کنترل پس لرزه‌ های پسا کرونا در خشونت علیه زنان و مردان!

143

زلزله‌‌های پسا کرونا تنها به آثار اقتصادی و اجتماعی خلاصه نشده و به دامن خانواده‌ها مخصوصا در خشونت علیه زنان، کودکان و مردان کشیده شده است. تا جایی که سازمان بهداشت جهانی از تمام کشورها خواسته است تا راهی برای اعلام خشونت خانگی در اختیار مردم بگذارند. کشورها از جمله کشور ما اس ام اس‌های آن را به تمام شماره‌ها ارسال کرده‌اند. پس دوری و دوستی بر اثر ظهور کرونا جدید (سارس ۲) تبدیل به نزدیکی و خشونت شده و آمار طلاق بسیار بالا رفته است. اما راه کنترل این پس لرزه‌ها در خشونت علیه زنان و مردان چیست؟

 

خشونت خانگی چیست؟

خشونت خانگی نوعی از رفتار خشونت آمیز و سلطه جویانه توسط یکی از افراد خانواده به فرد دیگر یا بقیه افراد خانواده است. رایج‌ترین خشونت‌های خانگی، خشونت علیه کودکان و خشونت علیه زنان است. این خشونت ممکن است لفظی، جنسی، رفتاری، روانی، فیزیکی یا همه این موارد باشد. در بسیاری از موارد خشونت خانگی اثرات جبران ناپذیری بر شخصیت فرد مورد خشونت واقع شده خواهد گذاشت.

 

کنترل خشونت خانگی در دوران قرنطینه

قرنطینه کرونا باعث زیاد شدن زمان در خانه ماندن، کم شدن درآمد، استرس ناشی از ابتلا به کرونا، نداشتن سرگرمی، عدم سفر و غیره شده است. تمام این موارد به انسان که موجودی اجتماعی است، فشار روانی وارد کرده و ممکن است حتی شخص سالم را تحت تاثیر خود قرار داده و وادار به خشونت برای رهایی از این فشارها کند.

بعضی از خشونت‌های خانگی مثل کتک زدن و فحاشی به راحتی قابل تشخیص هستند. اما برخی از آن‌ها مثل گرفتن منابع مالی، رفتار تحقیر آمیز، نادیده گرفتن، خشونت‌های جنسی و آزارهای روانی به راحتی قابل تشخیص نیست و ممکن است حتی فرد متوجه خشونت و تاثیر آن بر خود نشود. اما ممکن است این خشونت بعدها منجر به مواردی مثل افسردگی حاد، اعمال خشونت بر دیگران (حتی قتل)، جامعه ستیزی و غیره شود.

اما برای کنترل خشونت خانگی راه‌های ساده و جالبی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را فارغ از دلیل اصلی فشارهای خارجی به کار بسته و از اوقات خود در قرنطینه لذت ببرید.

 

مراقبت از گیاهان برای کنترل خشونت

تحقیقات و مطالعات زیادی وجود دارند، که کاهش استرس و خشونت در اثر وجود گیاهان را در محیط خانه نشان می‌دهند. بعضی از این تحقیقات حتی در نتایج خود، افزایش مهربانی را نمایش داده‎اند.

مراقبت از گیاهان، صبر و حوصله را زیاد کرده و بسیار آرامش بخش است. وجود گیاه به خصوص گل‌ها در محیط خانه حس خوبی را القا کرده و علاوه بر آن با زیاد کردن اکسیژن و تصفیه هوای خانه منجر به کاهش خشونت می‌شوند.

 

مقابله با خشونت خانگی

 

سرگرمی برای کنترل خشونت

گوش کردن به موسیقی‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید و حتی رقصیدن با آن‌ها، انرژی منفی روانی شما را تخلیه‌ می‌کند. خواندن کتاب و دیدن فیلم می‌تواند، ذهن شما را در حالت عادی حفظ کند. بازی‌های جذاب گروهی که همه به آن‌ها راغبند، می‌تواند حس همدلی بین شما و افراد خانواده را بیشتر کرده و استرس روی شما و آن‌ها را کاهش دهد. بازی‌های آنلاین نیز می‌توانند نقش مفیدی در پرت کردن ذهن شما از مسائلی که باعث اضطراب در شما شده است، داشته باشد.

فقط به خاطر داشته باشید، این سرگرمی‌ها نباید مخل آسایش دیگر افراد خانواده شده و یا شما را از آن‌ها دور کند.

 

ورزش و مدیتیشن راه رهایی از خشونت

ورزش کردن علاوه بر سلامتی جسم، به سلامتی ذهن شما نیز کمک خواهد کرد. اعمالی مثل یوگا و مدیتیشن نیز در آرامش روحی شما و اجتناب از خشونت خانگی تاثیر گذار خواهد بود.

تحقیقات نشان داده است، میزان خشونت علیه زنان و کودکان در بین کسانی که ورزش کرده یا مدیتیشن می‌کنند، بسیار کمتر از افراد عادی است.

 

غلبه بر خشونت خانگی

 

دمنوش‌ها و خشونت

برخی نوشیدنی‌ها مثل گل‌ گاوزبان و قهوه موجب آرامش اعصاب شده و باعث خواهد شد، تعادل روانی شما حفظ شود.

خالی کردن خشونت

اگر احساس خشم می‌کنید، از خانه خارج شده و در جایی که کسی نیست فریاد بکشید، یا از کیسه بکس استفاده کنید.

خوابیدن برای رفع خشونت

استراحت کافی ذهن و بدن شما را از استرس آزاد کرده و در نتیجه خشونت را کنترل می‌کند. پس به اندازه بخوابید.

راهکار اصلی مبارزه با خشونت

اشتباه بسیاری از قربانیان خشونت خانگی را انجام ندهید. از ترس آبرو یا ترس از طرف مقابل پنهان کاری نکنید. حتما با شماره‌های اعلام شده در صورت لزوم تماس بگیرید. به یک روانشناس یا فعال اجتماعی مراجعه کرده و مورد خشونت را با او در میان بگذارید. اجازه دهید دیگران در صورت لزوم از شما دفاع کنند.

خشونت علیه زنان و کودکان این روزها بسیار رایج است. اما مردان نیز ممکن است مورد خشونت واقع شوند. جانی دپ یکی از نمونه‌های مشهور خشونت علیه مردان است. بسیاری از افراد هرگز حاضر نیستند به خشونتی که علیه آن‌ها انجام شده اعتراف کنند. حتی جانی دپ تا مدت طولانی این موضوع را پنهان نگه داشته بود. خشونت به جنسیت و سن وابسته نیست و ممکن است تمامی افراد قربانی آن شوند.

 

نظر شما درباره خشونت خانگی چیست؟ بهترین راهکار در مقابله با خشونت علیه زنان و کودکان و مردان را چه می‌دانید؟

 

مطالب مرتبط:

مهمترین نکات روانشناسی کودک ۳ تا ۱۲ ساله که باید بدانید

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + هفده =