۵ ماده‌ای که باعث حساسیت پوستی شده و به آن آسیب می‌زند

186

حتی اگر صاحب پوستی حساس نباشید، استفاده از پنج ماده رایج زیر باعث حساسیت پوستی شما می‌شود. این حساسیت ممکن است شدید یا خفیف باشد، اما در هر صورت به پوست شما آسیب خواهد زد. برای شناخت این ۵ ماده حساسیت زا که غالبا از آن‌ها استفاده می‌کنیم و در خانه همه وجود دارد، همراه ما باشید.

 

حساسیت پوست چیست؟

قبل از اینکه این ۵ ماده را بشناسیم داشتن تعریفی مشترک از حساسیت پوست لازم است؛ تا وقتی صحبت از آن به میان می‌آید، ذهن به سمت بیماری‌های دیگر پوستی کشیده نشود.

بنابر تعریف حساسیت پوست عبارت است از:

حساسیت پوست یا درماتیت به نوعی از التهابات پوستی گفته می شود که در آن پوست قرمز شده و دچار خارش‌های شدید می‌شود. ممکن است این خارش و التهاب براثر تماس پوست با مواد شیمیایی یا طبیعی بوجود آید. حساسیت پوستی می‌تواند گاهی شدیدتر شده و پوست  پوسته پوسته شده و یا دچار تورم شود.

 

۵ عامل رایج در ایجاد حساسیت پوست

برخی از موادی که در خانه همه ما وجود دارد باعث ایجاد حساسیت شدید یا خفیف پوست در ما خواهند شد. این مواد شامل خمیر دندان، جوش شیرین، لیموترش، وازلین و برخی از روغن‌های گیاهی هستند. در ادامه به معرفی این ۵ عامل، که باعث ایجاد حساسیت پوستی می‌شوند خواهیم پرداخت.

 

خمیر دندان و حساسیت پوست

خمیر دندان یکی از مواردی است که باعث ایجاد حساسیت پوستی می‌شود. جالب آنکه، خیلی از افراد برای از بین بردن جوش های صورت از خمیر دندان استفاده می‌کنند.

 خمیر دندان شامل ترکیباتی مانند کربنات کلسیم است، که خاصیت جرم گیری دارد. همچنین استفاده از ترکیباتی مثل فلوراید و اسانس هایی مانند نعناع در خمیر دندان رایج است.

فلوراید برای از بین بردن جرم‌ها و پلاک‌های روی دندان مفید بوده اما استفاده از آن روی پوست باعث ایجاد حساسیت می‌شود. اسانس‌ نیز بر روی پوست‌های حساس موجب ایجاد قرمزی و التهاب پوست خواهند شد. بنابراین بهتر است، برای درمان جوش‌های خود هیچوقت از خمیر دندان استفاده نکنید.

خمیردندان و حساسیت پوستی

جوش شیرین و التهابات پوستی

جوش شیرین نیز مثل خمیر دندان می‌تواند حساسیت‌‌های پوستی را تشدید کند. این ماده در تمیز کردن و ضدعفونی کردن بسیار موثر است.

از جوش شیرین نباید روی پوست استفاده کرد، چون pH  پوست به صورت نرمال  عددی بین ۵ تا ۵/۵ است و جوش شیرین ماده‌ای بسیار قلیایی بوده و وقتی روی پوست استفاده شود اسیدیته پوست را قلیایی‌تر می‌کند.

با نزدیک شدن این اسیدیته به حالت خنثی(نزدیک به ۷)، پوست تبدیل به مکانی مناسب برای رشد باکتری‌ها می‌شود. باکتری‌ها و سایر ریز ارگانیک‌‌ها باعث ایجاد مشکلاتی مثل جوش روی پوست می‌شوند، پس بهتر است هیچوقت از جوش شیرین برای تمیز کردن پوست استفاده نکنید.

جوش شیرین و حساسیت پوستی

لیموترش و حساسیت پوست

لیمو ترش باعث حساسیت پوست می‌شود. لیمو ترش با داشتن اسید سیتریک بالا، pH پوست را اسیدی می‌کند. با استفاده از لیمو ترش پوست بسیار حساس شده و وقتی در معرض آفتاب قرار گیرد دچار لک، کک و مک و التهابات پوستی می‌شود. همچنین لیمو ترش لایه‌ای از چربی طبیعی پوست شما را برداشته و بنابراین باعث خشکی پوست خواهد خواهد شد. از لیمو ترش می توانید در ترکیبات ماسک خانگی استفاده کنید ولی هیچوقت از لیمو ترش بصورت مستقیم روی پوست استفاده نکنید.

لیمو ترش و حساسیت پوستی

حساسیت پوستی با وازلین

وازلین یک فرآورده‌ی نفتی است که از ترکیب چند ماده شیمیایی به وجود می‌آید. این ماده علاوه بر اینکه یک لایه محافظتی روی پوست ایجاد می‌کند، باعث می‌شود که رطوبت پوست حفظ شود ولی مشکل از جایی شروع می‌شود که وازلین برای حفظ رطوبت، منافذ پوستی را مسدود می‌کند وازلین اجازه دفع چربی اضافی را به پوست نداده و این موضوع باعث ایجاد جوش، حساسیت  پوستی  و بزرگ شدن منافذ آن می‌شود.

وازلین و حساسیت پوستی

تاثیر روغن گیاهی بر حساسیت پوست

استفاده از روغن‌های گیاهی به طور سرخود می‌تواند، باعث آسیب به پوست شما شود. البته بعضی از روغن‌های گیاهی مثل نارگیل را می‌توانید برای پاک کردن آرایش استفاده کنید، اما بعد از استفاده از آن‌ها باید با شوینده مناسب پوست خود، آن را شستشو دهید.

روغن‌های گیاهی اگر به صورت روتین استفاده شوند باعث التهابات و بسته شدن منافذ خواهند شد. علت اینکه بسیاری از روغن‌های گیاهی در ترکیبات محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده شده و کاربرد خاص خود را دارند، این است که درصد مناسبی از آن‌ها در فرمولاسیون استفاده شده و در کنار مواد دیگر باعث آسیب به پوست نمی‌شوند.

روغن های گیاهی و حساسیت پوستی

شما از کدام یک از موارد فوق استفاده می‌کنید؟

آیا این موارد باعث ایجاد حساسیت پوستی در شما شده‌اند؟

 

مطالب مرتبط:

تغذیه سالم را جدی بگیریم.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =