۳ نکته که باید درباره خانه تکانی عید و مواد شوینده بدانید

144

با پیچیدن بوی بهار و نزدیک شدن عید، طبق رسوم خانه تکانی‌ها شروع شده است. اما ۳ نکته مهم درباره خانه تکانی عید و مواد شوینده وجود دارد، که حتما باید آن‌ها را بدانید، تا ضمن تمیز شدن بهتر و سریعتر خانه، از اتفاقات ناگوار قبل از شب عید و پس از آن جلوگیری کنید. این نکات عبارتند از:

  1. انتخاب
  2. احتیاط‌های آن
  3. دستورالعمل مصرف

انتخاب مواد شوینده

مواد شوینده‌ مناسب فرش، شیشه، سنگ، کاشی، سرویس بهداشتی، چوب و … باهم از نظر ساختار شیمیایی و قدرت پاک کنندگی تفاوت دارند. بنابراین بهتر است از مواد شوینده‌ای استفاده کنید، که مخصوص سطح باشد، تا به لوازم شما آسیبی زده نشود.

خارجی یا ایرانی بودن یک برند ملاک مناسبی برای انتخاب نیست. به مواد تشکیل دهنده شوینده و حجم آن دقت کنید. خریدن یک شوینده با حجم بیشتر و با ترکیبات موثر محافظت کننده از سطوح در خانه تکانی عید به نفع شما است.

 

 احتیاط‌های مواد شوینده

برای سلامتی خود و فرزندانتان در زمان خانه تکانی عید حتما به این موارد توجه کنید:

 

مواد شوینده و کودکان

مواد شوینده، به ویژه شوینده‌های کاشی و سرویس بهداشتی غالبا اسیدی هستند و باید دور از دسترس کودکان نگهداری شوند.

سطح‌های پر از آب و مواد شوینده را دور از دسترس کودکان قرار دهید، زیرا این مواد خورنده بوده و به شدت آسیب‌رسان هستند. در صورت برخورد هر نقطه از پوست به خصوص چشم و دهان به سرعت با مقدار زیاد آب شستشو داده و به در صورت خورده شدن حتما به پزشک مراجعه کنید.

در زمان خانه تکانی عید، گرد غبار زیادی بلند خواهد شد که می‌تواند به ریه‌های شما و کودک شما آسیب بزند. بهتر است با روشن کردن بخور یا دستگاه تصفیه هوا این گرد و غبار را کنترل کرده یا از ماسک استفاده کنید.

بعضی شوینده‌ها سطح را لغزنده می‌کنند، اگر از چنین شوینده‌هایی استفاده می‌کنید، حتما با دستمال خشک کنید، یا مراقب بچه‌ها باشید.

مواد شوینده و مراقبت‌های کودکان

مواد شوینده و ترکیبات شیمیایی

ترکیب مواد شوینده با جوهر نمک یا وایتکس باعث آسیب جدی به لوازم شما و ریه شما خواهد شد! زیرا گاز متصاعد شده اسیدی است و مواد شیمیایی آزاد شده در نتیجه واکنش‌ها بسیار خطرناک هستند.

بیشتر آن‌ها به راحتی مشتعل می‌شوند و باید به دور از نور آفتاب، شعله آتش و دمای مناسب نگهداری شوند.

برچسب‌ها را بخوانید و در صورت داشتن آمونیاک و سفید کننده، دو شوینده را با هم استفاده نکنید، زیرا گاز بسیار سمی متصاعد شده به ریه شما آسیب خواهد زد.

 

مواد شوینده و مراقبت‌های عمومی

مواد شوینده مانند آب، باعث انتقال جریان الکتریسیته خواهند شد. از خیس کردن پریز برق و کلیدها با شوینده‌ها خودداری کنید.

جرم گیر‌های توالت و حمام، بسیار قوی بوده و نباید روی سطوح سنگی بدون لعاب برای خانه تکانی عید یا هر زمان دیگری استفاده شوند. زیرا موجب تغییر رنگ این سطوح و از بین رفتن آن‌ها خواهد شد. در صورت نیاز به نسبت ۵ به ۱ آن را رقیق کنید.

هرگز ظرف مواد شوینده را تعویض نکنید. زیرا ممکن است به اشتباه نوشیده شده و یا طراحی ظرف به گونه‌ای باشد، که برای تحمل اسیدیته شوینده طراحی شده باشد. همچنین ممکن است، ترکیب آن تغییر کند یا در برابر نور آفتاب حساس باشند.

هنگام استفاده از شوینده‌ها حتما از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

مواد شوینده و ترکیبات شیمیایی

خواندن دستورالعمل مصرف

توجه داشته باشید، اگر طبق راهنمای درج شده بر روی بسته‌های شوینده عمل کنید، بهترین نتیجه را برای خانه تکانی عید خواهید گرفت. زیرا این دستورالعمل‌ها با توجه به مواد شیمیایی موجود در ترکیب شوینده تهیه شده‌اند و مورد تست‌ قرار گرفته‌اند.

 به خاطر داشته باشید، همیشه پس از استفاده از شوینده‌ها سطح را با دستمالی تمیز یا در صورت امکان نانو تمیز کنید تا شوینده اضافی از روی زمین به همراه آلودگی‌های به جا مانده برداشته شود.

معمولا از کدام مواد شوینده برای خانه تکانی عید استفاده می‌کنید؟

مطالب مورد علاقه خود را با مجله آنلاین زیبای ایرانی به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + پنج =