تهیه ماسک های زیبایی با استفاده از گیاهان

1,165

قبل از مصرف گیاهان دارویی چند نکته را رعایت کنید

گیاهان دارویی، معمولا به تنهایی یا همراه دو یا چند گیاه دارویی دیگر، در درمان یا پیشگیری از بیماری‌ها و تهیه محصولات مراقبت از پوست همچون ماسک های گیاهی استفاده می‌شوند. اما رعایت چند نکته در استفاده از گیاهان دارویی ضروری است تا تاثیر‌گذاری آنها بیشتر شود.
قبل از استفاده از گیاهان دارویی باید آنها را خَرد کنید تا حلال مورد نظر که معمولا آب است، بتواند در سلول‌های گیاهی نفوذ و مواد موثر و درمانی گیاه را در خود حل کند.

بهترین و موثرترین روش تهیه داروهای گیاهی، دم کردن آنهاست زیرا مواد موثر گیاهان در اثر جوشیدن از بین می‌رود. البته باید توجه داشته باشید که این روش بیشتر برای قسمت‌های نرم گیاهان استفاده می‌شود.
دم کردن گیاه مانند دم کردن چای است. اگر بخواهید دم کرده قوی گیاهی داشته باشید باید برای هر پیمانه آب از دو قاشق غذاخوری گیاه مورد نظر استفاده کنید و در صورتی که دم کرده ضعیف‌تری بخواهید به هر پیمانه آب، یک قاشق غذاخوری از گیاه مورد نظر را بیفزایید.
بر خلاف چای که در چند دقیقه دم می‌کشد، گیاهان به مدت زمان بیشتری نیاز دارند تا دم بکشند. معمولا بین ۱۵ دقیقه تا سه ساعت طول می‌کشد تا گیاهان مختلف دم بکشند.

برای این کار گیاه را درون ظرفی مانند قوری بریزید، پس از دم کشیدن، تفاله گیاه ته ظرف جمع می‌شود و شما می‌توانید از آب آن استفاده کنید.

اگر می‌خواهید دم کرده گیاهی را به مدت چند روز نگهداری کنید، از ظرف‌های سرامیک یا چینی یا بلور برای این کار استفاده کنید و هرگز دم کرده گیاه را در ظروف آلومینیومی یا تفلون نگه ندارید.

کارخانه ماسک سازی از گیاهان!

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف، ماسک های متنوعی از گیاهان تهیه و از آنها برای زیباتر و سالم‌تر شدن خود کمک بگیرید. از جمله اصول و روش‌های استفاده از معجزه سبز گیاهان برای داشتن کارخانه ماسک سازی خود به این نکات توجه کنید:

جوشانده:

برای بهره‌گیری از مواد موثر موجود در ریشه و دانه و پوست تنه درختان باید از جوشانده آنها استفاده کرد تا تاثیر‌پذیری بیشتری داشته باشد.

برای تهیه جوشانده گیاهی باید مقدار تعیین شده‌ای از گیاه خرد شده را با آب جوش مخلوط کنید و حرارت دهید تا بجوشد. سپس آن را از روی حرارت بردارید و چند دقیقه صبرکنید تا دم بکشد، پس از صاف کردن می‌توانید از این محلول استفاده کنید.

توجه داشته باشید که مواد باید به آرامی بجوشد تا خواصش ظاهر شود. هنگام حرارت دادن گیاه، در ظرف را ببندید، برای این کار بهتر است از ظرف‌های استیل یا نسوز استفاده کنید. در جوشانده‌های معمولی یا قوی باید گیاه خرد شده را با آب سرد مخلوط کرد و با حرارت جوشاند و سپس آن را از روی حرارت برداشت تا دم بکشد. سپس آن را صاف و استفاده کنید.

خیساندن:

برای تهیه خیسانده گیاهی، مقدار معینی از گیاه دارویی خرد شده را در آب سرد بریزید و پس از گذشت شش تا دوازده ساعت، عصاره به دست آمده را مصرف کنید. چنانچه براساس نوع دارو، خیسانده الکلی باشد، باید مقدار معینی از گیاه خرد شده را در الکل ریخت و پس از چند روز استفاده کرد.

گیاه در شیر:

اگر می‌خواهید از شیر و گیاه استفاده کنید، شیر را گرم نکنید، یک قاشق غذاخوری گیاه مورد نظر را در یک فنجان شیر سرد بریزید و بگذارید بماند. سپس از آن استفاده کنید.

اسانس:

برای ساختن اسانس، ۲۵ گرم از گیاه مورد نظرتان را در یک پیمانه الکل بریزید و بگذارید مدتی بماند.

شیرابه:

برای تهیه شیرابه گیاهان دارویی، باید گیاه تازه را در هاون به خوبی بکوبید و سپس آن را داخل یک پارچه تمیز فشار دهید تا شیرابه آن خارج شود.

پودر:

برای تهیه پودر از گیاهان دارویی باید گیاه خشک شده را خرد و در هاون بکوبید و از الک ریز عبور دهید، سپس طبق دستور استفاده کنید.

عصاره:

برای عصاره‌گیری از گیاهان باید نصف فنجان الکل را در ظرفی در بسته بریزید و ظرف را از گیاه مورد نظر پر کنید و بگذارید یک هفته بماند. پس از آن دوباره مقداری گیاه به آن اضافه کنید و یک هفته دیگر آن را به حال خود بگذارید.

مخلوط به دست آمده را از صافی بگذرانید و مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که بخواهید عصاره بسیار قوی به دست آورید می‌توانید نصف قاشق چایخوری عصاره نعناع صحرایی به آن بیفزایید.

ضماد:

برای تهیه ضماد می‌توانید از یکی دو روش زیر استفاده کنید:
برای تهیه ضماد از گیاهان دارویی، باید ابتدا گیاه خشک شده را دم و سپس آن را صاف کرد و به صورت کمپرس مورد استفاده قرار داد.

در مواردی که کمپرس گرم و مرطوب تجویز شده است، باید گیاه دارویی را در کیسه پارچه‌ای غیرقابل نفوذ ریخت و آن را در آب جوش قرار داد و سپس به صورت کمپرس استفاده کرد.

اگر کمپرس گرم و خشک توصیه شده است، باید گیاه خرد شد را داخل کیسه پارچه‌ای کرد و به صورت خشک حرارت داد، سپس به صورت کمپرس روی عضو قرار داد.

همچنین می‌توانید ۳۰ گرم از گل تازه یا خشک شده یا اندام گیاه مورد نظر را بسایید و به صورت پودر در آورید. سپس پودر گیاه مورد نظر را در یک فنجان روغن زیتون به مدت ۲۴ ساعت خیس کنید و گاهی آن را به هم بزنید. بعد با پارچه نازکی آن را صاف کنید؛ سپس برای مواضع دردناک استفاده کنید.

علاوه بر ماساژ دادن عضو با این ضماد باید ضماد برای مدتی روی موضع باقی بماند سپس با پارچه‌ای خیس و کاملا گرم آن را پاک کنید. حداقل برای مدت ۱۰ روز ، روزی ۲ بار می‌توان از این ضماد استفاده کرد.

انواع ماسک گیاهی

ماسک آلوی قرمز

هفت یا هشت عدد آلوی قرمز تهیه و هسته‌های آنها را خارج کنید. سپس آنها را با افزودن ده قطره روغن بادام کاملاً با یکدیگر مخلوط کنید تا به صورت یک ماده خمیری در آید. آنگاه این مخلوط را به مدت بیست دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس با آب بشویید.

این ماسک به ویژه در کسانی که منافذ پوستی آنها مثلاً در پوست بینی، باز و بد منظره شده مؤثر است و پوست را زیبا می‌کند.استفاده از این ماسک را به افرادی که پوست چرب دارند توصیه می‌کنیم.

ماسک خیار

یک یا دو خیار را رنده کنید و به صورت ماسک روی پوست صورت خود قرار دهید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید.

ماسک خیار تأثیر زیادی در ایجاد طراوت و شادابی و لطافت پوست دارد.

ماسک زرده تخم مرغ

به کسانی که پوست خشک دارند توصیه می‌شود که از این ماسک استفاده کنند تا پوستشان نرم و لطیف شود. زرده تخم مرغ مملو از چربی و کلسترول است و چربی پوست را تأمین می‌کند.

برای تهیه ماسک زرده تخم مرغ کافی است یک زرده تخم مرغ را با چند قطره سرکه سیب و چند قطره روغن بادام یا زیتون یا آفتابگردان مخلوط کنید و به مدت بیست دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس آن را به وسیله آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کنید.

ماسک سیب و عسل

یک سیب را پوست بکنید و آن را نصف کنید. یک نیمه آن را خرد و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و خوب هم بزنید. سپس آن را روی صورت و گردن بمالید، آنگاه پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید.

برای این کار، ماساژ را از پایین گردن شروع کنید و به طرف بالا بیایید. سپس از سمت راست گردن به سمت چپ و بالعکس ماساژ دهید.

آنگاه با نوک انگشتان به پوست صورت خود ضربات آرامی بزنید تا جریان خون پوست بیشتر شود. حالا کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و پس از بیست دقیقه آن را بشویید.

این ماسک باعث جلوگیری و درمان چروک صورت و سبب طراوت و تقویت پوست می‌شود.

ماسک لیموترش

این ماسک برای پوست‌های خشک مفید است. برای تهیه این ماسک، آب یک لیموترش تازه را بگیرید و با یک زرده تخم مرغ و چند قطره روغن بادام یا آفتابگردان مخلوط کنید و روی پوست بمالید و ماساژ دهید و پانزده دقیقه بعد آن را بشویید.

ماسک گلابی

این ماسک برای پوست‌های چرب بسیار مفید است. استفاده از این ماسک را به افرادی که منافذ پوستی آنها واضح و نازیبا شده توصیه می‌کنیم.

برای تهیه آن کافی است که یک گلابی رسیده را خرد کنید و روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه  بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید.

هر ماسک را باید به مدت بیست تا سی دقیقه بر روی پوست قرار داد و سپس آن را با شست‌وشوی کامل با آب پاک کرد. می‌توان به جای شست‌وشو با آب، ماسک را به وسیله پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کرد.

ماسک گل

گل با خصوصیات مختلف خود فایده‌های بسیاری برای پوست دارد و در بسیاری از ماسک‌های زیبایی استفاده می‌شود. این ماسک سبوم زیاد پوست را جذب و پوست‌های چرب را تمیز می‌کند. گل همچنین دمل‌ها را خشکانده و از گسترش آنها جلوگیری می‌کند.

برای درست کردن ماسک گل باید کمی پودر گل را با نیم پیمانه آب، نیم پیمانه آب گوجه فرنگی، خیار یا انگور مخلوط و خمیر تهیه کنید. این خمیر را روی تمامی صورت و گردن به صورت طبقه‌ای نازک بمالید.

البته حتماً مراقب چشمهایتان باشید .۲۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خمیر، رطوبت خود را کاملاً از دست بدهد سپس با آب ولرم آن را تمیز کنید.

این ماسک را می‌توانید هفته‌ای یکبار استفاده کنید. ماسک گل برای از بین بردن جوش‌های جوانی، چین و چروک‌های صورت و بثورات جلدی مؤثر است و شادابی پوست را افزایش می‌دهد.

موضوعات مرتبط:

۴ خاصیت یخ برای پوست و زیبایی

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 20 =