مراقبت از مو – راهنمای جامع مراقبت از موی سر به زبان ساده

179

سلامتی موی سر از اهمیت زیادی برای زیبایی و حفظ اعتماد به نفس برخوردار است. عوامل زیادی بر مراقبت از موی سر تاثیر گذار است که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. در این مقاله از تاثیر آب شستشو، تا مراقبت های بعد از شستشو و تغدیه را به زبان ساده بررسی می‌کنیم.

تاثیر آب شستشو بر مراقبت از موی سر

موقعیت جغرافیایی شهر شما، بر روی روش مراقبت از موی سر تاثیرگذار است. اگر آب لوله کشی شهر، سخت و پر از املاح باشد، موی سر و پوست شما زیر و خشک خواهد شد. در این موارد بهتر است، فیلتری را بر ورودی آب به دوش نصب کنیم، تا سختی آب را کمتر کند.

برای فهمیدن سختی آب دو راه کمی و کیفی وجود دارد. اولین راه استفاده از یک دستگاه آنالیز برای سختی آب است. این راه کمی است و میزان سختی آب را کاملا به شما نشان می‌دهد. اما از آنجا که این دستگاه ممکن است در دسترس نباشد، کافی است به لکه‌های باقی مانده روی سینک ظرفشویی، وان و یا سرامیک و لیوان‌ها دقت کنید. مقدار زیاد لکه‌های سفید یعنی مقدار زیادی املاح و مواد معدنی در آب موجود است.

اثر شوینده‌، نرم کننده‌، ماسک‌، سرم و روغن مو در مراقبت از مو

هنگام شستشو باید از شامپو، ماسک مو، نرم کننده، سرم و روغن مو بعد از آبکشی استفاده کرد. شوینده‌های شامپو باید ملایم باشند و باعث آسیب به بافت مو و پوست شما نشوند. بسیاری از شامپوهایی که در هر فروشگاهی می‌بینید، الزاما برای مو مفید نیستند. این شامپوها فقط باعث براق شدن موی شما شده، اما به مرور زمان آن را خشک و شکننده می‌کنند.

شامپوهای خارجی مثل Ten Vos shampoo بسیار گران بوده و یا در ایران موجود نیستند. بنابراین بهتر است از شامپوهای گیاهی یا با فرمولاسیون ملایم استفاده کنید. پیشنهاد ما در میان محصولات ایرانی، شامپوهای برند شون و برند نئودرم است. این محصولات به طور تخصصی با محصولات گیاهی و فرمولاسیون ملایم از موهای شما حفاظت می‌کنند. برندهای خوب معمولا محصولات شستشوی مو را به طور تخصصی برای موهای مختلف تولید می‌کنند. در صورت عدم دسترسی، استفاده از گل سرشور و حنا را برای مراقبت از مو توصیه می‌کنیم.

استفاده از شامپوهای با پایه گیاهی و طبیعی تاثیر بسیار مثبتی در سلامت موهای شما دارد. شامپوهای ایرانی نئودرم و شون پیشنهاد ما برای مراقبت از موی سر شماست.
انتخاب شامپو برای مراقبت حرفه‌ای از موی سر

توجه داشته باشید هنگام شستشو نباید موها را چنگ بزنید و به شدت حرکت دهید. زیرا موهای شما دچار ریزش می‌شوند. هم‌چنین نباید موهای خیس را شانه کنید، بهتر است با ملایمت موها را به سمت خواب آن شستشو داده و آبکشی کنید.

نرم کننده‌ها باید با توجه به زبری موی شما، آسیب دیدگی و رنگ آن انتخاب شوند. نرم کننده‌ مو را بهتر است از همان برندی تهیه کنید که شامپو را خریداری کرده‌اید.

برای ماسک مو به جز ماسک‌های حاوی آرگان، می‌توانید از روغن نارگیل یا آووکادو، زرده تخم مرغ، کاکائو، قهوه و یا حنا استفاده کنید. در مورد انتخاب ماسک مو باید دقت کنید که وز مو را برطرف کرده و موها را به اندازه کافی مرطوب کند. پس برای مراقبت از موی سر به این نکته حتما توجه کنید.

ماسک موی سر آرگان نوتریسل نئودرم برای مراقبت از موی سر شما
انتخاب یک ماسک موی عالی برای مراقبت از موی سر

سرم مو نیز یکی از انتخاب‌های عالی برای بازگرداندن سلامتی موهای آسیب دیده شماست. سرم با اثری سریع، وضعیت موهای شما را به سرعت بهبود داده و باعث درخشان شدن و رفع گره‌ها و وز مو می‌شود. سرم باید روی موی نم‌دار استفاده شده و پس از چند دقیقه می‌توان موها را شانه و خشک کرد.

استفاده از روغن مو برای موهای خشک و زبر بسیار لازم است. روغن نارگیل و یا بادام می‌تواند در رشد موها موثر باشد. این روغن‌ها، فولکیول‌های مو را تغذیه می‌کنند. هم‌چنین مقدار کمی روغن را به نوک موها بزنید تا خشک و شکننده نشوند. در مناطق سرد بیشتر باید از روغن مو استفاده کنید. استفاده از محصولات آنتی ایجینگ ویژه مو در این مناطق توصیه می‌شود.

مراقبت از موی سر با خشک کردن درست مو بعد از استحمام

خشک کردن مو نیز در مراقبت از مو بسیار مهم است. استفاده از سشوار از فاصله بسیار نزدیک باعث ریزش موی شما خواهد شد. پس از حتما از یک سشوار خوب از فاصله دور استفاده کنید. باید سشوار را در فاصله سی سانتی از موها گرفته و آن را خشک کنید. هنگام سشوار کشیدن اصلا نباید از شانه استفاده کنید و موهای خود را بکشید. از سشوار باید بسیار کم و در مواردی که خیلی برای خارج شدن از خانه عجله دارید، به همراه اسپری ضد گرما روی مو استفاده کنید و بعد از سشوار از اسپری آبرسان و فیکساتور استفاده کنید. اگر اسپری آبرسان نداشتید، حتما موها را با کلاه یا روسری بپوشانید تا تابش خورشید باعث خشک شدن و شکننده شدن آن نشود.

برای مراقبت از موی سر به جای سشوار بهتر است، از حوله و سربند پنبه‌ای استفاده کنید. پنبه باعث شکست موها نشده و آن را وز نمی‌کند. هم‌چنین آب را به سرعت به خود جذب کرده و باعث خشک شدن سریع موهای شما می‌شود.

حوله پنبه‌ای انتخابی مناسب برای خشک کردن مو و مراقبت از موی سر
مراقبت از موی سر بدون شکستن و وز مو با حوله سر پنبه‌ای

توجه داشتید که موی خیس را هرگز شانه نزنید، بهتر است از اسپری گره باز کن برای گره نخوردن موها استفاده کنید. زیرا شانه زدن موی خیس باعث ریزش موی شما خواهد شد.

مراقبت از موی سر هنگام خواب

 رویه روبالشتی ‌ها در مراقبت از موی سر شما اهمیت زیادی دارد. رویه‌های شیمیایی مانند نایلون و داکرون و حتی رویه پارچه‌هایی با منشاء گیاهی و حیوانی مانند کنف و یا پشم می‌توانند باعث شکستن مو، وز شدن آن و یا حتی ریزش مو شوند.

انتخاب روبالشتی ابریشمی یا پنبه ای برای مراقبت از موی سر بسیار مهم است. زیرا باعث شکستگی مو و ریزش غیر طبیعی آن نمی‌شود.
روبالشتی ابریشمی یا پنبه ای ، انتخابی هوشمندانه برای مراقبت از موی سر

برای این‌که به راحتی متوجه پنبه ای یا ابریشمی بودن حوله و وسایل تخت شوید، به کاغذ توضیحات چسبیده به محصول دقت کنید تا روی آن Cotton 100% یا Silk 100% نوشته شده باشد. اگر پلی استر داشت، بهتر است به سراغ پارچه دیگری بروید، درصد کتان یا ابریشم باید حداقل بیشتر از ۸۰ درصد باشد.

مراقبت از مو با انتخاب روسری، شال یا کلاه

در ایران استفاده از حجاب یک باید است. بنابراین برای مراقبت از موی خود و جلوگیری از شکستن موها حتما از پارچه‌هایی استفاده کنید که دارای پنبه، ابریشم و یا در زمستان پشمی باشد. علت این است که این بافت‌ها حتی در مدت زمان طولانی باعث شکستن موی شما نشده و هوا را از خود عبور داده و به موی شما می‌رسانند. گول ارزان بودن روسری‌ها را نخورید و برای مراقبت از مو حتما از روسری، شال یا کلاه گیاهی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که کش موی شما نیز باید از جنسی باشد که موی شما را نکشیده و به آن آسیب نزند. نرم و لطیف بودن کش مو بسیار مهم است.

