اخبار کرونا – واقعیت ها و پرسش و پاسخ ‌های متداول در مورد آن

246

ترس ناشی از بیماری و از دست دادن عزیزان اخبار کرونا را در صدر خبرهای جهان قرار داده است. در این میان تشخیص واقعیت از شایعه مشکل‌تر شده و سوالات زیادی به وجود می‌آیند. بنابراین تصمیم گرفته‌ایم ضمن بررسی این اخبار، شایعات را از واقعیت‌ها جدا کرده و به پرسش ‌های متداول در مورد آن پاسخ بگوییم.

 

اخبار کرونا و تشخیص شایعات

اگر اخبار کرونا را دنبال کنید، روزانه خبرهای زیادی در مورد کشف واکسن، درمان کرونا، درمان‌های خانگی و شایعات دیگر خواهید شنید. اما اکثر این اخبار اشتباه هستند. به ویژه هر خبری که درباره درمان و کشف واکسن شنیده‌اید. همه و همه شایعه هستند.

 

 واکسن کرونا

طبق خبرهای موثق، کشف واکسن کرونا هنوز انجام نشده، این فرآیند نیازمند تست است و اگر هم دارویی ساخته شده باشد، حداقل بیش از ۶ ماه طول می‌کشد تا به بازار عرضه شود. پس یقین داشته باشید، اگر خبری را در تلگرام یا اینستاگرام درباره کشف واکسن دیدید، آن اخبار کرونا اشتباه است.

اخبار کرونا و واکسن آن

درمان کرونا

درمان کرونا امکان پذیر نیست، ویروس کرونا چه سرماخوردگی معمولی باشد چه کووید ۱۹ باید دوره خود را در بدن فرد طی کند. این دوره بسته به سیستم ایمنی، تغذیه فرد و مراقبت‌ها ممکن است طولانی‌تر یا کوتاهتر باشد. درمان‌های خانگی نیز توسط پزشکان و سازمان جهانی بهداشت تایید نشده و پایه علمی ندارند.

 

تعداد فوتی‌ها و مبتلایان

معمولا کمتر دولتی در سطح جهان تعداد دقیق مبتلایان و فوتی‌ها را در اخبار کرونا اعلام می‌کند. علت این امر ممکن است، کاهش استرس‌های اجتماعی، سیاست‌های بهداشتی و غیره باشد. بنابراین این اخبار ممکن است کاملا دقیق نباشند. بهتر است نسبت به شایعات شبکه های اجتماعی بی تفاوت باشید. همچنین بهتر است دنبال این آمار نباشید، تا دچار استرس نشوید.

 

پرسش ها و پاسخ های رایج کرونا

در این قسمت قصد داریم به تمام پرسش‌ها رایج در مورد کرونا پاسخ دهیم.

 1. بهبود کرونا چقدر طول می‌کشد؟ آیا کرونا در بدن از بین می‌رود؟

خوشبختانه طبق اخبار کرونا ویروس جدید مثل سایر ویروس‌های هم خانواده خود، در اکثر موارد بهبود پیدا کرده و مبتلایان درمان خواهند شد، هر چند ممکن است بهبودی افراد با توجه به شرایط مختلف، نظیر تغذیه، سیستم ایمنی بدن، شرایط زندگی، شرایط روانی و غیره متفاوت باشد. بهبود کامل حداقل ۶ هفته به طول می‌انجامد، اما این به این معنی نیست که دوباره مبتلا به کرونا نخواهید شد.

خوشبختانه سیستم ایمنی بدن، پس از بار اول ویروس را برای همیشه شناخته و به خاطر خواهد داشت. ابتلای بعدی خطر ابتلای اول را نخواهد داشت، مگر اینکه بیماری دیگری سیستم ایمنی شما را ضعیف کرده باشد.

 

 1. آیا ویروس کرونا به حیوانات خانگی منتقل می‌شود؟ آیا حیوانات خانگی می‌توانند ویروس کرونا را منتقل کنند؟

در اخبار کرونا، هیچگونه مدرکی مبنی بر ابتلای حیوانات خانگی مثل سگ و گربه وجود ندارد. همچنین هیچ شاهدی مبنی بر انتقال ویروس از این حیوانات به انسان وجود ندارد. بنابراین با سگ و گربه خود، مثل قبل مهربان باشید و در صورت ابتلا به کرونا فقط برای احتیاط در طول دوره درمان از آن‌ها فاصله بگیرید.

اخبار کرونا و سوال ها و جواب های آن

 1. فرد مبتلا به ویروس کرونا تا چه زمانی ناقل کرونا است؟

هنوز اطلاع دقیقی از مدت ناقل بودن افراد در دسترس نیست، زیرا موارد مختلفی مشاهده شده است. طبق راهنمای منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی بهترین زمان بیرون آوردن فرد از قرنطینه به صورت زیر تعریف می‌شود.

 • بیمار بدون نیاز به تب بر، تب نداشته باشد.
 • بیمار هیچگونه علائم بیماری مثل سرفه یا عطسه نداشته باشد.
 • جواب تست بیمار، دو بار با فاصله ۲۴ ساعت منفی باشد.

 

 1. چرا ویروس کرونا ۲۰۱۹ بیشتر از سایر ویروس‌های خطرناک مثل آنفولانزا، باعث نگرانی شده است؟

ویروس جدید، سرعت سرایت بسیار بالاتری دارد و تا دو هفته در بدن پنهان می‌ماند. شما می‌توانید بدون اینکه از حضور ویروس اطلاع داشته باشید، دیگران به خصوص افراد مسن ( بالای ۸۰ سال) یا دارای بیماری‌های خاص مثل دیابت، بیماری‌های مزمن یا قلبی و عروقی را بیمار کنید. این افراد بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند. بزرگترین ترس این است که احتمال دارد ناخواسته مورد مرگ عزیزان‌تان شوید.

اکثر ویروس‌های دیگر که حتی سرعت پخش مشابهی دارند، دارای واکسن یا درمان هستند. ویروس کرونا جدید دارای واکسن یا درمان نیست و به سرعت منتشر می‌شود. همین امر موجب می‌شود که اخبار کرونا جدید و نگرانی از ابتلای به این ویروس نگران کننده‌تر از سایر بیماری‌های کشنده باشد.

 

 1. آیا امکان انتقال کرونا از محصولات و بسته‌های چینی وجود دارد؟

جواب این سوال منفی است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ویروس کرونای جدید از راه محصولات تولید شده یا صادر شده از آن کشور منتقل نخواهد شد.

علت این امر، زمان زنده ماندن کرونا روی سطوح مختلف است. ویروس کرونا حداکثر تا ۲۰ روز روی سطوح فلزی باقیمانده و زمان صادرات و انبار محصول معمولا بیشتر از این مقدار است. تنها در مورد مواد غذایی که دارای زمان تولید و زمان مصرف هستند. باید به زمان تولید توجه کنید، که حداقل ۲۰ روز از آن گذشته باشد. همچنین مواد غذایی باید قبل از مصرف گرم شوند.

مهمترین اخبار کرونا

 1. چقدر خطر کرونا، کودکان را تهدید می‌کند؟

خوشبختانه بدن کودکان به دلیل مقاومت بالاتر و سیستم ایمنی قوی‌تر در مقابل ویروس کرونا مقاومت بیشتری داشته و امکان ابتلا آن‌ها بسیار پایین‌تر است. ولی کودکان نیز باید دست‌های خود را مرتب و هر بار حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بشویند. همچنین در صورت سرفه و عطسه مجاری تنفسی را بپوشانند و به صورت خود دست نزنند.

 

 1. ویروس کرونا در زمان بارداری خطرناک است؟

نگران اخبار کرونا نباشید. هر چند ویروس کرونا جدید است و اطلاعات زیادی در مورد آن موجود نیست. اما در مورد زنان باردار خطر آن تایید نشده و هیچ گزارشی مبنی بر آن در دسترس نیست. لذا در صورت ابتلا به کرونا، به احتمال بسیار قوی خطری متوجه شما و جنین نخواهد بود.

 

 1. دوران ویروس کرونا چه زمانی تمام خواهد شد؟

باور کنید هیچ کس پاسخ دقیق این سوال را نمی‌داند. هر کس که درباره تمام شدن کرونا با گرم شدن هوا صحبت کند، احتمالا هیچ چیز درباره ویروس کرونا و خانواده آن نمی‌داند. حقیقت این است که با گرم شدن هوا ویروس زمان کمتری زنده خواهد ماند، اما مانند ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی برای همیشه از بین نخواهد رفت. بدن ما انسان‌ها پس از ابتلا یا اختراع واکسن و تزریق آن به این ویروس مقاوم شده و خطر کمتری ما را تهدید خواهد کرد. با این وجود هیچکس هنوز نمی‌تواند درباره پایان دوره کرونا اظهار نظر دقیقی کند.

 

 1. دوران نهفتگی ویروس کرونا چقدر است؟

طبق موثق‌ترین منابع در اخبار کرونا میزان پنهان ماندن این ویروس بین ۲ تا ۱۴ روز است. پس از آن علائمی مانند تب شدید و طولانی ظاهر خواهد شد.

 

 1. آیا قرنطینه و بستری برای تمام افراد مبتلا اجباری است؟

قرنطینه برای تمامی افراد مبتلا به کرونا اجباری است، ولی همه افراد نیاز به بستری ندارند. بسیاری از مبتلایان به سرعت با دریافت درمان و مراقبت‌های لازم بهبود پیدا می‌کنند. اما وضعیت برای افراد دارای دیابت، بیماری‌های مزمن، سرطانی یا دارای ضعف سیستم ایمنی متفاوت است. این افراد باید بستری شوند و تحت مراقبت ویژه قرار گیرند.

همچنین افرادی که دارای وضعیت حاد هستند، باید بستری شده تا بهبود پیدا کنند. سایر مبتلایان حتی در صورت قرنطینه خانگی، با دریافت دارو و مراقبت‌های لازم بهبود پیدا خواهند کرد.

 

 1. آیا عوارض و علائم کرونا فرقی با سرماخوردگی و آنفولانزا دارد؟

طبق اخبار کرونا از سوی منابع موثق، علائم و عوارض کرونا به علت هم خانواده بودن با سرماخوردگی و آنفولانزا در ابتدا کاملا یکسان است. پس از قوی شدن علائم فرد، دارای تب شدید شده، سپس بدن درد پیدا کرده و سرفه‌های خشک خواهد داشت. در صورت عدم مراجعه ریه‌‎ها پنومونی شده و کلیه‌ها نیز دچار نارسایی خواهند شد.گفتنی است، علائم ممکن است در افراد مختلف شدیدتر یا ملایم‌تر باشد.

 

با توجه به اخبار کرونا ادامه قرنطینه یا آغاز فعالیت اقتصادی، نظر شما چیست؟

مطالب مرتبط
افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 13 =