چگونه یک تخت خواب مناسب انتخاب کنیم؟

هم گرم و نرم، هم سالم

1,044

این روزها با وجود کوچک‌شدن خانه‌ها، فرهنگ استفاده از تخت خواب برای خوابیدن بیشتر از هر زمان دیگری رواج یافته و این موضوع آنقدر برای برخی جدی شده که حکم « از نان شب واجب‌تر » را پیدا کرده است.

با توجه به اینکه امروزه تخت خواب یکی از مهم‌ترین وسایلی است که در فهرست خریدهای وسایل خانه می‌گنجد، معمولا برای خرید و انتخاب آن وسواس‌هایی هم به خرج داده می‌شود.

اگر بخواهیم به این وسیله خانه هم نگاه غیرابزاری داشته باشیم می‌‌توانیم به نکات زیادی از تصمیم برای خرید تا تاثیر تخت خواب در دکور خانه اشاره کنیم که برخی از آنها را مرور می‌کنیم.

 

از تصمیم تا اجرا

«نگاه غیرابرازی به تخت خواب» هم باید مثل باقی وسایل، از همان لحظه‌ای شروع شود که تصمیم به خرید آن می‌گیرید. در مرحله تصمیم‌گیری برای خرید یک تخت خواب باید به یک سری از پرسش‌ها پاسخ بدهید، سپس قدم بعدی را برای اجرا بردارید؛ از جمله:

 • قرار است تخت برای چه کسانی و کدام گروه سنی خریداری شود؟
 • مکانی که قرار است تخت در آنجا گذاشته شود چه مساحتی دارد؟
 • میزان بودجه‌ای که برای این کار کنار گذاشته‌اید چقدر است؟
 • قصد استفاده بلندمدت، میان‌مدت یا کوتاه‌مدت را از این تخت دارید؟
 • کیفیت برای شما مهم‌تر است یا زیبایی یا هردو؟ اگر قرار باشد بین یکی دست به انتخاب بزنید کدام برای شما اولویت دارد؟
 • آیا تخت خواب را بر اساس فضای خانه‌ فعلی‌تان می‌خرید یا برای اسباب‌کشی و کوچک و بزرگ‌شدن منزلتان هم نقشه‌ای دارید؟
 • اطلاعاتتان درباره یک تخت خواب راحت و مناسب در چه حد است؟
 • قرار است از تختتان در چه آب‌و هوایی استفاده کنید؟
 • آیا همه گزینه‌های ممکن از جمله تخت خواب‌های کم‌جا یا تاشو و … را بررسی کرده‌اید؟ و…

 

گرم و نرم، همیشه خوب نیست

قطعا همه ما ترجیح می‌دهیم هنگام شب سر راحت بر بالین بگذاریم و بعد از یک روز پرمشغله هیچ چیز بیشتر از یک جای راحت برای خواب به بهبود بهداشت خوابمان کمک نمی‌کند. بنابراین هدف اصلی خرید تخت خواب، فراهم‌کردن امکان راحتی ماست که می‌تواند در وجوه مختلف خود را نشان دهد.

یکی از این وجوه جنسی است که تخت از آن ساخته شده است. گرچه امروزه  با وجود طراحی‌ها و پیشرفت تکنولوژی شاهد ورود تخت خواب های ساخته‌شده از مواد عجیب و غریب هستیم اما هنوز بیشتر ما از تخت خواب‌هایی استفاده می‌کنیم که همه یا دست‌کم بیشتر آن را چوب تشکیل داده است.

نباید فراموش کنیم که «گرم و نرم‌بودن» لزوما به معنای خوب‌بودن محل خواب از نظر پزشکی نیست. هنگام خرید باید دقت کنید که از چوب‌های مرغوب در ساخت تخت استفاده شده باشد، همین‌طور اتصالات تخت‌ کاملا محکم باشد به نحوی که وقتی روی آن می‌نشینید احساس از هم گسیختگی نداشته باشید.

البته برای داشتن یک تخت مناسب به یک وسیله مهم دیگر به نام تشک نیاز دارید که این تشک حتما باید طبی باشد و تشک‌های طبی هم معمولا خیلی نرم نیستند.

نکته دیگری که هنگام خرید یک تخت خواب باید توجه کنید تخته‌هایی است که در بخش وسط و برای گذاشتن زیر تشک استفاده می‌شود. در این مورد توصیه شده از همان ابتدا پول بیشتری بدهید و از تخته واقعی استفاده کنید نه تخته‌ سه‌لایی‌ که خیلی زود خرد و خاکشیر می‌شود.

همچنین قبل از خرید اندازه اتاق را در نظر بگیرید و با توجه به اینکه تخت‌های یک نفره استاندارد عرضی در حدود۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر و تخت‌های دونفره پهنایی در حدود ۱۳۵ تا ۱۶۰ سانتی‌متر دارند، تصمیم بگیرید.