انتخاب شانه برای مراقبت از مو

اگر می‌خواهید موهای زیبا و سالمی داشته باشید. شانه های پلاستیکی و فلزی را برای همیشه کنار بگذارید. شانه‌های فلزی و پلاستیکی باعث آسیب به بافت موهای شما می‌شوند. شانه های فلزی باعث شکنندگی مو شده و شوره سر را تجدید می‌کنند. شانه‌های پلاستیکی موهای شما را چرب و آلوده می‌کنند. شانه‌ها و برس‌های چوبی ریزش مو را کاهش داده، باعث تقویت موها شده و از چرب شدن و شکستگی موها پیشگیری کرده و هم‌چنین از ایجاد شوره سر جلوگیری می‌کنند.

برس و شانه چوبی علاوه بر کاهش ریزش مو، باعث تقویت موها شده و از چرب شدن، شکستگی موها و ایجاد شوره جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل در مراقبت از مو بسیار تاثیرگذار هستند.
شانه چوبی را برای مراقبت از موی سر جایگزین شانه‌های فلزی و پلاستیکی کنید.

مراقبت از موی سر هنگام رنگ کردن و بعد از آن

برای رنگ کردن موی سر حتما در صورت امکان به کسی که متخصص رنگ مو است مراجعه کنید تا باعث سوختن ریشه و آسیب و ریزش موی خود نشوید. اما اگر باز هم می‌خواهید این کار را خودتان انجام دهید، توجه داشته باشید که رنگ کردن با دکلره کردن فرق دارد. با دکلره کردن، رنگ مو از بین می‌رود و در رنگ کردن، پیگمنت‌های رنگی به مو تزریق می‌شود.  دکلره باید با اکسیدان درست و مواد مراقبتی مو انجام شود وگرنه مو کراتین و رطوبت خود را ازدست داده و باعث خرد شدن موهای شما می‌شود. پس بستگی به ضخامت مو، مقاومت مو و رنگ طبیعی مو تایم دکلره متفاوت است. موهای نازک و پیگمنت کم (مثل موی قهوه‌ای روشن) با ۱۰ دقیقه دکلره سفید می‌شود. ولی موهای ضخیم و سیاه ممکن است به چند نوبت دکلره نیاز داشته باشند. حداکثر زمان دکلره بهتر است ۴۰ دقیقه باشد. بعد از آن مو را شسته و خشک و ویتامینه کنید تا آسیب نبیند.

حرارت ندادن مو برای مراقبت از آن

حرارت دادن به مو در حین دکلره کردن کاملا اشتباه است، زیرا باعث از دست رفتن رطوبت مو شده و باعث آسیب دیدن و شکستگی مو می‌شود. اگر مو داخل فویل است، حتما باید فویل باز و چک شود. مو را بین دو انگشت سبابه و شست گرفته و آن را به آرامی می‌کشیم. اگر مو کش بیاید، باید سریع شسته شده و به سرعت ویتامینه شود، وگرنه مو کات خواهد شد. قبل از کش آمدن مو آن را خوب شسته، خشک و ویتامینه کنید.

برای اکسیدان اگر از ۱۲ درصد استفاده شود و تایم طولانی باشد، قطعا مو آسیب می‌بیند. فقط برای شوک دادن از این آنتی اکسیدان به مدت ۱۵ دقیقا بعد از استاپ شدن رنگ پایه مو (مو کم رنگ‌تر نمی‌شود) استفاده کنید. اکسیدان ۱۲ درصد فوق العاده برای موهای شما خطرناک است.

برای رنگ کردن نیز داخل رنگ از سرم های مخصوص ویتامینه کردن مو استفاده کنید. دو مدل رنگ کردن داریم، رنگساژ که نسبت رنگ مو ۱ به ۱.۵ میزان برابر آب و اکسیدان است. رنگ کردن ماندگاری بیشتری دارد و باید با اکسیدان ۶ یا ۹ درصد با توجه به پایه مو انجام می‌شود و باید از ویتامینه با آن استفاده شود.

