برنزه کردن پوست بدون آسیب زدن به آن؛ بایدها و نبایدها

300

با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا بسیاری از افراد به برنزه کردن پوست روی می‌آورند. جالب اینکه پیشینه برنزه کردن، به سال‌های دور در اروپا بر می‌گردد. در سالهای نسبتا دور اروپاییانی که پوست سفید و رنگ پریده داشتند با سفر به مناطقی از دنیا که هوای گرم تر و آفتاب سوزنده و داغ داشت با پوست تیره‌تر از قبل  به کشور خود باز می‌گشتند.

رنگ پوست آن‌ها به رنگ قهوه ای روشن یا به اصطلاح برنز در می‌آمد. هزینه سفر در آن سالها بسیار هنگفت بود و هر کسی از پس هزینه های آن بر نمی‌آمد. به این شکل بود که پوست برنزه به نمادی از زندگی مرفه و لاکچری تبدیل شد و انسانهای زیادی را ترغیب کرد که پوست خود را برنزه کنند.

چند روش برنزه کردن معمول پوست

روش‌های زیادی برای برنزه کردن پوست وجود دارد. این روش ها می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

برنزه کردن پوست با نور مستقیم آفتاب

در برنزه کردن پوست با نور آفتاب، تابش نور خورشید سلول های ملانوسیت در اپیدرم را تحریک به ساختن ملانین می‌کند . این یک عملیات دفاعی پوست در مقابل اشعه آفتاب است . با بیشتر شدن ملانین ها در سطح پوست، رنگ آن شروع به تیره شدن می‌کند.

برنزه کردن پوست با آفتاب

اشعه خورشید برای پوست لازم  و ضروری است. تابش نور خورشید به پوست موجب تولید ویتامین D  در بدن و باعث جذب کلسیم می‌شود. همچنین اشعه خورشید خاصیت ضدعفونی کنندگی نیز دارد. اما ضرر آن بسیار بیشتر از سود آن است. اشعه‌های فرابنفش و مادون قرمز باعث سوختن پوست و پیری آن می‌شوند.

آفتاب سوختگی ، افتادگی پوست، چین و چروک ، لک، کک و مک ، پیری زودرس و ایجاد بیماریهای پوستی از جمله سرطان‌های پوست از آسیب هایی هستند که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. خوشبختانه آفتاب گرفتن شرایطی دارد که در ادامه آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

در ساعاتی که آفتاب بسیار شدید است نباید آفتاب گرفت و حتما از لوسیون‌های مخصوص برنزه کردن پوست استفاده کرد.

گاهی افراد از روغن بچه و یا وازلین برای برنزه کردن پوست با آفتاب استفاده می‌کنند که این اشتباه است.

SPF این روغن ها به دلیل نداشتن مواد محافظت کننده در برابر تابش آفتاب بسیار پایین‌تر از حد مجاز و نزدیک به صفر است. بنابراین روی پوست باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌شود.

پوست قرمز شده و می‌سوزد و شروع به پوسته‌ریزی می‌کند. همین باعث می‌شود پوست رنگ نگیرد و نتیجه دلخواه بدست نیاید . برای برنزه کردن پوست باید از لوسیون های برنزه کننده استفاده شود. زیرا رنگی که روی پوست ایجاد می‌کنند ماندگارتر است و مشکلات پوستی مثل لک و پوسته پوسته شدن را ایجاد نمی‌کنند. این روغن‌ها اساسا برای این کار تولید شده‌اند.

برنزه کردن با اشعه UV مصنوعی

روش بعدی برای برنزه کردن پوست استفاده از اشعه UV مصنوعی است که توسط دستگاه‌های سولاریوم به پوست تابیده می‌‌شود . قبل از سولاریوم هم باید از لوسیون مخصوص سولار استفاده کرد تا هم رنگ قشنگ‌تری بدست بیاید و هم پوست آسیب نبیند.

استفاده از سولاریوم در برنزه کردن پوست

عملکرد دستگاه سولاریوم به این شکل است که اشعه فرابنفش توسط لامپ هایی که در دیواره های دستگاه تعبیه شده به پوست بدن تابیده می‌شود و دقیقا پوست همان واکنشی را که در مقابل نور آفتاب از خود بروز می‌دهد اتفاق افتاده و در نتیجه پوست برنزه می‌شود. در هنگام استفاده از سولاریوم حتما باید چشم ها پوشانده شده باشند زیرا اشعه ‌ها می‌تواند به آن آسیب بزند.

اتو برنز برای برنزه کردن پوست

یک روش دیگر برای برنزه کردن پوست استفاده از اتو برنزها است. این روش کمترین عوارض را نسبت به روش های قبلی دارد. اتو برنزها بدون اینکه به پوست آسیب بزنند با رنگدانه های طبیعی پوست را برنزه می‌‎کنند و به سه شکل اسپری ، کرم و لوسیون در بازار موجود هستند.

برای استفاده از اتو برنز بهتر است اول پوست اسکراب شود تا پوست های مرده از روی آن برداشته شوند و بعد اتوبرنز روی پوست زده شده و زمان داده شود تا کاملا خشک شود.

با چندین بار استفاده از اتو برنز پوست کم کم به رنگ برنزه در می‌آید. مدت ماندگاری رنگ برنزه پوست در این روش بستگی به اتو برنزی دارد که استفاده می‌شود. در این روش هر چه تعداد دفعات دوش گرفتن بیشتر باشد رنگ برنزه پوست زود تر از بین می‌رود.

شما برای برنزه کردن پوست از چه روشی استفاده می‌کنید؟ از کدام روش بهترین نتیجه را گرفته اید؟

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + نوزده =