نکاتی را گوشزد می‌کنند که مراقبت روزانه از مو را آسان‌تر می‌کند. ترتیب انجام نکات طلایی مراقبت از مو عبارتند از:

 • شستشوی اصولی و منظم مو‌ها سه بار در هفته
 • استفاده از ماسک مو ویتامینه در حمام
 • استفاده از شامپو متناسب با نوع مو‌ها (شامپو مخصوص مو‌های چرب برای مو‌های چرب، شامپو مخصوص مو‌های خشک برای مو‌های خشک، شامپو مخصوص موهای رنگ شده)
 • استفاده از انواع شامپو‌های بدون سولفات و پارابن
 • خشک کردن مو‌ها بعد از استحمام با پارچه‌ای نازک و نرم
 • زدن سرم مو به مو‌ها قبل از سشوار کشیدن یا استفاده از اسپری ضد حرارت
 • خشک کردن مو‌ها با باد ملایم سشوار
 • برس زدن مو‌ها دو بار در روز
 • عوض کردن مدل مو‌ها (مثلا هر روز دم اسبی نکنید و یا مو‌های خود را گوجه نکنید. بلکه سعی کنید برای محافظت بیشتر از مو‌ها در مدل مو‌ها اعتدال را رعایت کنید.)
 • جمع کردن مو‌ها هنگام خواب با پارچه‌ای نخی به منظور جلوگیری از آسیب و شکنندگی مو‌ها
 • کوتاه کردن مو‌ها (هر دو ماه یک سانت)
 • ویتامینه کردن ماهانه مو‌ها با انواع ماسک مو گیاهی و خانگی

برای مراقبت از موهای خود مقاله راهنمای جامع مراقبت از مو را نیز مطالعه کنید.

مراقبت روزانه از مو

حال که با ترتیب مراقبت مو اصولی و مناسب و حفظ سلامت مو آشنا شدید، باید چند مورد مهم در مراقبت و محافظت از مو‌ها را به خاطر بسپارید:

 • نحوه شستن مو‌های خود را تغییر دهید. به هیچ عنوان از شامپو‌های سولفات دار برای مو‌های رنگ شده و دکلره استفاده نکنید.
 • از ابزار خشک‌کننده استاندارد و با کیفیت استفاده کنید. حتما باد سشوار را روی پوست خود بگیرید و در صورت آزار نرساندن به پوستتان روی مو‌های خود امتحان کنید.
 • همیشه از محافظ مو استفاده کنید، مو‌ها می‌توانند هم توسط اشعه ماوراء بنفش و هم توسط ابزار‌های خشک‌کننده مو مانند اتو مو، بابیلیس و حتی سشوار آسیب ببینند. بنابراین مهم است که تا حد امکان حین استفاده از ابزار‌های خشک‌کننده، محافظت از مو‌ها را جدی بگیرید. بدین منظور می‌توانید از اسپری ضد حرارت استفاده کنید.
 • مو‌هایتان را به درستی چرب کنید. اگر مو‌هایی خشک دارید، از انواع ماسک مو مناسب مو‌های خشک استفاده کنید و اگر مو‌های چربی دارید از ماسک موی مناسب موی چرب استفاده کنید.
 • از‌شانه‌های چوبی دندان پهن برای‌ شانه کردن مو‌های خود استفاده کنید. اینکار باعث جلوگیری از موخوره و شکنندگی مو‌ها می‌شود.

نکات بالا، نکات مهم در مورد مراقبت از موهاست که در مورد انواع مو‌ها مصداق دارد. موارد دیگری نیز وجود دارد که صرفا مخصوص مو‌های خاص است که در ادامه آن‌ها را نیز توضیح می‌دهیم.

مراقبت از موی فر

به منظور محافظت از مو‌های فر حتما باید از یک ماسک موی مناسب مخصوص مو‌های فر و مجعد استفاده کنیم. از شامپو‌های ویتامینه مخصوص مو‌های فر استفاده کنیم و مو‌های فر را با ‌شانه‌های دندانه پهن با استفاده از نرم‌کننده‌ شانه کنیم.

مراقبت از مو‌های بلند

برای محافظت از مو‌های بلند، حتما باید از انواع ماسک تقویت مو استفاده کنیم تا مو‌ها دچار موخوره و ریزش مو نشوند. چرا که مو‌ها هم برای رشد احتیاج به مواد مغذی مناسبی دارند. برای افزایش رشد مو‌ها می‌توانید از مکمل‌های دارویی مناسب برای تقویت مو استفاده کنید.

مراقبت از موی خشک

اگر مویی خشک دارید، روش‌های محافظت از موی خشک را جدی بگیرید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید برای محافظت از مو‌های خشک انجام دهید، انتخاب شامپو مناسب مخصوص مو‌های خشک است. چرا که اگر از شامپوی نامناسب و یا شامپوی مخصوص مو‌های چرب استفاده کنید، قطعا مو‌های خود را خشک‌تر و شکننده‌تر می‌کنید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 10 =