به ارتفاع تخت هم دقت کنید، ارتفاع نباید در هنگام نشستن و بلندشدن باعث سختی حرکت ما شود؛ مثلا پاهایتان آویزان بمانند. بهترین ارتفاع برای تخت خواب ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر است.

تحقق همه آنچه گفته شد به این نیاز دارد که وقتی برای خرید می‌روید بدون اینکه خجالت بکشید همه موارد را بررسی کنید. به هر حال شما قرار است روی تخت بخوابید. این بررسی غیر از اندازه‌گیری‌ها و مطمئن‌شدن از استحکام و مرغوبیت مواد باید شامل بررسی رنگ و حتی بوی چوب هم بشود. همین‌طور دقت کنید چوب‌های آسیب‌دیده و موریانه‌دار را به شما نیندازند.

یک نکته دیگر اینکه دقت کنید زیر تخت بهتر است فضای خالی داشته باشد تا به راحتی بتوانید آن را تمیز کنید. همچنین اگر برای استفاده بهینه ترجیح می‌دهید تخت‌های دارای کشو بخرید استحکام کشوها و سالم ‌بودنشان را بررسی کنید.

 

کدام تخت خواب، برای کجا؟

درست است که بیشتر ما تخت خواب‌های چوبی و فلزی را بر دیگر انواع ترجیح می‌دهیم اما تخت‌ها از نظر شکل و مواد سازنده در تقسیم‌بندی‌های مختلف جا می‌گیرند.

البته اولویت‌بندی خواسته‌های شما کمک می‌کند تا زودتر دست به انتخاب بزنید.

 • تخت خواب‌های دو یا سه‌طبقه بهترین نوع تخت خواب برای اتاق کودکان هستند زیرا هم جای کمتری می‌گیرند و هم می‌توانید از بچه‌ها بخواهید با وجود آنها از یک اتاق استفاده کنند. البته در انتخاب این تخت‌ها استحکام را بیش از همیشه در نظر بگیرید و به دیگر موارد ایمنی هم توجه کافی داشته باشید. یکی از این موارد ایمنی این است که اگر کودکانتان اهل غلت‌زدن در خواب هستند یا از محافظ برای جلوی تخت استفاده کنید یا کودک مورد نظر را ترجیحا در طبقه اول بخوابانید.
 • نوع دیگری از تخت خواب‌ها انواع بادی آن هستند که چون نوع بسیار مرغوب آنها بسیار گران است بهتر است برای استفاده بلندمدت دور آنها را خط بکشید. شاید این تخت‌ها برای ویلاها گزینه مناسبی باشند. البته از آنجا که می‌توانید باد این تخت‌ها را خالی کنید، جای کمتری می‌گیرند و این از مزیت‌هایشان است.
 • تخت خواب های تاشو یا آنچه به عنوان کم‌جا می‌شناسیم هم گزینه‌های خوبی برای خانه‌های کوچک امروزی هستند. این‌روزها در کشورهایی مثل ژاپن که فضاها بسیار کوچک است تقریبا تمام مبلمان و وسایل خواب از نوع تاشو یا تودیواری هستند تا بتوان در ساعت‌های غیرزمان خواب از فضا استفاده‌های دیگری کرد. البته توصیه می‌شود اگر دنبال این تخت‌ها هستید حتما هزینه بیشتری تقبل کنید تا جنس بهتری تحویل بگیرید زیرا باز و بسته‌شدن مداوم باعث استهلاک تخت می‌شود. از سوی دیگر خوابیدن طولانی‌مدت روی کاناپه‌های تخت خوابشو به ویژه اگر اصول استاندارد در آنها رعایت نشده باشد موجب کمردرد می‌شود. برای خرید یک مبل تخت خوابشو باید حتما کل رویه کاناپه پوشیده از تشک و پارچه باشد. همین‌طور آن را چندبار باز و بسته و امتحان کنید.

کاناپه‌های تخت خوابشو بهترین گزینه برای مهمانانی است که شب در منزلتان می‌مانند.

 • یکی از انواع قدیمی تخت خواب‌ها، نوع فلزی است.

البته تخت‌های فلزی در قیاس با انواع دیگر محکم‌تر هستند اما نمی‌توانید در مناطق مرطوب از آنها استفاده کنید چون استهلاک بالایی خواهند داشت. اگر قصد خرید تخت فلزی دارید حتما به محکم‌بودن فنرهای آن توجه جدی داشته باشید.

 • متداول‌ترین نوع تخت تخت‌های چوبی هستند که بر اساس مکانی که می‌خواهید از آنها استفاده کنید رنگ و طرح آن را بر می‌گزینید. پیشنهاد ما استفاده از طراحی‌های ساده اما با استحکام است.

 

تخت خواب

تخت خواب را از کجا بخریم و چقدر هزینه کنیم

این روزها با گران‌شدن همه وسایل خانه، تخت و ملزومات آن هم گران شده است.

این ملزومات شامل میز توالت، تشک طبی، پاتختی و روتختی می‌شود اما با توجه به اینکه شما بیشتر با تخت سر و کار دارید بهتر است هزینه اصلی را برای تخت و تشک آن بپردازید و یک جنس «عمری» انتخاب کنید. این روزها یک تخت دونفره خوب کمتر از دومیلیون تومان نیست و یک تشک طبی خوب هم زیر ۸۰۰ هزار تومان به راحتی یافت نمی‌شود.

فراموش نکنید که در خرید تشک هم حتما به استانداردها و گارانتی آن دقت کنید.

 

اما بهترین بازارها برای خرید تخت خواب کجاها هستند؟

باز هم بازار بزرگ مبل و وسایل چوبی در یافت‌آباد تهران و بازار منطقه دلاوران در شمال‌ شرق پایتخت گزینه‌های اصلی برای سرکشی تهرانی‌ها هستند. اما برای خرید تخت بچه‌ها مغازه‌های حوالی میدان حسن‌آباد مکان خوبی است که در آنها انواع تخت‌ها را با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف پیدا می‌کنید.

 

نکاتی برای نگهداری از تخت خواب

تخت خواب هم مانند هر وسیله دیگری به نگهداری به منظور استفاده بهتر و بیشتر دارد که به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

-هر چند وقت یک بار تختتان را به ویژه اگر چوبی باشد و در مناطق مرطوب سکونت دارید، بازرسی کنید تا مطمئن شوید مورد هجوم موریانه‌ها قرار نگرفته است.

-هر چند وقت یک بار اتصالات و پیچ و مهره‌ها را محکم‌کاری کنید.

-از تبدیل تخت به محل بازی بچه‌ها و بالا و پایین پریدنشان جلوگیری کنید.

-با استفاده از انواع روغن‌های موجود در بازار هر چند وقت یک بار جلای تازه‌ای به چوب‌های تخت بدهید.

-زیر تخت و اطراف آن را در گردگیری‌ها و جاروکردن‌ها فراموش نکنید.

-در نهایت بد نیست هر از چندگاهی روی زمین بخوابید چون یک پتوی دارای بافت محکم نه تشک‌های پنبه‌ای، بهترین مکان را برای خواب بهداشتی فراهم می‌کنند گرچه مشکل اصلی در آوردن و بردن رختخواب‌هاست و در این مورد شما را درک می‌کنیم!

 

چند نکته دکوراسیونی تخت خوابی

تخت خواب‌ها هم می‌توانند بخشی از دکور خانه شما را شکل دهند. آنها با رنگ، طرح و شکلشان می‌توانند در کنار سایر عوامل یک مولفه مهم برای چیدمان به ویژه در اتاق خواب باشند.

مهم‌ترین نکته انتخاب جای تخت است. اگر فضای کافی در اختیار دارید بهترین جای گذاشتن تخت در وسط اتاق است. این کار باعث می‌شد بتوانید هم از نور بهره کافی و لازم را ببرید و هم اطراف تخت را به سلیقه خودتان بچینید.

اگر اتاق شما کوچک است سعی کنید تخت را جایی بگذارید که پس از استقرار بیشترین فضای خالی در اتاق باقی بماند. در این مورد استفاده از رنگ‌های شاد برای ملحفه‌ها و روتختی هم به بزرگ‌نشان‌دادن فضا کمک می‌کند.

اطراف تختتان را زیاد شلوغ نکنید و وسایل مزاحم مانند تلویزیون را داخل اتاق نبرید. فراموش نکنید که اتاق خواب شما باید راحت‌ترین جای خانه باشد.

شلختگی را کنار بگذارید و با خود عهد کنید حتما تختتان را هر صبح جمع و جور می‌کنید. این کار به شما در بازگشت به خانه آرامش می‌دهد.

همچنین استفاده از کوسن‌ها و عروسک‌های با رنگ‌های ملایم و چیدن آنها روی تخت منظره زیبایی ایجاد می‌کند.

این روزها برای اتاق خواب رنگ‌های ملایم سبز، بژ و کرم را توصیه می‌کنند. طراحان معتقدند آبی و صورتی، سال‌هاست از مد افتاده‌اند ولی باز هم همه چیز به سلیقه شما بستگی دارد. شما طیفی از رنگ‌های ملایم را در اختیار دارید که می‌توانید از آنها در اتاق خوابتان استفاده کنید.

 

موضوعات مورد علاقه خود را با مجله آنلاین زیبای ایرانی مطرح کنید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − پانزده =