سرما و خشکی پوست در پاییز و زمستان

راهکارهایی برای درمان خشکی پوست

1,212

در این مقاله گفتگویی با دکتر جمشیدی (کارشناس حوزه ی درموکازمتیکس) با محوریت مراقبت های پاییزی و زمستانه ی پوست و درمان خشکی پوست انجام داده ایم.

در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخی صحیح برای مشکلات پوستی خود در پاییز و زمستان بیابید.

 

آقای دکتر، سوال مشترک بسیاری از ما این است که چرا پوست ما اینقدر خشک می شود؟ خصوصا در پاییز و زمستان؟

مهمترین عامل حفظ و تامین رطوبت طبیعی پوست ما،  چربی طبیعی پوست، یا “سبوم” است که مثل یک لایه ی محافظ بر روی پوست ما قرار می گیرد و از تبخیر بیش از حد آب پوست جلوگیری می کند که نتیجه این عملکرد حیاتی، حفظ و تامین رطوبت پوست و نرمی و طراوت و انعطاف پذیری آن است.

حال اگر هر عامل خارجی باعث شود که این چربی طبیعی پوست ما کم شود، نتیجه اش تبخیر بیشتر رطوبت پوست و خشک شدن و احساس کشیدگی و آزردگی بر روی پوست صورت و بدن است.

مهمترین این عوامل زیان بار خارجی عبارتند از؛ آب و هوای نامساعد و سرد و سوز دار، خشکی هوای منزل و محیط کار بر اثر وسایل گرمایشی، تغذیه نامناسب و مصرف ناکافی آب در روز، استحمام طولانی بویژه با اب خیلی داغ، شستشوی دست به صورت افراطی و بیش از حد در طول روز، و عدم استفاده منظم روزانه از ضدآفتاب.

 

آقای دکتر، برخی از افراد، پوستشان نه فقط در پاییز و زمستان، بلکه در تمام طول سال خشک و کم آب است؟

بعضی از افراد به طور سرشتی و یا ارثی، عوامل مرطوب کننده طبیعی پوستشان خوب کار نمی کند و یا اصلا پوستشان به اندازه کافی سبوم (چربی طبیعی پوست) ترشح نمی کند. خوب این افراد پوستشان ذاتا خشک تر از سایر افراد است.

و طبیعتا شرایط نامساعد محیطی بویژه در فصول سرد سال هم می تواند این زمینه را تشدید کند. ضمن اینکه فراموش نکنیم بعضی از بیماری های داخلی، یا عوارض جانبی بعضی از داروها، و همچنین افزایش سن می تواند زمینه ی شدت یافتن خشکی پوست را مساعد سازد.

 

خوب آقای دکتر، حال بفرمایید درمان خشکی پوست چیست؟ و اینکه آیا برای این خشکی های ذاتی، و آن خشکی های ثانویه نسبت به عوامل محیطی، راه حل های متفاوتی وجود دارد؟

آنچه مسلم است، تشخیص قطعی علت خشکی پوست و انتخاب برنامه درمانی، فقط و فقط برعهده ی متخصص پوست است. ممکن است خشکی پوست واقعا ناشی از یکی از آن عواملی باشد که ذکر شد، مثل بیماری های داخلی و عوارض جانبی بعضی از داروها مثل داروهای ضدآکنه، که خوب درمان خاص خودش را زیر نظر پزشک متخصص نیاز دارد.

اما خشکی پوست به هر دلیلی که باشد، یعنی چه ذاتی باشد و چه اکتسابی و محیطی، تردید نکنید که رعایت نکات و توصیه هایی که در پاسخ به سوال نخست ذکر کردم، کمک زیادی به رفع علائم خشکی و کشیدگی پوست خواهد کرد. ضمن اینکه استفاده از کرم ها و لوسیون های نرم کننده و مرطوب کننده هم کمک شایانی خواهد کرد.

 

آقای دکتر به جای خوبی رسیدیم. لطفا بهترین کرم مرطوب کننده و بهترین لوسیون نرم کننده را معرفی بفرمایید؟

بهترین کرم و لوسیون برای هر فرد جهت درمان خشکی پوست ، آنی است که برای خود آن فرد توصیه و تجویز شده است. در واقع وقتی ما از خشکی پوست حرف می زنیم، با طیف متنوع و گسترده ای از میزان خشکی پوست در افراد مختلف مواجهیم و از همین رو، باید بر اساس نیاز هر فرد، فرآورده ی مناسب انتخاب شود.

 

درمان خشکی پوست با کرم

یعنی مواد تشکیل دهنده ی این کرم ها با هم فرق می کنند؟

ببینید، همه این محصولات حاوی ترکیبات مرطوب کننده و بعضا ترکیبات نرم کننده هستند ولی بسته به اینکه پوست خشک است یا خیلی خشک است، و یا اینکه نرمال مایل به خشک است، و یا حتی پوست معمولی یا مختلط است اما بر اثر عوامل محیطی اکنون خشک شده است، برای هر یک از این موارد باید یک مرطوب کننده ی خاص تجویز و توصیه شود.

کرم های مرطوب کننده و نرم کننده، از نظر میزان چربی، میزان غلظت، میزان قوام و سفتی، …. با هم متفاوتند که بر اساس انواع پوست و نیاز هر فرد، انتخاب می شوند.

 

آقای دکتر به جز ترکیبات مرطوب کننده و نرم کننده ی پایه در این کرم ها، مواد دیگری در فرمول آنها وجود ندارد؟

چرا. در بعضی از این کرم ها، عصاره های گیاهی معروف و شناخته شده ای نیز به کار می روند که دارای اثرات اثبات شده ی نرم کنندگی و مرطوب کنندگی هستند مثل عصاره گیاه جوجوبا و یا ترکیبات گیاهی دیگری مثل عصاره گیاه آلوئه ورا که علاوه بر قدرت مرطوب کنندگی عالی، دارای خاصیت ضد التهابی و ضد تحریکات پوستی نیز می باشد.

 

آیا کرم های حاوی ویتامین هم برای درمان خشکی پوست خوب هستند؟

همانطور که گفتم کار اصلی را در این کرم ها، ترکیبات اختصاصی نرم کننده و مرطوب کننده انجام می دهند، اما در بعضی از این فراورده ها، ویتامین ارزشمند E  هم به کار می رود که می دانیم یکی از بهترین مواد آنتی اکسیدان است که از طریق مقابله با رادیکالهای آزاد، از تخریب سلول های پوست جلوگیری می کند و در واقع اثر ضد پیری زودرس پوست را دارد.

این محصولات، بویژه برای ساکنین کلانشهر ها  و مناطق با تراکم جمعیتی بالا مثل شهرک اکباتان، که بیشتر در معرض آسیب های پوستی ناشی از آلودگی هوا قرار دارند، انتخاب مناسبی جهت درمان خشکی پوست هستند.

 

آیا بجز ویتامین E، از سایر ویتامین ها هم در ترکیب کرم های نرم کننده و مرطوب کننده استفاده می شود؟

بله. ویتامین های C  و A  و  B5  هم در بعضی از این کرم ها بکار می روند. ویتامین C هم بعنوان یک آنتی اکسیدان و عامل ضد پیری زودرس پوست، و همچنین بعنوان یک عامل موثر در روشن سازی پوست مطرح است.

ویتامین A نیز باعث بهبود روند بازسازی سلول های پوست می شود.  نقش ویتامینB5  هم در افزایش قدرت نگاهداشت رطوبت پوست، به اثبات رسیده است.

کرم های حاوی این ویتامین ها، اصطلاحا کرم های مغذی و غنی از ویتامین نامیده می شوند، که علاوه بر قدرت نرم کنندگی و مرطوب کنندگی، اثر مغذی هم دارند.

 

آقای دکتر، به کسانی که پوست تقریبا نرمال و تا حدودی مایل به خشک دارند و حس کم آب دارند. همچنین از کرم هایی که پوستشان را خیلی چرب و سنگین می کند خوششان نمی آید. کرمی را معرفی کنید که پخش آسان و جذب سریعی روی پوست داشته باشد و آب رسانی عمقی انجام دهد.

تکرار می کنم که انتخاب کرم مناسب، برای هر فرد می تواند متفاوت باشد و نیاز به تشخیص و تجویز از سوی متخصص برای آن فرد خاص دارد. اما آنچه که به طور کلی می توانم به ایشان بگویم این است که کرمهای مرطوب کننده ای برایشان مناسب است که بیشتر حاوی مواد جاذب الرطوبه باشد.

به این نوع کرم ها می گویند؛ کرم های هیدراتانت مخصوص پوست های نرمال، که پخش و جذب سریعی بر روی پوست دارند و پس از مصرف، احساس سنگینی و چربی ماندگار را بر روی پوست به جا نمی گذارند. البته بازهم تاکید می کنم، کرم مناسب خود را به توصیه پزشک انتخاب کنند.

 

آقای دکتر ، برخی از افراد پوست خیلی خشک و شدیدا حساس دارند و با کوچکترین تحریکی قرمز و بر افروخته می شوند. لطفا برای رفع این مشکل راهنمایی بفرمایید.

متاسفانه پوست های خشک، بیشتر مستعد ابتلا به حساسیت ها و تحریکات پوستی و سرخی و برافروختگی پوست هستند. این افراد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند تا علت این حساسیت و تحریکات پوستی تشخیص داده شود.

باز هم به اهمیت توصیه های ذکر شده در سوال اول این گفتگو اشاره می کنم. از مصرف غذاهای تند و محرک هم خودداری کنند. البته در چنین مواردی، در کنار درمان های تخصصی که پزشک در نظر می گیرد، معمولا از کرم های مرطوب کننده حاوی عصاره گیاهی با خاصیت ضدالتهابی مثل “آلوئه ورا” استفاده می شود.

 

 

برای خواندن مطالب بیشتر در خصوص درمان خشکی پوست کافیه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

دلایل خشکی پوست و راه های پیشگیری از آن

 

آیا مقاله بالا توانسته مشکل خشکی پوست شما در پاییز و زمستان را رفع کند؟

موضوعات مورد علاقه خود را با مجله آنلاین زیبای ایرانی در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 3 =