خال‌ ها چطور ایجاد می‌شوند و آیا خطرناک هستند؟

1,265

از خال هندو و سمرقند و بخارا که بگذریم. معمولا آن‌ها مورد علاقه ما نیستند. حتی گاهی باعث نگرانی ما می‌شوند. ولی نگران نباشید همه آن‌ها خطرناک نیستند. هر خالی نتیجه تغییر سلول‌های پوست است. معمولا رشد خوش خیم یک سلول در محل خودش باعث ایجاد خال می‌شود.

آن‌ها ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشند. نوع آن‌ها به نوع سلول پوست بستگی دارد. به طور مثال خال سباسه نتیجه رشد سلول چربی و خال اپیدرمال بر اثر رشد سلول اپیدرمال ایجاد می‌شود. رنگ آن‌ها معمولا مشکی، قهوه‌ای تیره یا قهوه‌ای است.

چطور خال تشکیل می‌شود؟

رایجترین خال‌ها، خال‌های ملانوسیتی هستند. بنابراین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

با تکثیر ملانومیت‌ها ابتدا خال ملانوسیتی تشکیل می‌شود. این خال فقط رنگ متفاوتی(معمولا سیاه) نسبت به رنگ پوست دارد.

اگر این خال بزرگ شود، قسمتی از آن که در لایه اپیدرم نیست، کمرنگ می‌شود. در مرحله بعدی با رشد بیشتر، خال برجسته شده و تبدیل به خال گوشتی اینترادرمال می‌شود.

چه زمانی خطرناک می‌شود؟

  • اگر بعد از چهل سالگی به وجود آمده بهتر است، به پزشک مراجعه کنید.
  • به جرات می‌توان گفت اکثر این ضایعات پوستی خطرناک نیستند، ولی اگر اندازه یا شکل و رنگ آن تغییر کرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
  • در صورتی که خالی با قطر بیش از ۶ میلی‌متر دارید یا حاشیه‌های آن رنگ‌های مختلفی دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر در خانواده سابقه سرطان پوست ملانوما دارید، بهتر است برای بیوپسی به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر شما را نگران کرده است، کافی است از آن نمونه برداری کنید. اگر بدخیم باشد، پزشک آن را جراحی خواهد کرد، در غیر اینصورت جای نگرانی نیست.

توجه داشته باشید که نمونه برداری هزینه‌ زیادی دارد و بهتر است با نظر پزشک انجام شود. بدون دستور پزشک فقط در صورتی که وسواس فکری گرفته‌اید از آن بیوپسی (نمونه برداری) کنید.

برداشتن خال

معمولا برداشتن این ضایعه پوستی، مشکلی برای کسی ایجاد نمی‌کند، اما اگر بدون نمونه برداری برداشته شود، ممکن است دوباره برگشته و بدخیم شود.

اگر رنگ خال آبی باشد، برداشتن آن بستگی به جای آن دارد. خال‌های آبی دست معمولا برداشته می‌شوند اما در پا مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

ممکن است بعد از عمل جراحی برای برداشتن خال، کلوئید ایجاد شود. کلوئید گوشت اضافه است و به خال‌ها ربطی ندارد. درمان این گوشت اضافه کمی سخت ولی امکان‌پذیر است.

حذف و برداشتن خال‌های گوشتی

در زمان قدیم، خال گوشتی با نخ برداشته می‌شد.! این روش دردناک، نه تنها باعث خونریزی زیادی می‌شد؛ بلکه عواقبی مثل التهاب و عفونت داشت. خوشبختانه امروز هیچ پزشکی از این روش استفاده نمی‌کند.

مهمترین و اصلی‌ترین روش حذف خال‌های گوشتی سوزاندن آن‌ها است. سوزاندن اگر توسط پزشک متخصص انجام شود، جای آن باقی نخواهد ماند.

حذف و برداشتن خال‌های سطحی و عمقی

آسانترین روش حذف خال‎های سطحی، لیزر و سوزاندن آن‌ها است. ولی اگر به قدری عمیق شود که قسمتی از آن خارج از لایه اپیدرم قرار گرفته باشد؛ نیاز به جراحی خواهد داشت. محل جراحی معمولا بخیه شده تا به مرور زمان زخم بهبود یابد. تشخیص بهترین راه حذف و برداشتن این ضایعه‌های پوستی به عهده پزشک است و هرگز سرخود برای حذف آن‌ها اقدام نکنید.

روش میکرودرم ابریژن در حذف خال

میکرودرم ابریژن تاثیری در حذف خال ندارد. این روش بیشتر برای حذف ضایعات پوستی دیگر مثل جای جوش یا لک مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس اگر پزشکی به شما پیشنهاد میکرودرم ابریژن داد، احتمالا ضایعه پوستی شما جای جوش یا لک است و فقط شباهت به خال‌ها دارد. اگر این روش روی خال استفاده شود، تنها آن را تا حدی کمرنگ می‌کند.

برداشتن خال و سرطان؟!

باور غلط و قدیمی را سرطان به دلیل حذف این ضایعه پوستی را دور بریزید. چون حتی اگر نوع سرطانی یا بدخیم آن توسط پزشک، بد سوزانده شود. ممکن است دوباره عود کند، اما هرگز در بدن پخش نخواهد شد.

سن طبیعی ایجاد و خال مادر

معمولا به وجود آمدن طبیعی خال‌ها از قبل از تولد تا سن چهل سالگی، امکان‌پذیر است. چیزی به نام خال مادر که باعث تشکیل خال‌های جدید شود، وجود ندارد. هر خالی از نظر ماهیت با خال دیگر متفاوت است. با برداشتن یکی از آن‌ها، حساسیت یا خالی جدید ایجاد نمی‌شود. همچنین ممکن است خال جدیدی بدون ارتباط با قبلی در نقطه دیگر بدن شما ظاهر شود.

کدام نوع ممکن است دوباره برگردد؟

احتمال بازگشت نوع گوشتی بعد از سوزاندن از همه خال‌ها بیشتر است. هر چند روش اصلی از بین بردن آن سوزاندن است، ولی ممکن است دوباره برگردد. در صورت بازگشت دوباره، بازهم باید توسط متخصص پوست سوزانده شود.

همچنین خال‌های بدخیم ممکن است دوباره عود کنند. اما جای نگرانی ندارد، چون به راحتی دوباره برداشته خواهد شد.

فراموش نکنیم، اکثر خال‌ها مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند، پس اگر زیبایی شما را تحت تاثیر قرار نداده‌اند، یا خطرناک به نظر نمی‌رسند، وسواس فکری نداشته باشید و اجازه دهید، زندگی جریان داشته باشد.

لطفا سوالات خود را در کامنت‌ها بپرسید و در صورت مفید بودن مطلب آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − سه =