ابرو و رازهای آن در زیبایی چهره

1,923

ابرو ها در کنار چشم ها مهم ترین اجزای هویت بخش به چهره هر فردی هستند. در فرهنگ ایران، ابروها از جایگاه والایی در زیبایی برخوردار بوده و شاید بتوان گفت زنان ایرانی در آرایش چهره بیش از هر چیزی به آرایش ابروها اهمیت می دادند.

ابرو در ادبیات کلاسیک و ادبیات عامه، دستمایه بسیاری از اشعار و ضرب المثل ها بوده و تاملی کوتاه در این زمینه نشان دهنده اهمیت ابرو در ایران قدیم است.

ابروها یکی از اجزای مهم صورت هستند. مرتب کردن آنها به صورت شکل می دهد و توجه کردن به آنها ممکن است قیافه فرد را کاملا عوض کند. کار اصلی ابروها مواظبت کردن از چشم ها در مقابل رطوبت ناشی از  باران و عرق بدن است به این شکل که رطوبت با استفاده از قوس ابرو، چشم ها را دور می زند و به پایین سرازیر می شود.

ابروها می توانند حالت درونی افراد را هم بازگو کنند. در واقع ما با ابروهایمان با دیگران حرف می زنیم و دیگران می توانند بفهمند که ما عصبانی یا خوشحال هستیم.

داشتن ابرویی استاندارد

برای داشتن یک ابروی استاندارد باید کنار خارجی دماغ با گوشه داخلی چشم و ابرو، کنار خارجی دماغ با گوشه خارجی چشم و ابرو در یک خط مستقیم قرار گیرد. همچنین برای کمان دادن به آنها باید وسط قوس ابرو با سیاهی چشم در حالی که فرد مستقیم نگاه می کند در یک امتداد باید باشد.

برای مرتب کردن ابروها روش های مختلفی وجود دارد. شما می توانید با بند انداختن، موچین یا وکس، موهای اضافه دور ابروها را تمیز کنید. بعضی ها مخصوصا اروپایی ها روی ابرو را دست نمی زنند و فقط زیر آن را برمی دارند.

در هر حالی و با هر روشی که ابروها را آرایش می کنید نباید بیش از اندازه ابروها را نازک کنید برای این که ممکن است دیگر رشد نکنند و ابرو کم پشت و خالی به نظر برسد. برای حفظ حالت طبیعی آنها باید موهای زیرش را برداشت تا ابروها به بالا کشیده شود. برداشتن بیش از حد ابروها از قسمت بالا باعث می شود ابروها حالت صاف پیدا کند و چهره ای اخمو به شما بدهد.

مهم ترین نکته در آرایش ابرو پیدا کردن و حفظ تناسب آنها با صورت است چون هیچ چیز بدتر از این نیست که ابروها با فرم کلی صورت همخوانی نداشته باشد. یکی از متخصصان آرایش، روشی خاص برای تعیین طول ابرو و مکان اوج کمان ابرو، ارائه کرده است.

ابرو باید از وسط برآمدگی پره بینی آغاز شود، اوج کمان آن باید در دو سوم ابرو باشد و انتهای آن باید روی خطی باشد که از برآمدگی بینی شروع می شود و از گوشه چشم می گذرد.

ابرو زیبا

برداشتن ابرو با موچین، خوب یا بد؟

اصولا رشد ابروها آهسته صورت می‌گیرد و ابروهای طبیعی معمولا بعد از ۶ تا ۸ هفته به اندازه اصلی خود می‌رسند و در طول این مدت فرد، ظاهری به شدت آشفته و نامرتب پیدا می‌کند.

مهم ترین نکته برای اصلاح ابروها این است که هر روز و هر زمان که جلوی آینه قرار می‌گیرید دست به ابروها نزنید چرا که برداشتن پشت سر هم و زود به زود ابروها باعث نابودی آنها خواهد شد.

یکی از آرایشگران معروف و با تجربه آمریکایی می گوید: اگر می خواهید ابروهای زیبا و پر پشت داشته باشید، باید آنها را رها کنید. باید به ابروهایتان فرصت رشد بدهید و اگر هم می خواهید مدل ابروی خود را تغییر دهید، حتما تقارن و فرم صورت خود را در نظر داشته باشید.

اولین گام برای آرایش، توجه به ابروهاست. ابروها نقش قاب را برای چشم بازی می‌کنند. یک تصویر زیبا در قاب زیبا و مناسب جلوه بیشتری پیدا می‌کند. ابروها کمک می‌کنند که چشم‌ها و صورت قشنگی واقعی خودشان را بیشتر نشان دهند البته در صورتی که مرتب و فرم گرفته باشند.

باید بیشتر سعی کنیم که ابروها را تا حد امکان طبیعی نگه‌داریم. بعضی ابروها فقط نیاز به برداشتن چند تار مو دارند و بعضی با تغییر دادن فرم، کامل می‌شوند البته موقع برداشتن ابرو باید توجه داشت که موها یکی یکی و در جهت رشد مو برداشته شوند.

موچین بهتر از هر وسیله دیگری می‌تواند به ابروها مدل دهد اما مشکلی هم وجود دارد. قسمت‌هایی از ابرو که به طور مرتب با موچین کنده شوند کم‌کم رشدشان متوقف می‌شود به همین دلیل باید حواستان را جمع کنید که قسمت‌های اصلی ابرو را مدام با موچین برندارید.

اگر می‌خواهید هنگام کندن ابروها درد کمتری احساس کنید بعد از حمام، موچین به دست شوید زیرا کمتر از هر زمان‌ دیگر احساس درد خواهید کرد. برای برداشتن موهای اضافه از موچین‌های سر کج استفاده کنید. ابروانتان را برای پر نشان دادن به سمت بالا و برای نازک نشان دادن به سمت چپ و راست برس بکشید. برای این که ابرویتان حالتش را حفظ کند از ژل ابرو استفاده کنید.

بهترین موچین‌ها، موچین‌های نوک کجی هستند که قسمت انتهایی زبری دارند و گرفتن مو با آنها آسان‌تر است. برای کنترل بهتر از موچین‌هایی که حالت قیچی دارند استفاده کنید. هر ۲ یا ۳ سال، وقتی نوک موچین شل شد، باید موچین خود را تعویض کنید. همیشه موچین خود را تمیز نگه دارید.

این کار را به کمک یک گوش پاک‌کن آغشته به ماده ضد عفونی یا الکل انجام دهید. همواره شب هنگام ابرویتان را بردارید تا قبل از شروع آرایش صبحگاهی آثارسرخی از اطراف ابرو محو شده باشد. اگر ابروهایتان به راحتی حالت نمی‌گیرد و بلند و نافرم می‌ایستد باید آنها را با یک قیچی کوچک مخصوص ابرو کوتاه کنید تا بهتر حالت بگیرند.

برای برداشتن ابرو با موچین حتما لازم است چند نکته رعایت شود:

  • ابتدا ابروها را به وسیله کمی‌روغن یا شیر پاک کن نرم کنید.
  • برای برداشتن ابرو با موچین باید پوست زیر ابرو را محکم بکشید.
  • موها را یکی یکی و در جهت رشد ابروها بردارید.
  • بعد از برداشتن موها، کمپرس آب سرد روی آن گذاشته و کمی‌ضدعفونی کننده برای جلوگیری از تورم روی آنها بمالید.
  • برای فرم دادن به ابرو می‌توانید از مداد ابرو و پودر ابرو استفاده کنید. قبل از استفاده از مداد ابرو باید حتما آن را با مدادتراش مخصوص مدادهای آرایش بتراشید. مدادهای آرایشی ابرو معمولا به رنگ‌های قهوه‌ای روشن، متوسط، تیره، زغالی، سیاه و جگری تیره هستند. بهتر است که رنگ مداد مورد استفاده یک درجه روشن تر از ابروی اصلی انتخاب شود. برای ابروهای بسیار روشن (بلوند) رنگ مداد کمی ‌تیره‌تر توصیه می‌شود.
  • قبل از مصرف مداد حتما باید ابروها را به طرف بالا و گوشه ابرو را به طرفین، در مسیر رشد موها برس کنیم و سپس با مداد نوک تیز خط نازک می‌کشیم و آرام آرام خط را پهن‌تر کرده و فرم می‌دهیم. می‌توانید از پودر استفاده کرده و با برس، ابرو از گوشه داخل ابرو شروع، به طرف وسط ابرو و سپس به سمت گوشه خارجی ادامه داده و سپس با یک برس تمیز پودرهای اضافی را تمیز کنید و حالت طبیعی به ابروها دهید.

ابروها را تیغ نزنید

یکی از مشکلاتی که عده‌ای از خانم‌ها با آن روبه‌رو هستند، رشد نکردن ابروها یا کم‌پشت‌شدن آنهاست. این اتفاق ممکن است در پی نازک‌کردن (حتی بعد از یک‌بار) یا تراشیدن ابرو (که این روزها سالن‌های زیبایی با انجام این کار برای عروس خانم‌ها، ابروهایی بدون عیب و خوش‌مدل نقاشی می‌کنند) بیفتد.