استفاده از OLAPLEX برای مراقبت از مو

توجه داشته باشید که موهای رنگ شده به چند برابر مراقبت بیشتر نیاز دارند. قبل از رنگ کردن حتما یک دوره از محصولات OLAPLEX استفاده کنید. این محصولات موها را مقاوم کرده و باعث بهتر باز شدن رنگ می‌شود. اما اگر موی ضخیم و سیاهی دارید، باید قبل از استفاده آن را روی دسته‌ای از موها امتحان کنید. برای مراقبت از موی سر خود به قیمت OLAPLEX توجه نکنید.

OLAPLEX موهای شما را ضخیم کرده و رنگ باز کردن در آن را آسان‌تر می‌کند. همچنین باعث جلوگیری از وز مو هنگام دکلره شدن و رنگ کردن می‌شود. پس برای مراقبت از مو حتما از آن استفاده کنید.
OLAPLEX برای مراقبت از موهای شما قبل از دکلره و رنگ

شستشوی مو رنگ شده با شامپوها و نرم کننده های مناسب این موها بسیار مهم است. هم‌چنین ویتامینه کردن را در موعدهای تعیین شده توسط آرایشگر فراموش نکنید. اگر در خودتان نمی‌بینید که از موهای خود بعد از رنگ شدن مراقبت کافی کنید، رنگ طبیعی و زیبای آن را حفظ کنید.

باید های فر و صاف کردن مو برای مراقبت از آن

فر و صاف کردن مو نیز به مراقبت‌های تخصصی همانند رنگ کردن مو نیاز دارد و باید به دست متخصص انجام شود. برای مراقبت از موهای صاف و فر کرده باید از شامپوهای مخصوص استفاده کنید. این شامپوها باید فاقد پارابن و سولفات باشند. هم‌چنین احیا مو با کراتینه، با مواد مخصوص موی شما (توسط متخصص باید تعیین شود) باید انجام شود. برای درخشندگی موها نیز از مواد مکمل با دستور پزشک استفاده کنید وگرنه به مزوتراپی (تزریق ویتامین به پوست سر و فولیکول‌های مو) نیاز پیدا خواهید کرد.

تغذیه و مراقبت از موی سر

یکی دیگر از مواردی که باید در مراقبت از موی سر خود به آن توجه کنید، داشتن تغذیه سالم است. انواع میوه‌ها و سبزی‌ها، دانه‌های روغنی، آجیل و ماهی به دلیل داشتن مواد مغذی، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین‌ها به رشد موی شما کمک می‌کنند.

در مراقبت از مو تغذیه صحیح باعث بهتر شدن وضعیت موهای شما خواهد شد. حتما از آجیل، انواع میوه و سبزی‌ها استفاده کنید.
مراقبت از موی سر با تغذیه مناسب

خوراکی‌هایی مانند فست فود، روغن‌های سرخ کردنی، پنیر، گوشت‌های پر چرب و بد‌تر از همه این‌ها شکر به موهای شما آسیب می‌زنند. رژیم‌های سخت نیز مثل این غذاها مضر هستند.

هر چند ژنی که به ارث می‌بریم، در تعیین کم مویی، پر مویی، صافی، فر بودن و رنگ مو موثر است، تغذیه صحیح در کنار مراقبت از مو می‌تواند موهای شما را در بهترین حالت ممکن با توجه به ژنتیک حفظ کند. به خاطر داشته باشید که موهای بسیار بلند افراد مشهور و خواننده‌ها معمولا اکستنشن بوده و موی طبیعی خود آن‌ها نیست.

در پایان باید یادآوری کنیم که مراقبت از موی سر به سه دسته اصلی تغذیه، شستشو و نگهداری تقسیم می‌شود. برای مراقبت از مو باید به سه ضلع این مثلث توجه ویژه‌ای داشته باشید. پس اگر دلیل ریزش و کم پشتی موی شما ژنتیکی نیست، با تکیه بر موارد بالا، زیبایی آن را همیشگی کنید و یا اگر موهای کم پشتی دارید، از ریزش بیش از اندازه جلوگیری کنید.


شما برای مراقبت از موی سر خود از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید؟ تاکنون برای مراقبت از مو به پزشک مراجعه کرده‌اید؟ تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =