علل تیرگی زیر چشم چیست ؟ و راهکارهای رفع آن کدام است؟

140

پوست دور چشم بسیار نازک است و به همین دلیل از بقیه اجزای صورت آسیب پذیرتر و حساس تر است. تیرگی زیر چشم عوامل متعددی می‌تواند داشته باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

علل تیرگی زیر چشم می‌تواند مربوط به داخل یا خارج بدن باشد و محدود به سن و یا جنسیت خاصی نیست و حتی کودکان نیز به آن دچار می‌شوند.

عوامل داخلی

عوامل داخلی تیرگی زیر چشم به شرح زیر است:

اختلال در عملکرد اعضای داخلی بدن

نارسایی کبد، کلیه و بیماری های مزمن معده می‌توانند باعث تیرگی چشم شوند. این بیماری ها می‌توانند پوست صورت را تیره کنند و یا باعث شوند پوست و چهره خسته به نظر برسد. اختلالات قاعدگی می‌تواند روی رنگ چهره ، رنگ پوست و زیر چشم تاثیر بگذارد و گاهی با استراحت تیرگی دور چشم بهبود یابد.

ژنتیک، کم آبی و کم خونی

از عواملی که باز به داخل بدن مربوط می‌شود می‌توان به ژنتیک، کم آبی و کم خونی که از کمبود مواد غذایی در بدن بوجود می‌آید اشاره کرد. در رژیم غذایی بهتر است از غذاهای شور و خوش نمک کمتر استفاده شود و از خوردن غذاهای کنسروی و سرخ شده اجتناب کرد و از میان وعده هایی مثل موز و کشمش استفاده کرد.

 

عوامل خارجی

عوامل خارجی که باعث تیرگی زیر چشم می‌شوند به شرح زیر است:

سیگار و قهوه

سیگار کشیدن و استفاده زیاد از قهوه گاهی باعث تیرگی در ناحیه زیر چشم می‌شود. به طور مثال استفاده از قهوه باعث کاهش جریان خون اطراف چشم شده و پوست دور چشم را دچار چین و چروک و تیرگی می‌کند.

آفتاب نیز یکی از عوامل خارجی است که با تحت تاثیر قرار دادن ملانین های اطراف چشم باعث تیره تر شدن این ناحیه می‌شود برای جلوگیری از این مسئله بهتر است از کرم های دور چشم که حاوی spf هستند استفاده کرد.

تبرگی چشم

اگزما

اگزما یکی دیگر از علل تیرگی زیر چشم است. حساسیت های پوستی موجب خارش و سوزش در این ناحیه شده و مالش اطراف چشم موجب پارگی مویرگ های این ناحیه شده و زیر چشم را کبود و سیاه نشان می‌دهد. برای جلوگیری از این مسئله باید آلرژی شناسایی و درمان شود.

مشکلات مربوط به بینی

مالش بیش از حد بینی هم ممکن است باعث تیرگی زیر چشم شود و در بینی و اطراف چشم خون مردگی ایجاد کند. خارش بینی اگر نشانه حساسیت است باید درمان شود و اگر جزو عادات روزانه شخص است باید با این عادت مبارزه کرد و از این مشکل پیشگیری نمود.

پاک کردن آرایش چشم

ممکن است حین پاک کردن آرایش به چشم فشار زیادی وارد شود که این هم باعث تیرگی دور چشم می‌شود . آرایش چشم باید با پد مخصوص و محلول های دور چشم پاک شود طوری که پد آغشته شده را روی چشم گذاشت و بعد از چند ثانیه برداشت و با یک حرکت دورانی ملایم آرایش را پاک کرد.

افزایش سن

یکی دیگر از علل تیرگی دور چشم افزایش سن است. با بالا رفتن سن بافت چربی اطراف چشم کم شده پوست کلاژن از دست داده و دچار چین و چروک ، تیرگی و افتادگی پلک می‌شود.

استراحت و خواب ناکافی

استراحت کافی نقش بسزایی در رفع تیرگی دور چشم دارد . در زمان استراحت ویتامین های مورد نیاز جذب بدن می‌شوند و کمبود مواد غذایی در بدن جبران می‌شود و از ویتامین های گروه B بیشتر استفاده کرد . استرس و نگرانی هم می‌تواند روی خواب تاثیر بگذارد و در نهایت می‌تواند موجب تیرگی زیر چشم شود.

تیرگی زیر چشم همراه با فرورفتگی

گاهی ممکن است این تیرگی همراه با گودی زیر چشم باشد و سن فرد را خیلی بیشتر از چیزی که هست نشان دهد راهکار برای حل این مشکل تزریق فیلر به زیر چشم است در این روش گودی با فیلر پر می‌شود و زیر چشم دیگر گود و تیره به نظر نمی‌رسد. در تیرگی هایی که با پف زیر چشم همراه است این روش کاربرد ندارد.

توصیه نهایی اینکه مراقب صورت و پوست صورت خود باشید و برای رفع تیرگی زیر چشم از کرم دور چشم حاوی رتینول استفاده کنید. استفاده از کرم دور چشم باید با انگشت حلقه و با ضربه های خیلی آهسته صورت گیرد.

شما برای از بین بردن تیرگی زیر چشم چه کارهایی انجام می‌دهید؟ از کرم دور چشم استفاده می کنید؟

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 7 =