امروزه در برخی از سالن های آرایش، برای فرم دادن به ابرو از روش تیغ زدن استفاده می شود. بعضی افراد هم که ابروی نازک و کم پشتی دارند فکر می کنند اگر مدتی ابروی خود را تیغ بزنند، پرپشت می شود. این موضوع تا به حال از نظر علمی به اثبات نرسیده است اما چرا به نظر می رسد ابرو پرپشت تر شده؟

شاید یکی از دلایل این باشد که موها در سطوح مختلف پوست رشد می کنند. وقتی شما موها را با تیغ می زنید، همه آنها از یک سطح بریده می شوند و با هم رشد می کنند ولی هنگامی که آنها را از ریشه می کنید بسته به سطحی که از آن روییده اند، ممکن است بعضی زودتر و بعضی دیرتر دوباره رشد کنند.

به همین دلیل در حالت نخست (تیغ) به نظر می رسد موها پرپشت تر یا تیره تر شده اند. ضمن آنکه تیغ باعث می شود سطح پوست بعد از رویش زبرتر شود. اما توصیه متخصصان آرایشی این است که از تیغ زدن ابرو برای هر بار برداشتن آن خودداری کنید.

زیرا علاوه بر زود در آمدن ابروها، تارهای موی ابرو را کلفت‌تر کرده، باعث شکستگی موهای ابرو در زیر پوست شده و موهای زیر پوستی ابرو را زیاد می‌کند. همچنین موها در خلاف جهت ابروها بیرون خواهد آمد و به مرور جهت ابروها کاملا به سمت پایین عوض خواهد شد. در این شرایط شما فرم اولیه ابروهایتان را که به شکل زیبایی به سمت بالا شانه می‌شد از دست خواهید داد.

رنگ کردن ابرو، آری یا خیر؟

رنگ کردن ابرو از آن دسته کارهایی است که معمولاً خطری برای کسی ندارد. فقط درباره افرادی که موهای ابروی آنها خیلی نازک است، رنگ ممکن است موها را نازک تر کند. اگر رنگ موهای خود را تغییر می دهید، رنگ ابروها نیز باید تغییر کند.

برای رنگ ابرو بهتر است به آرایشگر مراجعه کنید و هرگز خودتان در منزل ابروها را رنگ نکنید. اگر ابروها کمی نیاز به مرتب کردن دارند بهتر است برای تیره یا روشن کردن ابرو کمی ریمل یا کرم پودر را با ابروها ترکیب کنید. رنگ کردن ابرو ضرری ندارد و برخلاف تصور بعضی افراد باعث سفیدی و ریزش مو نمی شود.

البته در صورتی که موها را دکلره کنید شرایط فرق می کند. این ماده می تواند آسیب زیادی به ریشه و ساقه مو بزند و در اصطلاح باعث سوختن آنها شود. درباره ابرو اصل بر این است که از دکلره استفاده نشود و باید سعی شود با استفاده از خود رنگ، موهای ابرو را روشن کرد ولی اگر مجبور شدید دکلره کنید باید ضعیف ترین نوع آن را به کار ببرید که حدود سه درصد است. اگر از دکلره ای که درصد آن بالاست استفاده می کنید ممکن است باعث ریزش ابروی خود شوید.

البته متخصصان عقیده دارند بعضی ها ممکن است به مواد به کار رفته در نوع خاصی از رنگ مو حساسیت داشته باشند. نشانه های این حالت قرمزی پوست، التهاب، خارش و سوزش در ناحیه ابرو است. هرچند این حالت ها بعد از استفاده از کرم حاوی کورتون از بین می روند که البته نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند.

به طور کلی فردی که یک بار به رنگ مو حساسیت دهد اگر یک بار دیگر از رنگی استفاده کند که همان ماده حساسیت زا در ساخت آن به کار رفته است، ممکن است به التهاب منتشر دچار شود و در نواحی دیگری از صورت و حتی بدن هم اگزما ایجاد شود.

پس در صورت حساسیت به یک نوع خاص از رنگ مو، بهتر است از هیچ رنگی استفاده نکنید چون ممکن است ماده حساسیت زا در محصول دیگری هم به کار رفته باشد.

نکته پایانی

از تیغ زدن ابرو برای هر بار برداشتن آن خودداری کنید زیرا علاوه بر زود در آمدن ابروها، تارهای موی ابرو را کلفت‌تر کرده، باعث شکستگی موهای ابرو در زیر پوست شده و موهای زیر پوستی ابرو را زیاد می‌کند.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 8 =