آنچه که باید در مورد انواع روش های اصلاح صورت بدانید

830

برای اصلاح صورت راه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی از این روش‌ها دردناک هستند و بعضی نیز ایجاد حساسیت می‌کنند. پس بهتر است روشی را برای اصلاح پوست خود انتخاب کنید که با نوع پوست شما سازگاری بیشتری دارد. روش های زیادی مثل اپیلاسیون، استفاده از کرم موبر، تیغ، لیزر و غیره وجود دارد.

اما رایج‌ترین روش، استفاده از اپیلاسیون است که در این مقاله از زیبای ایرانی به آن خواهیم پرداخت.

اپیلاسیون روش مرسوم ولی دردناک اصلاح صورت

اپیلاسیون یا کندن موهای زائد با ابزارها یا وسایل متفاوتی انجام می‌شود. یکی از این ابزارها وکس است . وکس ماده ای جامد یا نیمه جامد است که با حرارت به صورت مایع در می‌آید و بوسیله کاردک یک لایه روی پوست گذاشته یا کشیده می‌شود و بعد از اینکه خشک شد از روی پوست کنده می‌شود. کندن وکس از روی پوست  باید در جهت خلاف رویش مو باشد.این روش دردناک است و خیلی از افراد تحمل درد این روش را ندارند.

وکس و ایجاد حساسیت برای برخی پوست‌ها

اصلاح صورت با وکس مزایا و معایب خود را دارد. با کندن موهای زائد از روی پوست، مو از ریشه کنده شده و باعث می‌شود زمان بیشتری طول بکشد که مو دوباره رشد کرده و از پوست بیرون بزند.

 ولی اشکال قضیه همین جاست که با کندن مو سوراخی که مو از آن خارج شده، راهی برای ورود میکروب و باکتری خواهد شد. این کار ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه شود.

به همین دلیل بعد از اپیلاسیون باید از ژل های مخصوص آن استفاده شود. زیرا این ژل‌ها باعث کوچک شدن منافذ پوست می‌شوند. برای پوست‌های حساس و نازک نباید از وکس یا موم استفاده شود؛ زیرا ممکن است باعث پارگی مویرگ‌ها، التهاب و خون مردگی در برخی نقاط سطح پوست شود.

وکس یک لایه نازک از پوستهای مرده روی پوست صورت را برداشته و باعث نرمی و لطافت پوست نیز می‌شود.

اپیلاسیون و اصلاح صورت

کرم موبر راه آسان اصلاح صورت

یکی دیگر از روش‌ها برای اصلاح صورت استفاده از کرم موبر است. خیلی از افرادی که تحمل درد اپیلاسیون برایشان دشوار بوده از کرم موبر برای اصلاح صورت استفاده می‌کنند. ترکیبات کرم موبر به پیاز مو نفوذ کرده و ساقه مو رو در خود حل می‌کند و باعث کنده شدن آن می‌شود. توجه داشته باشید کسانی که پوست خیلی حساسی دارند باید از کرم های موبر مناسب پوست حساس استفاده کنند، تا دچار التهاب و سوزش پوست نشوند.

اصلاح صورت با تیغ

یکی دیگر از روش های اصلاح صورت استفاده از تیغ است. شیو کردن یکی از بی‌ عارضه‌ترین روش‌های اصلاح صورت است . زیرا این روش غیر تهاجمی است و لایه‌ای بسیار نازک از پوست‌های مرده به همراه موهای زائد از روی پوست شما بر‌ داشته می‌شود.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که با شیو کردن، موهای صورت ضخیم شده و تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود. ولی این تصور غلط است . مو زیر میکروسکوپ ظاهر مخروطی دارد و ضخیم ترین قسمت مو جایی است که از پوست بیرون زده است. با شیو کردن، ضخیم ترین قسمت مو داخل پوست می‌‌‌ماند و بعد از مدت زمان کوتاهی که مو رشد می‌کند، قسمت ضخیم نمایان می‌شود.

به این دلیل است که به نظر می‌رسد ضخامت مو بیشتر شده است. این قضیه در مورد موهای کرکی‌تر هم به همین شکل است و در ظاهر به نظر می رسد، تعداد و ضخامت موها بیشتر شده است.

اصلاح صورت با تیغ روشی غیر تهاجمی

بند انداختن قدیمی‌ترین روش اصلاح صورت

از روش های دیگر اصلاح صورت می توان به بند انداختن اشاره کرد. این روش یکی از قدیمی‌ترین روش‌های اصلاح صورت است که هنوز هم در بین بسیاری از افراد کاربرد دارد.

این روش نیز دردناک بوده و چون مو از ریشه کنده می شود می‌تواند همان مشکلات اپیلاسیون را به وجود آورد. جوش های ریز و زیر پوستی از عوارض اصلی این روش است. از این روش می‌توان فقط برای نواحی خاصی از صورت مثل نواحی دورلب و پیشانی چون این نواحی کمتر دچار جوش و التهاب می‌شوند.

لیزر؛ جدیدترین، پرهزینه ولی نسبتا دائمی

یکی دیگر از روش های اصلاح صورت لیزر است. این روش جزء روش های دائمی و نیمه دائمی اصلاح موهای زائد است و فقط گاهی نیاز به شارژ مجدد دارد.

لیزر موهای زائد در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده و بسیاری از افراد را از شر موهای زائد خلاص کرده است.

در این روش نور لیزر به فولیکول مو برخورد کرده و ریشه مو را می‌سوزاند. موی بدن و صورت دو فاز رشد و استراحت دارد. مو اگر در فاز رشد باشد لیزر بر روی آن اثر می‌گذارد و از بین می‌رود. ولی اگر در فاز استراحت باشد،  لیزر روی آن اثری ندارد. در این صورت باید در زمان دیگری به کلینیک مراجعه شود.

به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی ‌موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله های زمانی منظم  نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول‌های فعال مو سوخته می‌شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی‌ موها از بین می‌روند.

شما از کدام روش اصلاح صورت استفاده می‌کنید؟ تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 1 =