آنچه باید در مورد چروک صورت و استفاده از ضد چروک ها بدانید

104

چروک صورت انواع و اقسام متفاوتی دارند و هر کدام از آنها بنا بر شرایط خاص خود روی پوست ایجاد می‌شوند. ضد چروک ها می‌توانند از ایجاد چروک روی پوست جلوگیری کنند و یا آن را به تعویق بیندازند.

پوست‌های خشک و کم آب بیشتر دچار چین و چروک می‌شوند و برای جلوگیری از این مسئله باید همیشه از مرطوب کننده‌ها استفاده کنند.

چروک صورت و انواع آن

چروک های صورت انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم

اولین خطوطی که در چهره‌ی هر شخصی نمایان می‌شود خطوط اطراف چشم است.این خطوط بر اثر تنگ کردن چشم به وجود می‌آیند. برخی از خطوط زیر چشم هم بر اثر تغییرات هورمونی و افزایش سن ایجاد می‌شوند.

پوست اطراف چشم به طور معمول خشک است و باید برای این نواحی از مرطوب کننده‌های اطراف چشم و ضد چروک ها  استفاده شود.

توجه داشته باشید که برای ۲۰ تا ۲۵ سال فقط باید از مرطوب کننده دور چشم استفاده شود. چون پوست دور چشم در این سن نیازی به کلاژن سازی ندارد و از قوام خوبی برخوردار است . مرطوب کننده رطوبت دور چشم را تامین می‌کند و باعث نرم تر شدن پوست این ناحیه می‌شود.

ضد چروک برای دور چشم

برای سن ۲۵ تا ۳۰ سال بهتر است از ضد چروک های خفیف تر که مناسب این سن هستند استفاده شود این ضد چروک ها باعث تحریک کلاژن سازی در پوست می‌شوند و روند پیری این ناحیه را به تاخیر می‌اندازند.

ناگفته نماند بعضی از افراد به دلایل ژنتیکی ،محل زندگی، شغل و یا مصرف سیگار ممکن است خیلی زود دچار چین و چروک شوند.

در سنین بالاتر باید از ضد چروک های قوی‌تر که باعث سفت شدن و رفع افتادگی پوست می‌شوند استفاده کنید.

چروک های پیشانی و بین دو ابرو

این چروک ها بر اثر نور آفتاب، استرس و یا اخم کردن به وجود می‌آیند. اشعه فرابنفش خورشید وقتی به پوست می‌رسد به DNA پوست صدمه می‌زند و باعث تخریب کلاژن پوست می‌شود. وقتی کلاژن پوست از بین می‌رود پوست شروع به بازسازی آن می‌کند این بازسازی ناقص عامل اصلی چین و چروک های پوست است آفتاب همچنین باعث خشکی شدید پوست نیز می‌شود و خطوطی روی پوست ایجاد می‌کند  این خطوط معمولا در ۳۰ سالگی نمایان شده و برای جلوگیری از بوجود آمدن آن‌ها باید روزها  از ضدآفتاب و شب ها روی پوست تمیز از مرطوب کننده یا ضد چروک مناسب نوع پوست استفاده شود.

ضد چروک و خطوط پیشانی و خط اخم

 از ۳۵ سالگی به بعد هم بستگی به مقدار عمیق بودن خطوط باید از ضد چروک ها استفاده شود. آن‌ها از پیری و افتادگی پوست جلوگیری کرده و باعث سفت شدن و قوام بخشیدن به بافت پوست می‌شوند.

بوتاکس روش تهاجمی رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم

روش های مختلفی برای از بین بردن چروک صورت وجود دارد. یکی از روش های رایج برای رفع آن‌‌ها استفاده از بوتاکس است. بوتاکس یک روش تهاجمی برای رفع چروک ها است . این روش ماهیچه ناحیه مورد نظر را فلج می‌کند. تقریبا بعد از حدود ۲ الی ۳ روز پس از تزریق، خطوط چروک صورت ناپدید شده و دیگر با اخم کردن یا بالا انداختن ابرو خطی روی پیشانی یا بین ابروها ایجاد نمی‌شود. مصرف بوتاکس برای پیشانی و اطراف چشم  کاربرد دارد و برای خطوط خنده و دورلب نمی‌توان از آن استفاده کرد.

تاثیر بوتاکس ۶ الی ۸ ماه روی پوست قابل مشاهده است و پس از آن دوباره باید تمدید شود. تصور غلط در رابطه با بوتاکس این است که بعد از اتمام اثر بوتاکس پوست دچار چین و چروک های بیشتر شده و افتاده می‌شود. این تصور اشتباه است و پوست کاملا به شرایط قبل از بوتاکس بر می‌گردد.

چروک های روی گونه

این خطوط بر اثر خواب ناکافی ایجاد می‌شوند. مدت زمان استراحت و خواب در افراد مختلف متفاوت است. این زمان نسبت به فعالیت بدنی و ذهنی هر کس متغیر است. نقش تغذیه و خواب را در چروک های ایجاد شده بر روی پوست نمی‌توان نادیده گرفت. در هنگام خواب قرار گرفتن صورت روی بالش به مدت طولانی و به مرور زمان باعث ایجاد چروک صورت می‌شود.

چروک های کنار و زیر لب

خطوط کنار لب بر اثر خنده ایجاد می‌شوند. به این خطوط اصطلاحا خط خنده گفته می‌شود. خطوط زیر لب نیز براثر مصرف سیگار بوجود می‌آیند. مصرف سیگار اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن خصوصا پوست را با اختلال مواجه کرده و موجب چین و چروک و شل شدن پوست صورت و بدن می‌شود. برای پر کردن خطوط خنده می‌توان از تزریق فیلر استفاده کرد.

بوتاکس روش تهاجمی ضد چروک

استفاده از ضد چروک ها از ۴۰ سال به بالا ضرورت دارد. ضد چروک ها را باید در زمان استراحت پوست و بدن یعنی شب‌ها استفاده کرد. برای اینکار پوست را کاملا تمیز کرده و به سمت بالا ماساژ دهید تا کاملا جذب شود. معمولا بعد از مدت حدود ۳ ماه ضد چروک تاثیر خود را نشان می‌دهد. البته مشخص شدن اثر ضد چروک کاملا به مواد اولیه و فرمولاسیون استفاده شده در آن بستگی دارد.

 

شما برای محافظت و زیبایی پوست خود چه کارهایی انجام می‌دهید؟ آیا تا به حال از بوتاکس برای رفع چروک صورت استفاده کرده‌اید؟

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =