چه عواملی باعث ایجاد موخوره می‌شود و برای درمان موخوره چه باید کرد؟

322

موخوره یک مشکل یا بیماری مربوط به قسمت انتهایی ساقه مو است که هم منشاء درونی و هم بیرونی دارد و بهترین راه برای درمان موخوره این است که اول از همه از آن پیشگیری کرد. انتهای ساقه مو بر اثر کم آبی و بسیاری از دلایل دیگر شکافته یا اصطلاحا می‌ترکد و به دو یا چند قسمت تقسیم می‌شود که به این مشکل یا بیماری موخوره می‌گویند.

لایه پوشاننده ساقه مو کوتیکول نام دارد این لایه از سلولهای تشکیل دهنده مو مثل یک سپر محافظت می‌کند. مو عصب ندارد و به همین دلیل است که با کوتاه کردن مو دردی احساس نمی‌شود. سلول هایی مثل کراتین ، گلیکوژن ، چربی ها ، رنگدانه ها و اسید اوریک مغز مو را تشکیل می‌دهند.

اگر به هر دلیلی کوتیکول یا لایه محافظتی مو آسیب ببیند مو زیبایی ، شادابی و سلامت خود را از دست خواهد داد.

دلایل موخوره

برخی دلایل ایجاد موخوره مربوط به مسائلی است که به داخل بدن مربوط می‌شود و برخی عوامل به خارج و بیرون بدن ارتباط دارد.

عوامل درونی ایجاد موخوره

نقش تغذیه را در ایجاد موخوره و آسیب دیدگی مو نباید نادیده گرفت.

تغذیه

مو به دلایل زیادی دچار آسیب و صدمه می‌شود. یک سری از این عوامل به داخل بدن مربوط می‌شوند و درونی هستند. تغذیه عامل مهمی در ایجاد این مشکل و بیماری است. در رژیم غذایی باید از غذاهایی حاوی پروتئین و ویتامین ، آهن و روی و همچنین آب به میزان زیاد استفاده کرد.

غذاهایی که دارای مقادیر زیادی پروتئین هستند مثل تخم مرغ ، ماهی ، سینه مرغ و حبوبات می‌توانند تا حدود زیادی نیاز بدن به این مواد را تامین کنند بدن برای ساخت مو نیاز به پروتئین دارد .

عوامل خارجی یا بیرونی ایجاد موخوره

استفاده از وسایل حالت دهنده مو مثل سشوار و اتوی مو به کوتیکول مو آسیب میزند.

سشوار و اتو مو

بر اثر خشکی زیاد مو یا استفاده از وسایل حالت دهنده مو مثل اتوی مو یا سشوار آب مو از دست می‌رود و مو کاملا کم آب شده و کوتیکول مو آسیب می‌بیند و اصطلاحا از خشکی زیاد ترک می‌خورد و می‌ترکد. براشینگ کردن مو یا فر کردن مو با فرکننده های حرارتی به مو آسیب وارد می‌کند و موجب تبخیر آب بافت مو می‌شود.

 

رنگ و دکلره کردن موها

برای جلوگیری و پیشگیری از مو خوره موها را نباید زیاد رنگ کرد و از دکلره و بی رنگ کننده های مو کمتر استفاده کرد و بیشتر از سالی یکی دوبار نباید از رنگ مو های شیمیایی استفاده کرد.

شانه زدن زیاد مو ها

شانه زدن زیاد مو ها موجب آسیب دیدگی و در نهایت خشکی و وزی مو ها می‌شود در طول روز دوبار شانه زدن مو ها کفایت می‌کند. گره مو ها را باید با دست باز کردن زیرا شانه موجب کشیده شدن موها و در نهایت ریزش مو می‌شود.

راههای پیشگیری و درمان موخوره

استفاده از محصولات آنتی دمیج و مخصوص مو های آسیب دیده می‌تواند از ایجاد موخوره پیشگیری کند.

شامپو مخصوص موهای آسیب دیده

برای پیشگیری از این مشکل باید از شامپو هایی استفاده کرد که مو را آبرسانی می‌کنند و خاصیت نرم کنندگی دارند. این مدل شامپو ها اصطلاحا آنتی دمیج و مناسب برای موهای آسیب دیده هستند.

ماسک مو تغذیه کننده و نرم کننده مو

حتما باید از ماسک مو برای ساقه مو استفاده کرد. ماسک موهای نرم کننده و ترمیم کننده کمک به آبرسانی مو ها کرده و نمی‌گذارند مو حالت زبر و وز به خود بگیرد. بعد از شامپو ماسک مو به ساقه مو زده شده ۲ الی ۳ دقیقه  ماساژ داده شده و آبکشی می‌شود. ماسک مو اصلا نباید به ریشه مو زده شود. زیرا هم باعث زودتر چرب شدن مو و هم ریشه مو را سست کرده و باعث ریزش مو می‌شود . فقط ماسک موهایی به ریشه زده می‌شوند که خاصیت ضد ریزش و تقویت کنندگی دارند.

سرم ضد موخوره

بعد از حمام حتما باید از سرم های مو روی موی نمدار استفاده کرد. بعد از اینکه آب مو ها خوب با حوله گرفته شد کمی از سرم را روی دست ریخته و به آرامی روی ساقه تا نوک مو ماساژ داده می‌شود تا خوب جذب شود. برای استفاده از سرم ، مو نباید خیلی خشک شده باشد  و یا  خیلی خیس باشد . سرم مو ها باعث آبرسانی و درخشش موها می‌شوند و باعث زیبایی و خوش حالتی آن ها می‌شوند.

درمان موخوره

مو یک بافت زنده نیست و فقط قسمت ریشه که درون پوست قرار دارد زنده ست پس اگر به هر دلیلی آسیب ببیند امکان ترمیم و باز سازی آن کاری بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است.

تنها راه درمان موخوره کوتاه کردن قسمت هایی از مو که دو یا چند شاخه شده است. و یا بهتر بگوییم بهترین راه درمان موخوره پیشگیری است یعنی بعد از کوتاه کردن مو راههای مقابله با خشک شدن و ترکیدن مو را بکار برد. در فصل تابستان ممکن است مو بیشتر در معرض آفتاب و هوای گرم قرار بگیرد و آب و رطوبت خود را از دست بدهد به همین دلیل  نباید زمان طولانی مو در معرض افتاب شدید قرار بگیرد.

شما برای اینکه موهای سالم و بدون موخوره داشته باشید چه کارهایی انجام می‌دهید؟

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =