پنج حقیقت باور نکردنی درباره گیشا های ژاپنی که باید بدانید!

14,925

GEYSHA یا گیشا های ژاپنی همیشه در معرض شایعات و توجه قرار داشته‌اند. مخصوصا اگر رمان خاطرات یک گیشا آرتور گلدن را خوانده باشید یا فیلم استیون اسپیلبرگ بر اساس این رمان را دیده باشید. دلیل آن را درک می‌کنید. اما تصویری که به عنوان یک روسپی در ذهن خود دارید را از گیشا ژاپنی دور بریزید، آن‌ها در اصل هنرمند هستند و تا چند سال پیش موقعیت اجتماعی خوبی در ژاپن داشتند. اما اکنون به حاشیه رانده شده‌اند.

مصاحبه با یک گیشا از مصاحبه با یک سیاستمدار سخت‌تر است!

این عروسک‌های سفید که زیبایی کیمینوهای آن‌ها هر بیننده‌ای را خیره می‌کند، در مقام مایکو (رقاصان چیره دست) و در مقام گیشا نوازندگان سه تار هستند و معمولا پذیرایی از مهمانان را به عهده می‌گیرند. آن‌ها سال‌ها تربیت می‌شوند، که با سه قدم فاصله پشت مردان راه بروند و از زندگی خود چیزی نگویند. مصاحبه حقیقی درباره نوع زندگی با یکی از آن‌ها از مصاحبه با یک سیاستمدار قدرتمند و وادار کردن او به حقیقت گویی سخت‌تر است.

گیشا با کیمونو
گیشا ژاپنی

برای صحبت کردن یا استخدام کردن گیشاها حتما باید با یک ریوتی(مکان برگزاری مهمانی) تماس بگیرید، تا تعداد گیشاها با توجه به خواسته‌های مهمان‌ها و بودجه مهمانی تعیین گردد. امکان مستقیم صحبت کردن با یک گیشا تنها برای چهره‌های بسیار قدرتمند و سرشناس وجود دارد! چه ریوتی‌ها، چه اشخاص سرشناس برای تماس با گیشاها به “اوکیا” می‌روند که محل زندگی گیشاها است. سختی وارد شدن به اوکیا مثل سختی وارد شدن به کاخ سلطنتی است.

گیشا مرد هم وجود دارد!

هوکان واژه مردانه گیشا است. هر چند امروزه هوکان به معنای قبلی در ژاپن یا وجود ندارد یا به فعالیت‌های یاکوزا خلاصه شده است، شغل هوکان معادل شغل گیشا برای سرگرم کردن مهمانان با استعداد‌های خود بود.

گیشا شدن به سال‌ها آموزش نیاز دارد

هر دختری برای گیشا شدن، باید سال‌ها آموزش سخت را در نوع رفتار، حرف زدن و آموزش موسیقی و رقص از زمان کودکی پشت سر بگذارد، تا به مقام گیشا برسد و در صورت ارتقا تبدیل به مایکو خواهد شد. در ژاپن تا ۱۵ سالگی آموزش اجباری است. آن‌ها از ۱۵ سالگی پیشخدمت شده و در ۲۰ سالگی معمولا به مقام گیشا می‌رسند و اگر رقص را فرا بگیرند و درست اجرا کنند، خیلی زود مایکو خواهند شد.

یک مایکو توانمندی خاصی در رقص سنتی ژاپنی به نام “اوهایوشی” دارد. یکی از روشهای تمایز مدل موی گیشاها و مایکوها است. مدل موی گیشاها “شیماما گه” و مدل موی مایکوها “موموویر” است.

همچنین کیمونو آن‌ها نیز با هم فرق دارد. کیمونو یک گیشا شکاف زیر بغل نداشته ولی کیمونو مایکوها شبیه کیمونو رسمی ژاپنی‌ها است که در روز بلوغ می‌پوشند و تنها طول آن بسیار بلندتر بوده و بر روی زمین کشیده می‌شود.

آرایش گیشا ها معمولا باعث ناراحتی‌های پوستی زیادی برای آن‌ها می‌شد، خوشبختانه این روزها میزان سرب در مواد آرایشی آن‌ها کاهش یافته است.

گیشا متاهل وجود ندارد!

اگر یک گیشا تصمیم به ازدواج بگیرد باید از حرفه خود خارج شود. همانطور که یک گیشا در صورتی که بخواهد سیب زمینی بخورد باید لباس جین بپوشد و از خانه خارج شود تا تصویر گیشاهای دیگر را خراب نکند. گیشا باید تصویری از یک زن مجرد برای سرگرمی مهمان‌ها باشد. او نباید در شبکه‌های اجتماعی و یا وبسایت‌ها وجود خارجی داشته باشد.

یک گیشا را فقط می‌توانید به صورت حضوری ملاقات کنید. این زن هرگز با شما تلفنی صحبت نخواهد کرد. در کشوری جهان اول مثل ژاپن حضور گیشا مثل سفر به قرن ۱۷ ام و پیش از آن است.

گیشا روسپی نیست

گی به معنای سرگرمی است که به مهارت نیاز دارد و شا به معنای شخص است. پس گیشا شخصی هنرمند است و نباید با اویران یا روسپی اشتباه گرفته شود. گیشا تنها با افراد خاص وارد رابطه شده و حتی آن‌هم به صورت محدود خواهد بود.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + نوزده =